Choroba Meniera

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Choroba Meniera to głównie osłabienie słuchu o zmiennym nasileniu, szumy w uszach oraz napady zawrotów głowy , pocenia się, nudności i wymioty. Jest to rzadka choroba, której przyczyną jest nadmierne gromadzenie się i wzrost ciśnienia endolimfy w błędniku.

Choroba Meniera – objawy Z nieznanych przyczyn w uchu gromadzi się duża ilość płynu, co powoduje następujące objawy: – postępującą utratą słuchu, – nudności, – wymioty, – oczopląs pochodzenia obwodowego, – zawroty głowy, – objawy wegetatywne, – zblednięcie skóry, – zlewne poty, – szum w uchu, – uczucie rozpierania w uchu.

W wyniku napadów choroby, dochodzi do uszkodzenia słuchu. Niekiedy może wystąpić tzw. status meniericus, w którym napady trwają nieprzerwanie lub z niewielkimi przerwami przez kilka godzin.

Choroba Meniera – diagnostyka

W każdym podejrzanym przypadku należy wykonać panel badań diagnostycznych. Typowy wywiad – silne zawroty głowy z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami.

Choroba Meniera – leczenie Osoba cierpiąca na tę chorobę powinna stosować pewne zasady potrzebne w leczeniu min: – dieta niskosodowa, – ograniczenie spożycia płynów, – leki moczopędne, – należy unikać kawy, – unikanie alkoholu, – unikanie papierosów,

– unikanie stresu.

Choroba Meniera – leczenie operacyjne

W niektórych bardzo ciężkich przypadkach, w których farmakoterapia nie przynosi rezultatów, wykonuje się zabieg przecięcia nerwu przedsionkowego, labiryntektomię lub też podaje się lek tzw. transtympanalnie gentamycynę.

Was this helpful?

0 / 0