Obecnie żyjemy w czasach, kiedy naszym największym sprzymierzeńcem i towarzyszem, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym, jest komputer oraz wszystko to, co z nim powiązane. Codziennie wysyłamy i odbieramy niemal tysiące maili.
Po powrocie z pracy czy szkoły lub po zakończeniu wszelkich domowych obowiązków, zamiast sięgnąć po książkę zasiadamy do komputera. Sporym rozczarowaniem dla wielu jest fakt, że gdy uruchomią swój sprzęt, wchodząc w opcje dostępu do Internetu – niestety nie mają takiej możliwości.
Z dostawą usług internetowych, bywa tak jak z dostępem do prądu – pojawiają się pewne utrudnienia i przerwy. Dla niektórych jest to prawdziwy powód do rozpaczy czy ogromnego niezadowolenia.
Jeśli jednak Internet funkcjonuje bezproblemowo, wówczas z ogromną radością, zasiadamy do naszego komputera i uruchamiamy tak zwane komunikatory. Są to niewielkie aplikacje, które służą do komunikowania się, za pomocą łącz internetowych między poszczególnymi użytkownikami.
Do najczęściej pobieranych i używanych należą: Gadu Gadu, Tlen oraz Skype. Osoby, które porozumiewają się za ich pomocą, dość często korzystają z licznych „urozmaiceń” swoich rozmów. Mamy tu na myśli różnego rodzaju ikonki symbolizujące określone uczucia czy czynności (np. strach, śmiech, podarowanie kwiatka, piwko).
Buziak bardzo często zastępuje wypowiedzenie prawdziwego uczucia czy czyjejś intencji. Niekiedy też dość trudno jest zinterpretować co tak naprawdę ukrywa, zamieszczony w wypowiedzi (najczęściej na jej końcu) buziak z języczkiem. Niektórzy interpretują to jako niechęć do siebie. inni z kolei jako „zadziorność” i zachętę do żartowania (flirtowania). To, jakie znaczenie przypisujemy tego rodzaju ikonkom jak na przykład uśmiech czy też buziak GIF, zależy od dwóch rzeczy. Po pierwsze od zażyłości jakie łączą nas z daną osobą.
Po drugie od tego, jakie intencje oraz jakie uczucia żywi do nas dana osoba. Często mylnie zinterpretowana wypowiedź, poprzez fakt, iż jej autor umieścił w niej buziak z języczkiem, może wywołać prawdziwą burzę między rozmówcami. I chociaż Internet, daje ogromną swobodę bycia tym, kim chcemy być, to nie należy zapominać, iż po drugiej stronie szklanego ekranu, siedzi osoba która wcale nie musi rozumieć tego co tak naprawdę chcemy jej przekazać. Z tego też względu, lepiej unikajmy zbyt częstego używania tego typu „urozmaiceń” w rozmowach internetowych.
Jeśli jesteśmy pewni co do tego, że nasz rozmówca wie o co nam chodzi i ma takie samo podejście do danej sprawy co my, wówczas możemy sobie pozwolić na to by naszą wypowiedź ozdobił buziak GIF. Jeśli jednak pewności nam tej brakuje, chcąc zachować twarz i dobre stosunki z innymi, starajmy się unikać tego typu znaczników.
Was this helpful?
3 / 0