Chodzenie boso

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Każdy chodzi w innym rodzaju obuwia. Jeśli mówimy o płci pięknej, zazwyczaj panie kochają szpilki i to one właśnie królują na ich pięknych stopach. Wiele się mówi o dobrej postawie, o ochronie kręgosłupa, o dbaniu o siebie i swoim zdrowiu. Tak, jak na temat wpływu szpilek na zdrowie można byłoby pisać wiele negatywnych rzeczy, tak na temat chodzenia boso nie każdy potrafi się określić.

Chodzenie boso a zdrowie

Czy chodzenie boso jest zdrowe? Czy warto chodzić bez żadnych butów? Oczywiście nie żyjemy w starożytności i nikt na ulicę nie wyszedłby bez butów, chyba że idąc z plaży do domku letniskowego. Chodzimy jednak boso na plaży, nie używamy żadnych butów w domu, często też, biegamy na boso po trawie, czy też w innych tego typu podobnych sytuacjach. Tak jak w każdym przypadku, tak również i w przypadku chodzenia boso, można znaleźć wiele plusów, jak również i minusów. Wiadomo, że gdybyśmy nie mieli na sobie obuwia, łatwo byśmy mogli się skaleczyć, obetrzeć, czy też odmrozić. W takich nprzypadkach, chodzenie boso na pewno nie jest dobre. Z drugiej jednak strony, obuwie w dużej mierze ogranicza elastyczność, swobodę i ruchliwość stopy. Chodzenie boso umożliwia chodzenie w sposób naturalny, a ruch stopy jest swobodny. Chodząc boso zapewnia się stopom naturalny, zdrowy masaż, który ma wiele pozytywnych aspektów. W wielu dziedzinach sportu, można stosować zasadę, że nie używa się do nich butów. Narty wodne, siatkówka plażowa, gimnastyka, sztuki walki, pływanie, piłka wodna, karate, joga, czy nawet bieganie, mogą odbywać się bez noszenia na stopach butów.

Czy chodzenie boso ma wpływ na nasze zdrowie? Na nasz organizm i kręgosłup? Z pewnością! Wzmacnia ono mięśnie, jak również i więzadła. Dodatkowo wpływa również relaksująco na stopy. Chodzenie boso koryguje płaskostopie, zapobiega bólom pleców, jak również i odpręża. Nie bez przyczyny podczas zajęć korekcyjnych wszelkie ćwiczenia wykonuje się dopiero po ściągnięciu obuwia. Buty pozbawiają stopę dopływu powietrza. Czym but jest bardziej obcisły i twardy, tym gorzej. Stopa się poci, wydziela bardzo nieprzyjemny zapach, a do tego nie czuje się komfortowo. Warto zapewnić jej – choćby w domu – taki relaksujący, miły dla ciała spacer boso. Bieganie boso łagodzi przeciążenia, na jakie narażone są nasze stopy. Przecież one muszą udźwignąć całe nasze ciało. Jeśli ktoś dodatkowo jest otyły wtedy przeciążenie jest jeszcze większe.

Chodzenie boso po mieście

Prawidłowe dbanie o stopy zatem jest niezwykle ważnym i istotnym zagadnieniem, którego w żaden sposób nie można bagatelizować. O wiele więcej jest pozytywów niż negatywów chodzenia boso. Zdrowo jest tak chodzić i warto takie rozwiązanie stosować, jeśli tylko ma się możliwość. W domu, na gimnastyce, czy też podczas różnego rodzaju ćwiczeń korekcyjnych chodzenie boso jest jak najbardziej wskazane i warte wykonywania. Niestety nie mamy zbyt wielu możliwości, by często z tego korzystać. W lecie częściej jest to możliwe, chociażby z racji tego, że wiele czasu spędzamy na plaży czy na łąkach, plenerze. Chodzenie boso w mieście nie jest już tak bezpieczne – na każdym kroku możemy spotkać potłuczone szkło, ostre kamienie czy wystające krawędzie chodników, bruku – łatwo wówczas o zranienie. Również w domu nie zawsze możemy sobie na to pozwolić, gdyż nie każdy ma ogrzewanie podłogowe lub taki rodzaj podłogi, po której chodzenie sprawia przyjemność. Jeśli podłoga jest bardzo zimna, możemy narazić się na większe nieprzyjemności, niż na korzyści z tego płynące. Tak to już jest, że nie zawsze mamy okazję na chodzenie boso. Niestety, ale trzeba się z tym pogodzić. To jednak, co ważne i istotne to fakt, że jeśli tylko mamy okazję i sposobność, korzystajmy z tego do woli. Taki prosty sposób, a tak bardzo może wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie

Was this helpful?

0 / 0