Ból pleców w ciąży

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Ból pleców w ciąży to problem, na który skarży się ogromna większość kobiet. Dyskomfort i uczucie bólu w dolnej części pleców to dolegliwość, która dotyka nawet do 80% ciężarnych pań. Bóle pojawiają się najczęściej między piątym a siódmym miesiącem ciąży, lecz u niektórych ciężarnych mogą występować już po ósmym tygodniu.

Ból pleców w ciąży – przyczyny

1. Przybieranie na wadze – kręgosłup i miednica podlegają dodatkowemu obciążeniu.

2. Zmiany położenia środka ciężkości – ciało przybiera nowe ustawienie, skutkiem czego zaburza się dotychczasowa równowaga.
3. Zmiany hormonalne– połączenia stawowe rozluźniają się poprzez działanie relaksyny i estrogenu.

Ból pleców w ciąży – rodzaje

1. Ból części lędźwiowej, umiejscowiony w okolicy talii, centrum bólu jest lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Bóle ten może mieć charakter promieniujący na kończyny dolne. Kobiety odczuwać mogą również dyskomfort w mięśniach przylegających do kręgosłupa. Ból ten bardzo podobny jest do bólu lędźwi u osób nie będących w ciąży. Cechą charakterystyczną jest to, że ból nasila się w pozycji statycznej (stanie, siedzenie) lub dynamicznej, podczas podnoszenia przedmiotów, aktywności. Objawy tego bólu nasilają się w ciągu całego dnia, a ich apogeum przypada na wieczór.

2. Ból z tyłu miednicy. Jest to typ dolegliwości znacznie częściej występujący niż ból lędźwiowy. Ból ten jest głęboki, kobiety odczuwają go poniżej talii, wewnątrz pośladków i po obu stronach krzyża. Ten typ bólu pleców może promieniować w dół, przez pośladki do tylnej części ud. Nie przekracza jednak z reguły linii kolan. Bóle w miednicy szybko przechodzą w czasie odpoczynku.

Do kobiet najbardziej zagrożonych bólami kręgosłupa w czasie ciąży należą te, które: 1. Miały już wcześniej problemy z kręgosłupem, nie będąc w ciąży. 2. W trakcie poprzedniej ciąży odczuwały bóle kręgosłupa. 3. Są w ciąży mnogiej. 4. Mają problemy z nadwagą, otyłością, lub u których ciąża powoduje bardzo szybkie przybieranie na wadze. 5. Nie są zbyt sprawne fizycznie.

U wszystkich wyżej wymienionych grup kobiet ryzyko wystąpienia bólów kręgosłupa jest znacznie większe, może też ujawnić się we wcześniejszym etapie ciąży.

Problemy z kręgosłupem mogą w wydatny sposób obniżyć radość kobiety z oczekiwania na upragnioną pociechę. Bóle pleców w ciąży mogą spowodować wiele nieprzyjemnych komplikacji. Dojść może do przesunięcia się dysków kręgosłupa, zbytniego napięcia mięśni przykręgosłupowych zlokalizowanych przy lędźwiach, lub do ucisku na zakończenia nerwowe, co jest szczególnie nieprzyjemne.

Aby zapobiegać i ulżyć bólom kręgosłupa w czasie ciąży należy zadbać o kilka podstawowych spraw. Przede wszystkim ważne jest noszenie dobrze dobranych ubrań, nie powinny być zbyt obcisłe. Równie istotny jest dobór dobrze dopasowanego obuwia. Nawet wtedy, gdy przed ciążą kobieta sprawnie poruszała się na szpilkach, nie powinna ich zakładać w czasie ciąży. Wysokie obuwie powoduje, że organizm musi ciągle szukać równowagi. Warto więc zastąpić szpilki wygodnym obuwiem. Niekoniecznie musi być ono całkiem płaskie, jednak optymalna wysokość obcasa nie powinna przekraczać półtora centymetra.

Warto pamiętać także, że w ciąży nie wolno wykonywać pewnych prac domowych, takich jak zakładanie firanek, odkurzanie (prace te napinają niebezpiecznie kręgosłup poprzez wyciąganie go do góry lub schylanie. Zabronione jest także przenoszenie i dźwiganie ciężkich rzeczy.

Bardzo istotny jest również częsty wypoczynek w ciągu dnia. Najlepiej położyć się na jakiś czas na boku z ugiętą w kolanie nogą. Pozycja taka umożliwia swobodne oddychanie i odciąża zmęczony kręgosłup. Trzeba jednak pamiętać, żeby odpowiednio dobrać materac. Powinien mieć optymalną twardość, tak, aby nie zapadać się w nim, ale też żeby nie bolały kości. Po takim odpoczynku należy wstawać pomału i stopniowo. Warto również się delikatnie przeciągnąć. Jeśli kobieta ciężarna cierpiała na dyskopatię lub inną dolegliwość dotyczącą kręgosłupa, powinna od początku ciąży być pod opieką ortopedy.

Was this helpful?

0 / 0