Ciąża a ból brzucha

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Każda przyszła mama martwi się różnymi sytuacjami stanowiącymi zaskoczenie w intensywnym okresie, jakim jest ciąża. Wiedza podręcznikowa nie oddaje wszak wszystkiego, a najlepiej zasięgać opinii specjalistów. Ból brzucha podczas ciąży nie musi jednoznacznie wiązać się z czymś groźnym. Należy pamiętać, że pierwszy trymestr ciąży to czas, gdy dziecko adaptuje się do warunków życia w łonie matki, ból brzucha związany jest naturalnie z rośnięciem macicy. Jednak każdy ból brzucha w tym okresie powinien być pod obserwacją specjalisty, ponieważ pierwszy trymestr ciąży to czas, gdy występuje największe prawdopodobieństwo poronienia.

Poronienie – objawy

W drugim trymestrze ból brzucha może się nasilić, a to dlatego, iż mały człowieczek zaczyna czujnie obserwować swój świat, co przejawia się kopnięciami i wierceniem. Uważaj na to, aby ból brzucha nie zaostrzał się i nie powodował jego twardości. Może być to wynikiem odklejenia się łożyska i niedotlenienia. Takich spraw nie należy bagatelizować! W trzecim trymestrze ciąży skurcze stanowczo się nasilają, ale to naturalna sprawa. Ich częstotliwość jest większa i częstsza. Kilkugodzinny ból brzucha w dziewiątym miesiącu ciąży bywa znakiem rozpoczynającego się porodu.

Poronienie – co robić?

Jeżeli dostrzeżesz krwawienie dróg rodnych – udaj się do lekarza, ponieważ może być to objawem problemów z łożyskiem. Nie każdy ból brzucha podczas ciąży oznacza coś złego, wystarczy zasięgnąć trochę wiedzy i uważnie się do niej stosować.

Was this helpful?

0 / 0