Ciąża – badania

ciaza-badania_m-8437416Każda przyszła mama doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ciąża jest stanem wymagającym szczególnej dbałości o zdrowie, a kanon podstawowych badań ma przede wszystkim służyć bezpieczeństwu i prawidłowemu rozwojowi dziecka w łonie matki, aby przyszło na świat zdrowe i pełne sił życiowych. W początkowej fazie ciąży bardzo ważne są badania morfologiczne, badania grupy krwi i analiza cytologiczna oraz stężenia glukozy we krwi, również badania ciśnienia tętniczego krwi a przede wszystkim USG.

obowiazkowe_m-1483510Po dziesiątym tygodniu, gdy ciąża nabiera kształtu – badania z poprzedniego okresu powinny być powtarzane, właściwie do rozwiązania, ponieważ tylko pełna kontrola nad rozwojem płodu pomoże nam uniknąć niechcianych niespodzianek. Na dalszym etapie badania polegają na wykrywaniu ewentualnych wad genetycznych oraz regularnym ważeniu. Ocenia się także proporcjonalność wymiarów miednicy do ciąży, czynności serca u dziecka, jego systemu odpornościowego. Wykonuje się także posiew dla pań nadwrażliwych na czynniki zakażeniowe.

Zobacz szczegółowy spis badań w ciąży.

Ciąża to wspaniały okres w życiu każdej kobiety. Warto przeżyć go świadomie i bezstresowo. Dziś nietrudno o dostęp do wykwalifikowanej kadry medycznej, więc zdrowie naszych dzieci jest przede wszystkim w naszych rękach. Warto w ciąży robić badania HBs, HIV, HCV, USG, badania moczu i krwi. Pozwolą one w dobrym prowadzeniu ciąży i przeżyciu jej bez niepotrzebnego stresu.

Was this helpful?

0 / 0