Choroby paznokci

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Najczęściej spotykanymi chorobami paznokci są: grzybica, wrastający paznokieć i liszaj płaski.

Wrastający paznokieć – to dość częsta dolegliwość. Boczna powierzchnia płytki paznokciowej (zwykle dużego palucha) podwija się pod tzw. wał paznokciowy i rosnąc, coraz głębiej wbija się w skórę.

Przyczyny

– Noszenie nieodpowiednich butów (ciasnych, o wąskich czubkach). – Nieprawidłowe obcinanie paznokci (na okrągło). Źle obcięty paznokieć rośnie wtedy nie tylko na długość ale i w bok. – Nadwaga. – Wady i deformacje stóp. – Predyspozycje genetyczne.

Objawy

– Najpierw pojawia się tkliwość przy ucisku. – Następnie dołącza się stan zapalny, obrzęk i zaczerwienienie skóry. – Jeśli na tym etapie nie podejmie się stosownych kroków może dojść do zakażenia bakteryjnego. – Ból staje się wtedy o wiele silniejszy, pulsujący, spod paznokcia może wydzielać się ropa. – Proces zapalny prowadzi w efekcie do zakażenia całego palca, powodując jego ropowicę.

Zapobieganie

– Obcinanie paznokci „na prosto“. – Unikanie wycinania skórek (ryzyko infekcji). – Noszenie prawidłowo dobranego obuwia. – Moczenie stóp w naparach szałwii i rumianku z dodatkiem 15-20 kropli olejku herbacianego.

– Przy niewielkim wrastaniu paznokcia możemy na kilka miesięcy założyć rurki korygujące (w gabinecie).

Grzybica paznokci – większość przypadków grzybicy paznokci stóp jest wynikiem nieprawidłowo leczonej grzybicy skóry stóp. Około 80% zakażeń dotyczy stóp, a przede wszystkim paznokci dużych palców. Zapadalność na grzybicze infekcje paznokci wzrasta z wiekiem.

Objawy

– Paznokcie zmieniają kolor na żółty lub biały. – Stają się grubsze i łamliwe. – Na ich powierzchni można dostrzec pobruzdowanie. Zmiany te rozpoczynają się zwykle od wolnego brzegu paznokcia postępując w głąb płytki paznokciowej. – Znaczne pogrubienie płytki paznokciowej może powodować trudności w noszeniu obuwia. – Nieleczona grzybica paznokci po kilku miesiącach lub latach prowadzi do całkowitego zniszczenia płytek paznokciowych.

Leczenie

– Badanie mykologiczne – pozwala określić jaki rodzaj grzyba stał się przyczyną choroby. – Podawanie leków przeciwgrzybiczych doustnych i miejscowych – terapia powinna trwać od kilku tygodni do nawet pół roku. – Leki usprawniające krążenie obwodowe – dzięki czemu substancje przeciwgrzybicze dotrą do płytki paznokciowej w większym stężeniu. – Pomocnicze zabiegi domowe (odpowiednia higiena stóp).

Zapobieganie

– Zachowanie higieny – mycie stóp dwa razy dziennie i dokładne wycieranie przestrzeni między palcami. – Noszenie przewiewnego obuwia z tworzyw naturalnych i używanie wkładek przeciwpotnych.

– Na basenie czy w saunie noszenie plastikowych klapek.

Liszaj płaski – jest stosunkowo powszechnie występującym schorzeniem grudkowo-złuszczającym, atakującym skórę, błony śluzowe, paznokcie i włosy. Choroba najczęściej występuje między 30. a 60. rokiem życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Objawy:

– Liszaj płaski na paznokciach objawia się płytkimi, płaskimi ubytkami w części dalszej płytki. – Stopniowym wykruszaniem się paznokcia od wolnego brzegu w kierunku korzenia. – W zmianach zaawansowanych może dochodzić do zaniku płytki. – Czasami zmiany na paznokciach występują w postaci podłużnych, żółtawych bruzd.

Przyczyny:

– Procesy autoimmunologiczne. – Przyjmowanie niektórych leków. – Stres.

Leczenie:

Polega na podawaniu leków i szczególną dbałość o miejsca dotknięte chorobą.

Was this helpful?

0 / 0