Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Ciasto marchewkowe to słodki placek z tartą marchewką. Jest ono szczególnie popularny w krajach anglosaskich. Podczas pieczenia marchewka mięknie, co czyni ciasto miękkim. Konsystencja staje się także gęsta i wilgotna. jako składnik wypieków Marchewka była używana już w czasach średniowiecznych. Uwagi na fakt, że wówczas cukier był towarem drogim i trudno dostępnym, natomiast jego zawartość w marchewce jest znacznie wyższa niż w jakimkolwiek innym warzywie, oczywiście nie wliczając buraka cukrowego, zaczęto ją stosować, aby wzbogacić smakowo różne desery.
Ciasto marchewkowe
Marchewkowe ciasto przeżyło swój renesans podczas drugiej wojny światowej na terenie Wielkiej Brytanii. Była to konsekwencja racjonowania żywności. Z kolei Stany Zjednoczone zostały modą na to ciasto ogarnięte w latach sześćdziesiątych. Produkt, który był niskobudżetowy bardzo szybko spotkał się z sympatią Amerykanów, a w konsekwencji przerodził się w jeden najpopularniejszych deserów, które oferowały prawie wszystkie kawiarnie i restauracje. Ciekawostką wartą uwagi jest rok 2005, w którym to ciasto to z kremową glazurą zajęło piąte miejsce w rankingu przygotowanym przez amerykańską organizację Food Network, który dotyczył najpopularniejszych dań lat siedemdziesiątych.
Nazwa tego ciasta może być w pewnym stopniu myląca, gdyż bardziej ono przypomina owocowy chleb, aniżeli tradycyjny, słodki placek. Najogólniej mówiąc najpierw miesza się mokre składniki (tłuszcz, jajka oraz marchew), potem suche (mąkę, sodę, proszek do pieczenia, przyprawy, cukier), a ostatecznie łączy wszystko razem. Masa surowa nie jest gładka, lecz raczej gęsta i grudkowata. Według specjalistów od kuchni ciasto to najlepiej smakuje dodatkiem przypraw korzennych takich jak cynamon, goździki, gałka muszkatołowa, kardamon, orzechów, takich jak laskowe, wiórki kokosowe albo z towarzyszeniem suszonych owoców. Można także przyrządzić ciasto marchewkowe dietetyczne, na odtłuszczonych składnikach i zamiennikach cukru.
Ciasto marchewkowe wegańskie
Są także wegańskie wersje tego przysmaku. W takim wypadku należy zamiast masła użyć oleju, na przykład z pestek winogron. Z kolei jajka możemy zastąpić wegańskim zamiennikiem lub je najzwyczajniej w świecie pominąć.
Sposób podawania ciasta marchewkowego jest różny. Ciasto można spożywać z wyłączeniem dodatków, lecz w większości wypadków podawane ono jest z lukrem i kremową polewą z sera białego. Ponadto zwykle posypane jest kruszonymi orzechami. Bywa także, iż ozdabia się je płatkami z cukru przypominającymi marchewkę. Najczęściej do wypieku stosuje się prostokątnych, podłużnych lub okrągłych foremek. Na talerzykach podaje się je zwykle pokrojone w kwadraty. Ciasto to można w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych nabyć bez problemu w sklepach spożywczych, gdzie posiada ono przedłużoną datę ważności. Świeże można naturalnie kupić w cukierniach.
Ciasto marchewkowe – przepis
Składniki:
– 1 i 1/2 szkl. mąki, – 1 łyżeczka proszku do pieczenia, – 1 łyżeczka sody oczyszcz., – 1 łyżeczka cynamonu, – 1/2 łyżeczki soli, – 1 szkl. cukru brązowego (może być biały), – 2/3 szkl. oleju, – 3 jaja, – 1 szkl. marchewki startej, – 1/2 szkl. soku ananasowego, – 1 łyżeczka wanilii lub opakowanie cukru waniliowego, – orzechy posiekane.
Polewa:
– 2 łyżki masła, – 3/4 szkl. cukru pudru, – 12 dag serka śmietankowego(np. Philadephia), – cukier waniliowy, – kilka kropel soku z cytryny.
Sposób przygotowania
Najpierw należy ubić razem jaja, cukier i wanilię. Stopniowo dodajemy mąkę zmieszaną z proszkiem do pieczenia, sodą, cynamonem i solą. Następnie wlewamy olej razem z sokiem i miksujemy. Kolejny etap to dodanie startej marchwi i posiekanych orzechów włoskich. Potem ciasto należy wlać do prostokątnej blaszki i piec 45 minut w 180ºC. Składniki polewy należy zmiksować i posmarować nią ostudzone ciasto, które trzeba chłodzić przez co najmniej przez 75 minut. Istnieją też przepisy wegetariańskie, wegańskie i dietetyczne, jednak w głównym składnikiem jest zawsze marchew.
Was this helpful?
0 / 0