Ból kolana (przy chodzeniu, zginaniu i prostowaniu)

Ból kolana

Gdy boli nas głowa lub ząb bądź inna część ciała, wówczas stajemy się bardzo nieprzyjemni dla otoczenia. Jeszcze gorzej jest w sytuacji, kiedy nie potrafimy pokonać naszego bólu. Nie działają na niego żadne leki ani metody naszych babć, wówczas ból spowalnia nasze działanie a niekiedy wręcz odbiera nam chęć do życia i funkcjonowania.

Bóle na jakie najczęściej się uskarżamy to: ból zęba, bóle głowy, bóle menstruacyjne oraz dolegliwości bólowe o bardziej skomplikowanej strukturze – bóle stawów i kręgosłupa.

Kto z nas w swym życiu nigdy nie doznał nieprzyjemnego uczucia bólu kolana. Pojawia się w chwilach, w których najmniej się go spodziewamy i skutecznie psuje nam nastrój na kilku minut, a czasem nawet na kilka godzin. Na ogół ból kolana przy chodzeniu, zginaniu czy prostowaniu nie ma w sobie jakiejś okropnej przyczyny – często bowiem wynika ze złego postawienia stopy, długiego nie zmieniania pozycji, zbyt nagłego, gwałtownego poruszania się. Jeśli jednak ból pojawia się częściej i bardzo nasila, warto pomyśleć, co może być jego przyczyną i jakie należy podjąć leczenie.

Ból kolana – przyczyny

Ból kolana może być spowodowany przez wiele czynników. Zakrzepica kończyn może sprawić, że wydaje się nam, że boli nas kolano, gdy tak naprawdę bolą nas żyły. Zwyrodnienie stawów może doprowadzić nas do trwałego kalectwa. Złamanie, ukruszenie kości też może okazać się przyczyną bólu. Trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że nie zawsze nas boli tam, gdzie czujemy.

Ból kolana promieniujący

Czasem ból promieniuje i kiedy wydaje nam się, że coś nie tak jest z kolanem, tak naprawdę poważnie choruje inna część nogi. Spośród czynności, jakie możemy od razu podjąć w przypadku bólu kolana najistotniejsza jest zmiana obuwia – kobiety powinny w końcu zrezygnować z noszenia niewiarygodnie wysokich, niestabilnych obcasów. Noga jest wtedy ułożona w nienaturalny sposób, krew źle krąży, ścięgna się zaczynają na trwałe kurczyć.

Gdy boli, powinno się również przeanalizować w jakiej pozycji sypiamy, może całą noc przez sen kopiemy w ścianę albo w ogóle nie zmieniamy pozycji, co sprawia, że nogi nam cierpną (co łatwo przy wstawaniu można pomylić z bólem kolana).

Ból kolana – leczenie

Jeśli jednak mimo zmian w stylu życia kolana bolą nadal – trzeba niezwłocznie udać się do lekarza – najpierw do lekarza rodzinnego (tak zwanego lekarza pierwszego kontaktu), ten z kolei skieruje nas do ortopedy lub chirurga. Bólu bowiem nie należy ignorować – może się to dla nas fatalnie skończyć!

Was this helpful?

1 / 0