Nerki to parzyste narządy wytwarzające mocz. Są one umiejscowione zaotrzewnowo w jamie brzusznej obok kręgosłupa. Nerki pełnią ważne czynności w naszym organizmie. Są to czynności wydalnicze, regulacyjne oraz wewnątrzwydzielnicze. Kiedy więc odczuwamy w ich okolicy ból, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza, gdyż może to być sygnał że w naszym ciele dzieje się coś złego.
Ból nerek nigdy nie powinien być przez nas zlekceważony, szczególnie gdy utrzymuje się on dość długo lub kiedy jest wyjątkowo dotkliwy. Bóle nerek posiadają bardzo zróżnicowany charakter. Mogą one być wywołane przez chorobę ale nie tylko. Często bóle te posiadają podłoże anatomiczne lub genetyczne – tak dzieje się najczęściej w przypadku małych dzieci, które coraz częściej zapadają właśnie na choroby związane z nerkami.
Ból nerek – przyczyny
Ból nerek ma nie tylko różne podłoże. Może on też przyjmować bardzo różne formy. Może to być zarówno długotrwały, nieznośny i utrzymujący się ból jak i krótkotrwały i niezbyt uciążliwy.
Ból nerek przy oddawaniu moczu
Najczęściej pojawiający się ból nerek towarzyszy nam w czasie oddawania moczu. Wówczas możemy być pewni, że pojawiło się u nas zakażenie dróg moczowych. Wtedy należy udać się niezwłocznie do lekarza, który skieruje nas na odpowiednie badania. Ich wyniki mogą potwierdzić nasze problemy zdrowotne.
Inny rodzaj bólu nerek to długotrwały i głęboki ból pojawiający się przy kręgosłupie lędźwiowym. Może to być znak, że naszym zmartwieniem jest odmiedniczkowe zapalenie nerek.
Nerki bolą nas również, w przypadku gdy pojawiła się u nas cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze. Wówczas także, nie powinniśmy unikać wizyty u lekarza – chociażby internisty czy lekarza pierwszego kontaktu.
Ból nerek – badania
Jeśli odczuwamy ból nerek po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu, również powinniśmy udać się do lekarza. Dlaczego? ponieważ alkohol zaostrza stany zapalne , z tego też względu może okazać się, że ból nerek jaki nas dotyczy to symptom zapalenia. Wówczas niezbędne okażą się: ogólne badanie moczu i krwi oraz kreatynina i mocznik w surowicy krwi
Ból nerek u dziecka
Szczególnie niepokojące powinny być dla nas bóle nerek u dzieci oraz częstomocz. Jeśli dodatkowo pojawia się wówczas gorączka lub inne dolegliwości, wówczas trzeba niezwłocznie udać się z pociechą do gabinetu lekarskiego. Zakażenie dróg moczowych lub zapalenie pęcherza u małych dzieci, bywa nie tylko bardzo bolesne ale i trudne do wyleczenia. Czasami sami skazujemy się na przykre bóle nerek wyziębiając je. Takie problemy miewają najczęściej młode osoby – dziewczęta – które w imię bycia trendy ubierają się niezbyt stosownie do pory roku i panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Mowa tu o zbyt kusych kurtkach oraz spodniach, które odsłaniają brzuch i nerki.
Mało która z dziewcząt zdaje sobie sprawę, iż zbyt częste problemy z nerkami mogą stać się przyczyną poważniejszych chorób a nawet problemów z zajściem w ciążę czy jej utrzymaniem.
Ból nerek – leczenie
W przypadku, gdy na podstawie objawów oraz bólu nerek zostanie u nas zdiagnozowana konkretna choroba, wówczas lekarz zaleci odpowiedni sposób usunięcia lub złagodzenia bólu. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć tych zaleceń i wskazówek. Najczęściej stosowane leczenie bólów nerek to leczenie farmakologiczne. Ważnym jest także przestrzeganie właściwej diety. Powinna to być dieta lekkostrawna z wyeliminowaniem kawy oraz alkoholu. Czasami jednak wymagane jest leczenie chirurgiczne, dializa a w skrajnych przypadkach nawet przeszczep nerki.
Was this helpful?
1 / 0