Chrapanie – przyczyny i leczenie

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Chrapanie – spowodowane jest zakłóconym przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Problem ten dotyka prawie 70% mężczyzn. Kobietom zdarza się to rzadziej. Towarzyszące chrapaniu dźwięki osiągają 70 decybeli – tyle co dla porównania młot pneumatyczny lub traktor.

Chrapanie – przyczyny – Jama nosowa – przepływ powietrza zakłócać mogą polipy, krzywa przegroda nosowa lub opuchnięcie błon śluzowych spowodowane infekcją lub alergią. – Ustna część gardła – na jej górnej granicy znajduje się podniebienie miękkie zakończone języczkiem. To jego wibrowanie powoduje charakterystyczne dźwięki. Chrapanie może też wynikać ze zwiotczenia mięśni gardła. – Język – przerośnięcie jego tylnej części lub zbytnie cofanie się podczas snu (gdy mięśnie są rozluźnione) utrudnia przepływ powietrza. – Bardzo krótka szyja. – Zmiany hormonalne – kobiety po menopauzie.

– Zwiotczenie mięśni gardła (dotyczy to zwłaszcza osób starszych, otyłych – tkanka tłuszczowa uciska gardło).

Chrapanie – skutki Poranne bóle głowy, osłabienie organizmu, przygnębienie, zmęczenie i problemy z koncentracją – wynikające z częstego wybudzania się i niedotlenienia organizmu. Zaburzenia pracy układu krążenia, np. przerost prawej komory serca – przetacza ona krew do płuc, by nasycić ją tlenem.

Bezdech senny – występujące u około 10% chrapiących przerwy w oddychaniu, trwające ponad 10 sekund. Chory wtedy nie chrapie ale i nie oddycha. Może się to powtarzać nawet kilkaset razy w ciągu nocy.

Chrapanie – leczenie Sprawą podstawową jest konsultacja z otolaryngologiem – ustali on przyczynę chrapania i zleci odpowiednie leczenie: • Paski na nos ułatwiające oddychanie (np. Breathe Right). Spraye, aerozole i krople do gardła lub nosa na bazie olejków eterycznych. Środki te są dostępne bez recepty. Paski przykleja się na nos. Ich zadaniem jest rozszerzenie nozdrzy i zwiększenie przepływu powietrza. Produkty te pomagają tylko przy lekkim chrapaniu. Przy silnym albo gdy występuje również bezdech senny trzeba poszukać innej metody. • Aparat ortodontyczny – tzw. aparat wewnątrz ustny typu MED. Utrzymuje on żuchwę w nieco wysuniętej pozycji, by lepiej naprężyć mięśnie gardła i odsunąć od niego język. • Zabieg CELON/RF – pozwala on zmienić odpowiednio kształt podniebienia miękkiego. Pomaga zwalczyć chrapanie i bezdech senny. • Operacja chirurgiczna – polega na usunięciu przeszkód ograniczających przepływ powietrza, np. migdałków, polipów w nosie i gardle, naprawieniu krzywej przegrody nosowej, czy zlikwidowaniu przerostu podniebienia miękkiego.

• Maska CPAP – to specjalistyczne urządzenie dla osób, które nie tylko chrapią, ale cierpią też na bezdech senny. Maska podaje powietrze pod ciśnieniem. Napiera ono na drogi oddechowe zapobiegając ich zawężaniu. Urządzenie skuteczne. Trzeba się jednak przyzwyczaić do szumu pracującej aparatury.

Rady dla chrapiących! ○ Zadbaj o nos – by był drożny i odpowiednio nawilżony, stosuj oczyszczające spraye na bazie wody morskiej. ○ Sypiaj na boku – w pozycji tej łatwiej utrzymać drożne drogi oddechowe, bo nie blokuje ich języczek i język. ○ Nie pij wieczorem alkoholu, nie bierz też środków uspokajających i nasennych. Wpływają one na rozluźnienie mięśni gardła i podniebienia.

○ Schudnij – otyłość podnosi ryzyko chrapania i bezdechu sennego. U ponad połowy pacjentów, którzy wracają do normalnej wagi, dolegliwości samoistnie ustępują.

Was this helpful?

0 / 0