Ciąża a hemoroidy

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Dzieci są błogosławieństwem, jednakże, aby je mieć trzeba przejść przez dość trudny okres, jakim jest ciąża. Z jednej strony czas ten z pewnością należy do najpiękniejszych spośród wielu chwil życia, ale z drugiej przysparza on wielu niedogodności, zwłaszcza jeśli chodzi o kłopoty z samopoczuciem i zdrowiem.

Wiele kobiet uskarża się wówczas na mdłości i to nie tylko o poranku. Dla innych dużym problemem są bóle kręgosłupa, spuchnięte nogi oraz huśtawki nastrojów. Sporo kobiet narzeka również na uciążliwe hemoroidy w ciąży, które dokuczają wówczas podwójnie. Za tą dolegliwością kryje się bowiem wiele bardzo nieprzyjemnych dolegliwości.

Hemoroidy w ciąży – objawy

Przede wszystkim warto zaznaczyć, iż hemoroidy to choroba dotykająca naczynia krwionośne, która umiejscawia się w dość wstydliwej lokalizacji na naszym ciele, jakim jest okolica odbytu. Jest to niezwykle męczące, ponieważ odbyt wtedy bardzo swędzi i piecze. Być może nie wydaje się to być aż tak nieprzyjemne, ale trzeba wziąć pod uwagę, że zwykle podczas ciąży odczuwa się równocześnie wiele podobnie niemiłych dolegliwości, co znacznie pogarsza ogólne samopoczucie ciężarnej.

Hemoroidy w ciąży – przyczyny

Dużym błędem jest bagatelizowanie problemu hemoroidów w ciąży, gdyż może to ostatecznie doprowadzić do wytworzenia się stanu zapalnego, którego objawem jest ból oraz krwawienie towarzyszące wydalaniu. Wszelkie uciążliwości ze strony hemoroidów nasilają się wskutek długotrwałego przebywania w jednej pozycji (siedzącej), toteż zaleca się, by kobieta w ciąży spędzała ten czas aktywnie, tzn. o ile może, dużo spacerując i wykonując nawet lekkie ćwiczenia. Zawsze jednak taką aktywność trzeba skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym, ponieważ nawet dobrze się czując, można w ten sposób sobie zaszkodzić.

Hemoroidy w ciąży – zapobieganie

Warto podjąć czynności, które sprawią, że hemoroidy w ciąży nigdy nie okażą się naszym problemem, a więc zadbać o profilaktykę. W jej ramach znajduje się stosowanie diety lekkostrawnej obfitującej w warzywa oraz owoce, a zwłaszcza w błonnik, który swym dobroczynnym działaniem sprzyja regularnemu wypróżnianiu się, przez co przeciwdziała powstawaniu zaparć. Trzeba też oczywiście zapewniać sobie odpowiednią dawkę ruchu, pod warunkiem, że możemy sobie na to pozwolić.

Pamiętajmy, że nawet tak teoretycznie niegroźne dolegliwości jakimi są hemoroidy w ciąży, zaniedbane mogą zamienić się w bardzo przykrą i groźną chorobę.

Was this helpful?

0 / 1