Cellulit

Cellulit to schorzenie skóry, zazwyczaj powstający na skutek zaburzeń hormonalnych oraz nadmiernej ilości estrogenów, które powodują rozszerzenia oraz zwiększają przepuszczalność naczyń limfatycznych i krwionośnych. Wszystko to wywołuje obrzęki, doprowadza do powstania nacisku na komórki tłuszczowe, które przez słabsze dotlenienie i odżywienie, pracują nieprawidłowo. W ten sposób dochodzi do powiększenia komórek, poprzez zawarte w ich wnętrzu substancje tłuszczowe. Główną przyczyną cellulitisu są żeńskie hormony płciowe tzw. estrogeny.

Mężczyzn ten problem dotyka bardzo rzadko. Hormony sprawiają, że w ciele kobiety gromadzi się coraz większa ilość tkanki tłuszczowej w wielu częściach ciała. W skutek działania hormonów dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co powoduje zwiększenie ich przepuszczalności oraz pojawienie się miejscowych obrzęków, uciskających komórki tłuszczowe. Kobiety niestety należą do grupy, która częściej narzeka na złą przemianę materii, oraz gorzej spala zbędne kalorie jak i tkankę tłuszczową. Cellulitis objawia się w postaci nierównomiernie odkładających się złogów tłuszczu w skórze, co nie wygląda zbyt efektownie.

Cellulit – przyczyny

Ciało w danym miejscu zmienia się w porowate i grudkowe, często porównywane do skórki pomarańczy. Ogromny wpływ na powstawanie cellulitu ma odżywianie. Dieta nie powinna zawierać dużych ilości tłuszczów, węglowodanów, produktów mącznych jak i cukru. W połączeniu z leniwym trybem życia, bez sportu i odrobiny ruchu, oraz małą ilością spożywanych napojów, powstaje niechciany cellulitis, bez większych starań.

Cellulit – zapobieganie

Przede wszystkim warto unikać wszelkiego rodzaju nadmiaru tłuszczów, szczególnie tych w połączeniu z cukrem np. czekolady. Niestety to właśnie w przypadku ich spożywania w naszych ciałach gromadzi się ten niechciany tłuszcz. Przyczynia się do tego głównie wzrost insuliny, pobudzany przez organizm podczas spożywania słodkości, a to niestety doprowadza do wzmożenia cellulitu.

Cellulit – dieta

Dieta przede wszystkim powinna być zdrowa i pożywna. Dużą rolę odgrywają owoce i warzywa, a w szczególności: selery, buraki, ogórki, wodorosty, pomarańcza, cytryna, grejpfrut, produkty zawierające witaminę C (witamina C, pomaga w aktywnym przetwarzaniu kolagenu, co jest bardzo ważne w zapobieganiu cellulitu), produkty zawierające witaminę E (witamina E wstrzymuje niechciane zgrubienia włókien kolagenowych), sok aloesowy lub sok z buraków. Owoce i warzywa można spożywać w stanie surowym lub gotowane na parze, w obu postaciach przyniosą oczekiwane efekty. Poza tym warto również zadbać by nie zabrakło produktów zawierających białko np. rośliny strączkowe, chudy biały ser lub jajka. W okresie kiedy produkty zawierające witaminy C i E, nie są łatwo dostępne, można je zastąpić witaminami w pastylce, dostępnej w aptekach. Jeden z codziennych posiłków warto zastąpić napojem, zawierającym w swoim składzie błonnik, co nie tylko wpłynie pozytywnie na cellulit ale i na naszą wagę.

Cellulit – zwalczanie

Wszelkiego rodzaju ćwiczenia na pozbycie się lub zapobiegnięcie cellulitu, pomagają w pobudzeniu krążenia i pracy układu limfatycznego. Organizm najszybciej pozbywa się z organizmu zbędnych toksyn, kiedy jesteśmy w ruchu. Tak więc ćwiczenia regularne z pewnością pomogą nam w uzyskaniu upragnionych efektów. Ćwiczenia wprowadzone do codziennego życia, nie zajmą nam wiele czasu, jedynie 40 min , dziennie, przez 5 dni w tygodniu. Proponowane formy ruchu to : jogging, długi i w szybkim tempie spacer po świeżym powietrzu, regularny basen, rower (może być domowy), treningi tenisa lub badmintona, bieganie, treningi aerobiku lub innej dziedziny sportowej. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń czy treningów, warto uprzednio zasięgnąć opinii lekarza o naszym stanie zdrowia.

Cellulit – masaż

Siedząc wygodnie w wannie lub pod prysznicem, można wykonać masaż, używając do niego jedynie gąbki z naturalnych włókien oraz mydła aloesowego ( najlepiej w płynie). Nasączoną gąbką wykonujemy mocne, okrężne ruchy, głównie w miejscach, gdzie skóra uległa zmianom. Czynność warto powtórzyć około 4-5 razy w tygodniu. Do diety, ćwiczeń i środków wspomagających likwidację jak i zapobieganie cellulitu, warto dodać motywację i dyscyplinę, by nie poddawać się w trakcie, ani nie opuszczać ani jednego dnia. Odrobina konsekwencji i regularności pozwoli nam w szybszym tempie uzyskać wymarzone efekty i cieszyć się pięknym gładkim ciałem, bez cellulitisu!

Was this helpful?

1 / 0