
Ból ucha to wyjątkowo nieprzyjemny rodzaj bólu. Doskonale znamy to uczucie „zatkanego” ucha, uczucie gorąca i nieustający, nieznośny szum. Jakby coś dużego siedziało w naszym uchu i rozsadzało go od środka. Nie wolno lekceważyć nawet najmniejszego bólu. Bardzo ważne jest aby ustalić przyczynę bólu ucha i dobrać do leczenia odpowiednie leki.
Ból ucha – przyczyny
Przyczyny bólu ucha mogą być różnorodne:
- ciało obce w uchu,
- uszkodzenie błony bębenkowej np. podczas nieostrożnego usuwania woskowiny ,
- zatkanie się ucha woskowiną lub wodą,
- stan zapalny zęba.
- przeziębienie,
- przewianie,
- lekki stan bakteryjny (bakterie dostają się do ucha z zewnątrz lub z wewnątrz np. gdy mamy katar).
Nieleczone przechodzi w stan zapalny ucha środkowego (najczęściej u dzieci) albo zapalenie ucha zewnętrznego (najczęściej u dorosłych). Wyjątkowo bolesne objawiające się gorączką, ropną wydzieliną, obrzękiem, który prowadzi do pogorszeniem słuchu.
Ból ucha u dziecka
U dzieci oprócz gorączki (nawet ponad 40 stopni) często występuje zmniejszenie apetytu, złe samopoczucie, nudności oraz wymioty. Niemowlęta płaczą podczas ssania piersi, często pocierają i szarpią bolące uszko. Nie wolno nam bagatelizować bólu ucha, zwłaszcza u dzieci, które stanowią połowę pacjentów z tą dolegliwością. Nieleczony stan zapalny może zmienić się w stan przewlekły, a nawet spowodować zapalenie opon mózgowych lub utratę słuchu. Dlatego bardzo ważne jest aby zawsze gdy mocno boli nas ucho udać się do laryngologa. Zbada on ucho specjalnym wziernikiem i ustali odpowiednie leczenie. Jeśli jest to ciało obce, lekarz przepisze nam antybiotyk, który zmniejszy stan zapalny i po kilku dniach usunie ciało obce. W przypadku zatkania ucha woskowiną lekarz przepłucze ucho i usunie korek.
Ból ucha – domowe leczenie
Bardzo ważne jest aby dbać o odpowiednią higienę ucha, systematycznie i delikatnie oczyszczając je z nadmiaru wydzieliny specjalnymi patyczkami. Gdy jesteśmy przeziębieni i boli nas ucho możemy spróbować domowego sposobu – nalać na kawałeczek waty 2 kropelki olejku kamforowego i włożyć wacik do ucha. Można także rozgrzać na patelni pól filiżanki soli kuchennej, zawinąć ją czystą bawełnianą ściereczką i przykładać do bolącego ucha.
Zapalenie ucha
Jeśli jednak jest to zapalenie ucha, domowe sposoby na nic się nie zdadzą. Możemy jedynie brać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz szybko iść do lekarza, ten przepisze odpowiednie leki. W przypadku bakteryjnego zapalenia ucha będą to antybiotyki oraz leki przeciwobrzękowe. Czasami konieczne jest operacyjne przecięcie błony bębenkowej- dzięki temu uwalnia się ropna wydzielina. Przynosi to natychmiastową ulgę.
Ból ucha – zapobieganie
W imię zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” powinniśmy troszczyć się o nasze uszy. Zawsze dokładnie je wycierać, na basenie nosić czepek kąpielowy, dbać o codzienną higienę uszu. Bardzo ważne jest staranne leczenie wszystkich infekcji dróg oddechowych. Zapalenie ucha lubi powracać. Stosujmy się do zaleceń lekarza, aby dokładnie wyleczyć infekcje, jeśli nie chcemy chorować na przewlekłe zapalenie ucha, a zimą nośmy czapkę.
Was this helpful?
0 / 0