Ból żołądka

Często bywa tak, że w różnych sytuacjach odczuwamy różnego rodzaju ból. W zależności od tego, czego one dotyczą i jaka jest ich przyczyna, mogą mieć różną formę i natężenie. Do najczęściej występujących bólów można zaliczyć ból żołądka, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dzieci i dorosłych. Oczywiście przyczyn występowania bólu żołądka może być naprawdę bardzo dużo – ciężkostrawny posiłek, dłuższa przerwa w jedzeniu, niestrawność, nerwica – to tylko niektóre z nich.

Ból żołądka – dieta

Aby zapobiec bólowi brzucha, trzeba się starać zachowywać wedle wskazanych rad. Posiłki powinny być dobrane pod względem naszego trybu życia, wskazanego sposobu odżywiania i odporności. Wiadomo, że jeśli zazwyczaj jemy posiłki lekkie, do których nasz organizm jest przystosowany, to posiłek ciężki będzie dla naszego organizmu ogromnym wysiłkiem, a my odczujemy tym samym ból żołądka. Kolejną rzeczą jest czas jedzenia. Nie może być tak, że przez kilka godzin nie będziemy mieli nic w ustach. Żołądek bowiem w takich momentach się kurczy, co skutkuje dokuczliwym bólem, który nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Choćby mała rzecz, małe danie, ale ważne jest by co kilka godzin, dać uczucie sytości i zaspokojenia naszemu ciału.

Ból żołądka na tle nerwowym

Jeśli chodzi zaś o bóle żołądka spowodowane nerwicą, niewielka jest nasza możliwość zapanowanie nad nimi. Są takie osoby, które bardzo się stresują i które nie potrafią sobie radzić w sytuacjach wymagających opanowania emocji. Stres wywołuje więc w człowieku nerwicę, a to prowadzi do ogromnego bólu żołądka. Mówiąc o objawach – głównie jest to bardzo dokuczliwy, regularny ból w dolnej części podbrzusza. Raz może mieć formę bardziej łagodną, innym razem mniej, ale nie zmienia to faktu, że taka dolegliwość nie niesie za sobą niczego pozytywnego. Oczywiście oprócz bólu żołądka, pojawiają się również ból głowy, brak koncentracji, niemożność skupienia się na określonej rzeczy. Człowiek czuje się zmęczony, osłabiony i niechętny do robienia czegokolwiek.

Ból żołądka – leczenie

Leczenie bólu brzucha – można zastosować krople żołądkowe, które podaje się z łyżeczką cukru. Zazwyczaj jednak po krótkiej chwili zaczynają one działać i nie spełniają swoich zadań. Stosuje się również herbatki z ziół, które na tego typu dolegliwości bardzo pomagają. Polecana jest – herbata z mięty jest niewątpliwie – należy ją zażywać zawsze wtedy, gdy zacznie nas boleć brzuch. Wśród domowych sposobów pojawia się również położenie ciepłego kompresu na brzuch – ciepło płynące z termoforu skutecznie łagodzi ból brzucha.

Niestety – złe nawyki żywieniowe, z którymi mamy do czynienia na każdym kroku nie pozwalają nam przez cały czas odczuwać przyjemności i zadowolenia z życia. Każdy źle dobrany, czy połączony nieodpowiednio posiłek, każda zbyt duża porcja i inne tego typu sprawy prędzej czy też później dadzą o sobie znać. Jeśli ból żołądka występuje dłużej niż dwa dni i żadnymi sposobami nie można sobie z nim poradzić, wtedy warto jest poradzić się specjalisty, który skieruje nas na badania i prześwietlenie. Chorób jest tak dużo, że czasami może to nie być zwykły ból żołądka. Lepiej jest więc dmuchać na zimne, mając pewność, co nam właściwie takiego dolega! Warto więc nie bagatelizować żadnych problemów, tylko nauczyć się sprawdzać swoje ciało. Jeśli będziemy wiedzieli, jak ono reaguje na różne rzeczy, wtedy na pewno łatwiej będzie nam osiągnąć cel i pełną satysfakcję z życia. Nigdy nie niszczmy szansy na to, by żyć zdrowo i szczęśliwie przez bardzo długo czas!

Was this helpful?

0 / 0