Blizny po trądziku

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Trądzik to częsta choroba skóry, zwłaszcza u młodzieży w wieku pokwitania. W niektórych przypadkach zmiany utrzymują się do wieku dojrzałego. Wykwity mają charakter zaskórników, grudek i krostek, zajmują zwykle twarz oraz okolice łojotokowe, zwłaszcza mostka i międzyłopatkowe. W cięższych przypadkach wykwity ropne są głębokie, cystowate i mogą pozostawiać blizny. Czasami blizny potrądzikowe są trudne do zlikwidowania. Istnieją jednak nowoczesne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które sprawiają, że blizny te stają się prawie niewidoczne. Dotyczy to również starych blizn sprzed wielu lat.

Leczenie blizn po trądziku: • Zdarza się konieczne podanie doustnie antybiotyku.

• Do delikatnych metod niwelowania blizn należy stosowanie kremów i maści zawierających najczęściej silikon, kolagen, kwas hialuronowy lub wyciągi ziołowe (z cebuli, aloesu, żywokostu lekarskiego, wąkrotki azjatyckiej) albo sproszkowaną macicę perłową. Silikon i kolagen uzupełniają brakujące w skórze substancje, wyciąg z cebuli działa kojąco i przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie. Zadaniem tych preparatów jest nawilżenie, zmiękczenie i łagodzenie uszkodzonej skóry oraz zredukowanie świądu i zaczerwienienia.

Nowoczesne zabiegi, które pomagają pozbyć się blizn to:

Peelingi chemiczne (TCA) – złuszczają naskórek oraz wierzchnie warstwy skóry, pobudzają produkcję kolagenu i elastyny. Dzięki temu blizna staje się gładsza. Aby osiągnąć dobry efekt, trzeba poddać się zwykle kilkunastu zabiegom. Najlepszy czas na ich wykonanie to miesiące o małym nasłonecznieniu. Nie zaleca się ich latem, bo w miejscach złuszczenia naskórka mogą powstać przebarwienia.

Kwas hialuronowy – w trakcie gojenia się ranek po trądziku powstają w skórze zagłębienia i nierówności. Takie zmiany udaje się skutecznie zlikwidować przez wypełnienie ich kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy to naturalny związek chemiczny obecny w naszym organizmie i jeden z najpopularniejszych wypełniaczy jakie stosowane są w medycynie estetycznej. Wstrzyknięty w miejsce blizny, spłyca ją i wyrównuje. Efekt jednak nie jest trwały i zabieg trzeba powtarzać co kilka miesięcy – w zależności od rodzaju i wielkości blizny.

Mikronakłuwanie – do tego zabiegu wykorzystuje się wałek z dużą ilością cienkich mikroigiełek (roller) lub Dermapen przypominający długopis zakończony pulsującymi igłami. Mikronakłuwanie powoduje w skórze drobne otworki, przez które w trakcie nakłuwania podawany jest leczniczy preparat, dzięki czemu wnika on w głąb skóry. Zabieg ten powoduje, że organizm wytwarza jakby „nową skórę“ w miejscu blizny. Poprawia też koloryt skóry.

Zabiegi za pomocą lasera frakcyjnego – światło lasera wytwarza wiele mikrooparzeń skóry. Daje to efekt pobudzenia procesów regeneracji. Zniszczona wcześniej tkanka ulega dzięki temu przebudowie. Blizna staje się wyrównana, miękka, płaska i zaczyna przypominać swoim wyglądem prawidłową skórę. Najlepsze efekty uzyskuje się po serii 3-5 zabiegów. Skóra w miejscu blizn potrzebuje czasu, by się zregenerować, dlatego poprawę widać po 4-6 tygodniach.

Mikrodermabrazja – polega na złuszczaniu kolejnych warstw naskórka. Powierzchnię blizny ściera się kryształkami tlenku glinu lub za pomocą głowicy diamentowej. Dzięki temu blizna spłyca się do poziomu skóry. Liczba zabiegów dobierana jest do każdego indywidualnie w zależności od rodzaju blizn trądzikowych.

Mezoterapia – zabieg służy do korygowania blizn. Polega na wstrzykiwaniu wzdłuż blizny preparatów leczniczych (witaminy, krzemionka). Substancje te pobudzają wytwarzanie kolagenu.

Was this helpful?

0 / 0