Ciąża urojona

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

O ciąży urojonej mówimy, gdy kobieta przekonana jest o jej istnieniu, a oprócz tego po pewnym momencie pojawiają się objawy w rzeczywistości charakterystyczne dla tego stanu. Chociaż trudno w to uwierzyć, ale organizm kobiety reaguje na bardzo silne bodźce psychiczne i stwarza pozory rzeczywistego istnienia ciąży. Z taką sytuacja mamy do czynienia, gdy kobieta bardzo pragnie dziecka, lub na odwrót – gdy tego dziecka nie chce mieć. Pierwsza sytuacja jest często związana z bezpłodnością lub niepłodnością. Czasem gdy kobieta latami leczy się z powodu niepłodności każdy, nawet bardzo mało prawdopodobny znak ciąży jest dla niej oczekiwanym sygnałem. Nierzadko zdarza się, że osoba taka bojąc się rozczarowania zwleka z wizytą u ginekologa. Drugim przykładem są kobiety, które bardzo obawiają się zajścia w ciążę. Najczęściej są to osoby samotne lub bardzo młode. Lęk jest tak silny, że czasem nawet gdy nie ma realnego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę kobiety te są przekonane, że do tego doszło.

Ciąża urojona – objawy Objawy ciąży urojonej są takie jak tej realnej. Często kobiety obserwują powiększenie piersi, brzucha, bóle podbrzusza. Kobiety w ciąży urojonej miewają zachcianki, muszą także częściej korzystać z toalety. Działanie ich psychiki jest tak silne, że dojść może nawet do zatrzymania okresu lub jego opóźnienia. Wizyta u ginekologa i stwierdzenie braku płodu i ciąży urojonej jest często dla kobiety szokiem. Zdarza się, że nie chce wierzyć lekarzowi i konsultuje diagnozę z innymi specjalistami. Objawy ciąży urojonej dowodzą niewyobrażalnie wielkiego wpływu, jaki psychika wywiera na nasze ciało – kobieta obserwuje u siebie wszystkie typowe dla ciąży dolegliwości, takie jak: – zanik miesiączki, – obrzmienie piersi, – nudności, – wymioty, – powiększony brzuch,

– przyrost wagi.

Ciąża urojona a wynik testu

Czasami zdarza się, że nawet wynik testu ciążowego jest pozytywny. W miarę upływu dni kobieta czuję ruchy dziecka, a nawet skurcze. Lekarz od razu może stwierdzić czy ciąża jest prawdziwa czy urojona. W umyśle ich dziecko było już żywą, realną istotą. Dlatego tak ważne jest wsparcie specjalisty. Najlepiej, jeśli dojdzie do współpracy ginekologa i psychoterapeuty. Ważne jest tutaj wsparcie ze strony bliskich, a zwłaszcza partnera, który musi wykazać zrozumienie i pomoże w przetrwaniu trudnych dla swojej wybranki chwil. Jeśli chodzi o kobiety, które ciąży się obawiały, zazwyczaj diagnoza ciąży urojonej jest dla nich bardzo duża ulgą. Jednak zawsze powinien to być dla niej i bliskich ważny sygnał. Paniczny lęk przed ciążą może być oznaka różnego rodzaju zaburzeń. Kobiety, które przeżyły ciążę urojoną są bardziej narażone na depresję i inne zaburzenia psychiczne.

Was this helpful?

0 / 0