W każdym kraju i w każdej kulturze są takie święta, które w życiu każdego człowieka odgrywają bardzo ważną rolę. Czasami są to święta narodowe, czasami religijne. Jeśli chodzi o Żydów, oni również posiadają swoje święta, które bardzo czczą i na których niezwykle mocno im zależy.
Jednym z nich jest Chanuka – święto stanowiące jedno z najważniejszych w kulturze żydowskiej. Trwa ono osiem dni, poczynając od 25 dnia miesiąca Kislew. Jest upamiętnieniem powstania Machabeuszy pod wodzą Judy Machabeusza. Jaka jest dokładniej jego geneza? Otóż w 169 r. p.n.e. Antioch IV wracając z Egiptu, brutalnie zagarnął skarby Świątyni Jerozolimskiej, uważając, że są to zaległe dary. Wywołało to ogromne niepokoje w kraju. Antioch uniósł się gniewem i kazał zburzyć mury Jerozolimy. Wtedy też wydał edykt zabraniający wykonywania wszelkich żydowskich obrządków i zwyczajów, nakazał zaś Żydom czcić swoich bogów. To wszystko spowodowało ogromną wojnę, trwającą wiele lat. Juda Machabeusz – przywódca powstania w Jerozolimie, odbił miasto i zburzył porządek wprowadzony przez Antiocha. Na cześć tego zwycięstwa powstało święto, które przez Żydów zostało nazwane Chanuka.
Chanuka – tradycje
Jeśli chodzi o tradycje – największym rytuałem tego święta jest zapalenie świateł. Jedno pierwszego dnia, dwa drugiego i tak aż do ósmego dnia trwania tego święta. Są to albo lampy oliwne, albo tradycyjne świece. Używa się do tego celu specjalnego świecznika, który zwany jest chanukiją z dziewięcioma ramionami, w których jedno spełnia rolę pomocniczą. W każdym domu świece takie zapala głowa domu, może to być zarówno kobieta, jak również i mężczyzna, w zależności od tego, kto tym domem rządzi. Przedtem wygłasza się specjalne błogosławieństwo. Chanukiji nigdy nie można wykorzystywać do oświetlenia pokoju lub innych takich celów. Jest to symbol tego święta i tylko w te dni można zapalać chanukowe świece.
Chanuka – potrawy
Podczas Chanuki można pracować, jednakże kobietom zaleca się powstrzymywanie od wykonywania prac. Oczywiście, tak jak dla chrześcijan na Święto Bożego Narodzenia przygotowuje się karpia, a na Wielkanoc szynkę, tak również i w trakcie Chanuki przyrządza się specjalne potrawy. Najbardziej znane są chanukowe naleśniki z serem, placki ziemniaczane i pączki nadziewane konfiturami, dżemem lub marmoladą. Dla Żydów którzy nie są religijni, święto to przybrało formę świeckiego wydarzenia, w którym dzieciom daje się prezenty, świętuje się i bawi. Podczas tego święta dopuszcza się również liczne gry hazardowe. Dorośli grają o pieniądze, zaś dzieci kręcą drejdlem, grając o słodycze.
Chanuka to święto o ruchomej dacie w kalendarzu gregoriańskim. Rozpoczyna się ono w wigilię dnia poprzedzającego określoną datę i zawsze o zachodzie słońca. Trzeba o tym pamiętać i mieć to zawsze na uwadze. Tak to jest, że święta dla każdej osoby są dniami szczególnymi, zwłaszcza, że są one wspomnieniem czegoś, co dla człowieka było bardzo ważne. Kiedy Jerozolima dostała się w ręce Antiocha, wtedy każdy człowiek czuł się słaby, bezsilny i niezdolny do normalnego życia. Kiedy Juda Machabeusz osiągnął cel i pokonał tyrana, państwo odetchnęło z ulgą, a mieszkańcy odzyskali siłę do życia i normalnego funkcjonowania.
Zatem Chanuka to święto, na które każdy Żyd co roku czeka i które dla każdego Żyda jest bardzo ważne. Tak, jak Polacy świętują 11 listopada, kiedy to Polska odzyskała niepodległość, tak Żydzi świętują dni, kiedy również odzyskali spokój ducha, swój naród i swoje prawa na ziemi. Takie dni jak te, wymagają uczczenia i zwrócenia na nie szczególnej uwagi. Oby każdy potrafił docenić dni ważne w historii swojego narodu i zwracał na nie szczególną uwagę!
Was this helpful?
2 / 0