Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Tak wiele jest na świecie chorób, że nie sposób czasami ich wszystkich wymienić, a co dopiero opisać. Z pewnością, każdy kojarzy dany zespół chorób, wie czego dotyczą, ale zawsze brakuje pewnych informacji, które pozwoliłyby na całkowite określenie danej choroby. Z pewnością jednak choroba Addisona jest prawie każdemu znana, gdyż jest niezwykle popularna i charakterystyczna.
Najprościej ujmując, jest to niedoczynność kory nadnerczy, zwana inaczej cisawicą. Dotyczy ona układu dokrewnego. Przyczyną, która prowadzi do tego stanu rzeczy, jest przewlekły niedobór hormonów, które produkowane są przez korę nadnerczy.
Nie ma określonego wieku, w jakim ta choroba może zaatakować. Dotyka ona ludzi starszych, dotyka młodych, występuje też u dzieci. Wiek więc nie odgrywa żadnej znaczącej kwestii.
Choroba Addisona – przyczyny
Mówiąc na temat tej choroby, należy przede wszystkim powiedzieć, że jest ona związana z antygenami HLA-DR3. Mówiąc na temat etiopatogenezy tej choroby należy sięgnąć do gruźlicy, chorób zakaźnych, przerzutów nowotworowych. Może to być wrodzony przerost nadnerczy, może to być zespół Allgrove’a, hipoplazja nadnerczy, a może to również dobrze być defekt receptora ACTH.
Choroba Addisona – objawy
Czy są jakieś konkretne objawy, które pozwoliłyby na określenie, że właśnie z tą chorobą mamy do czynienia? Z pewnością tak. Jej objawem jest bowiem narastające coraz bardziej osłabienie, które coraz bardziej przeszkadza człowiekowi żyć i normalnie funkcjonować. Z pewnością jest to również skłonność do zaziębień, obniżona odporność. Z pewnością każdy, kto choruje na chorobę Addisona ma osłabione mięśnie, co sprawia, że nawet podstawowe czynności, każdy ruch, wywołuje duże zmęczenie i wymaga niezmiernie dużego wysiłku.
Pierwszymi objawami tej choroby mogą być również: szybka utrata masy ciała, nudności, wymioty, biegunka, duża drażliwość, czy nawet niedociśnienie tętnicze.
W miejscach, które narażone są na częste promienie słoneczne, mogą pojawić się liczne plamy i przebarwienia skóry. Jeżeli chodzi o kwestię leczenia tej właśnie choroby, należy przede wszystkim starać się ze wszystkich sił, uzupełniać niedobory hormonów, które produkuje kora nadnerczy, a których organizm potrzebuje, bo ma duże braki. Należy pamiętać, że podając tego typu leki, należy robić to regularnie, o stałych, określonych godzinach.
Choroba Addisona – leczenie W leczeniu można zastosować substancję kortykosteroidową, mineralokortykoidową i androgenową.
Lekiem, który w tej chorobie odgrywa bardzo duże znaczenie, jest hydrokortyzon, który stymuluje dobowy rytm, jaki potrzebny jest na wydzielanie kortyzolu.
Jeśli pojawia się u chorego bezsenność, zdenerwowanie, należy taką dawkę teku zmniejszyć. Jeśli zaś mamy do czynienia z osobami dość otyłymi, dawka ta powinna się zwiększać, według zalecenia lekarza.
Jeśli chodzi o samo zapobieganie tej właśnie chorobie, należy robić wszystko, żeby tylko omijać wszelkie choroby powodujące niedoczynność kory nadnerczy. Z pewnością jest to właśnie gruźlica, która powinna od razu zostać rozpoznana i leczona. Tylko wtedy bowiem istnieje szansa, że nie dopuścimy do rozwinięcia się choroby Addisona.
Was this helpful?
0 / 0