Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Zatkany nos, nieustający kaszel a do tego często gorączka lub też bóle stawów czy kości, to nielubiane przez nikogo z nas objawy. Najczęściej jest to symptom przeziębienia lub bardziej poważnej choroby wirusowej jaką jest grypa.
Jeśli zauważymy u siebie utrzymujące się przez co najmniej kilka dni, tego typu objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się po fachową pomoc lekarską. Nie wolno tego typu objawów zlekceważyć przede wszystkim u malutkich dzieci oraz u kobiet w ciąży. Są to jednostki bardzo słabe i narażone na wszelkiego rodzaju wirusowe „przygody”, które nieleczone lub zignorowane mogą zagrozić ich zdrowiu a nawet życiu.
Przeziębienie w ciąży – przyczyny
Okresy wczesnej wiosny bądź jesieni to czas, w którym najwięcej osób zapada na grypę i przeziębienie. Wtedy bowiem spada nasza odporność, a organizm nie potrafi się przystosować do nowych warunków atmosferycznych. Pogoda jest wówczas bardzo zmienna – raz pada, a zaraz po tym zaczyna świecić słońce. W tych okresach szczególnie muszą na siebie uważać kobiety w ciąży. To właśnie one muszą wtedy dbać zarówno o siebie, jak i rozwijające się w brzuchu maleństwo. Ciąża nie jest chorobą, ale jeżeli złapie się przeziębienie podczas jej trwania, powinno traktować się siebie specjalnie i podjąć zgoła inne kroki, aniżeli wówczas, gdy przeziębienie przechodzi się nie będąc w stanie błogosławionym.
Okazuje się, iż przeziębienie dotyka każdą ciężarną przynajmniej raz, podczas całego okresu trwania ciąży. Trzeba pamiętać, iż przechodzenie przeziębienia w ciąży może mieć różny na nią wpływ. Często bowiem bagatelizujemy katar czy kaszel, twierdząc, że szybko przejdzie, nawet bez leżenia w łóżku.
Przeziębienie w ciąży – objawy
Rzeczywiście, jeśli odczuwamy tylko niewielkie drapanie w gardle, czy też zmagamy się z lekkim katarem będąc w ciąży, właściwie nie mamy powodów do niepokoju. W sytuacji, gdy jednak objawy te nasilą się oraz zaczną im towarzyszyć brak apetytu, bezsenność, kaszel z odpluwaniem zielonej czy żółtawej wydzieliny, ostry ból gardła lub ból w klatce piersiowej podczas odkasływania, pulsowanie w zatokach bądź, gdy objawy te utrzymują się dłużej niż tydzień, koniecznie trzeba wezwać lekarza.
Przeziębienie w ciąży – leczenie
Niezaprzeczalnym minusem ciąży jest to, iż nie można wówczas brać większości leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, które normalnie wzięłoby się od razu, gdy tylko samopoczucie zaczyna się pogarszać. Dlatego też bez wizyty u lekarza nie obejdzie się. Ciąża determinuje metody leczenia tak, że lekarz będzie mógł jedynie zmniejszyć objawy i poprawić ogólne samopoczucie kobiety. Przeziębienie w ciąży nie jest z pewnością jednak najgorszą z dolegliwości, jakie przytrafiają się w tym specyficznym okresie.
Bez względu na wszystko, w czasie ciąży lepiej jest dmuchać na zimne i w przypadku pogorszenia samopoczucia spowodowanego przeziębieniem, warto położyć się do łóżka i dużo odpoczywać. Koniecznie trzeba też zmuszać się do jedzenia, mimo nieodczuwania apetytu, ze względu na dziecko, które, by się prawidłowo rozwijać, musi stale otrzymywać składniki odżywcze pochodzące ze zjadanego przez mamę pożywienia.
Was this helpful?
0 / 0