Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Wiele razy byliśmy świadkami objawów choroby lokomocyjnej u różnych osób, w różnych sytuacjach, które miały miejsce podczas przejazdu… Choroba ta stara jest jak świat i tak samo również jest nadal dość powszechnie występującą dolegliwością.
Choroba lokomocyjna – przyczyny
Choroba lokomocyjna zwana jest inaczej kinetozą lub chorobą ruchu. Jest to schorzenie, które wywoływane jest podczas poruszania się dowolnymi środkami transportu. Przyczyny są różne, jednak te najbardziej znane, to z pewnością brak zgodności bodźców, sygnałów wzrokowych i błędnika, które odbierane są przez mózg. Kiedy taka osoba jedzie, wzrok odbiera daną zmianę otoczenia, a więc mózg interpretuje to, jako ruch. Błędnik z kolei, jako narząd równowagi, nie odnotowuje żadnych zmian w położeniu ciała, gdyż niejako osoba ta po prostu siedzi w miejscu. Reaguje jednak na takie zmiany, jak hamowanie, przyspieszanie, kiwanie, gwałtowne skręcanie, co w konsekwencji powoduje brak zgodności tych bodźców z określoną sytuacją.
Podobnie jest w przypadku, kiedy osoba z chorobą lokomocyjną płynie statkiem. Będąc na przykład pod pokładem, osoba nie odbiera bodźców wzrokowych, które świadczyłyby o tym, że się porusza. Błędnik zaś wykrywa zmienne przeciążenie, które wywołane jest kołysaniem i tym samym prowadzi do niezgodności bodźców jakie dostarczane są przez zmysł wzroku i równowagi.
Choroba lokomocyjna – objawy
Choroba ta mija, kiedy tylko taka osoba wyjdzie z pojazdu. Nie ma konkretnych skutków takiej choroby, jednak z pewnością podczas długiej podróży, może dojść do bardzo znacznego wycieńczenia organizmu. Mówiąc na temat tej choroby, oprócz tradycyjnej choroby lokomocyjnej wyróżnia się również chorobę morską, która właśnie występuje na statku podczas kołysania, jak również i chorobę powietrzną, która ma miejsce w samolocie. Objawów tej choroby jest bardzo dużo. Początkowo pojawia się brak apetytu, uczucie niewygody, złe samopoczucie i zmęczenie. Jeśli podróż trwa dłużej, wówczas zaczynają się pojawiać zawroty i bóle głowy, które z każdą minutą są coraz bardziej silne. Poza tym występują nudności, potliwość, suchość w gardle lub ślinotok, a także wymioty.
Choroba lokomocyjna – leczenie
Są pewne zasady, które osoby takie powinny spełniać, żeby móc zredukować lub chociażby zminimalizować objawy, jakie występują. Najlepiej więc jest, by taka osoba siedziała przodem do kierunku jazdy. Ma to olbrzymie znaczenie. Następnie nie powinna nigdy siadać na miejscu blisko osi kół. Powinna taka osoba przybrać pozycję półleżącą. Powinna również przed taką podróżą zjeść lekkostrawny posiłek, nie pić napojów gazowanych i co więcej – powinna być ona wypoczęta i wyspana. Z pewnością pojazd powinien również często być wietrzony, by mogło dojść do takiej osoby świeże powietrzne. Jeśli chodzi o leczenie tej choroby, nie ma na to określonego sposobu. Są po prostu tacy ludzie, którzy z tą chorobą muszą żyć. Najchętniej omijają oni środki transportu, a jadąc gdzieś, zawsze zażywają odpowiednie tabletki (najbardziej znany jest Aviomarin) i stosują się do powyższych wskazówek.
Was this helpful?
0 / 0