Ciąża to przede wszystkim okres pełen radości z mającego przyjść na świat maluszka. Zwykle jednak czasowi temu towarzyszą również pewnie niepokoje i obawy. Każda z kobiet pragnie, aby przejść przez te dziewięć miesięcy spokojnie i bez przeszkód, oraz tego, by w niczym nie zaszkodzić swojemu nie narodzonemu jeszcze dziecku. Kobiety starają się robić wszystko, aby już od pierwszych dni po poczęciu jak najlepiej zadbać o swoją pociechę. Utrudnienie stanowi fakt, że o zajściu w ciążę kobieta nie dowiaduje się od razu. Pocieszeniem może być to, że przez pierwsze dwa tygodnie po poczęciu zarodek nie jest niczym zagrożony, gdyż składa się jedynie z małego zlepka niewyspecjalizowanych komórek. Jeżeli kilka z nich zostanie w tym czasie uszkodzonych na skutek działania niepożądanego czynnika, organizm pozbywa się ich i zastępuje je nowymi.
Ciąża – zagrożenia
Newralgicznym okresem są dni po drugim tygodniu od poczęcia, wtedy właśnie rozpoczyna się specjalizacja komórek – zaczynają one tworzyć zalążki pierwszych narządów – oczu, serca, mózgu. I właśnie wtedy występuje największe prawdopodobieństwo powstawania wrodzonych wad rozwojowych, wyspecjalizowane komórki nie mogą już zostać zastąpione nowymi. Dlatego więc kobieta ciężarna powinna brać pod uwagę to, jaki prowadzi tryb życia. Kiedy ciąża zostanie potwierdzona badaniami u ginekologa, należy jak najszybciej zmienić swój dotychczasowy tryb życia.
Najważniejszą sprawą jest wystrzeganie się alkoholu. Oczywiście może się zdarzyć, że kobieta nie wiedząc jeszcze że jest w ciąży wypiła odrobinę alkoholu, ale nie należy jeszcze wpadać w panikę, gdyż niewielka ilość alkoholu w pierwszym okresie ciąży niekoniecznie musi zaszkodzić dziecku. O wiele gorzej jest, jeśli kobieta w pełni świadomi nie chce zrezygnować z picia (choćby najmniejszych ilości). Alkohol, który wypija ciężarna przenika do płodu i ma takie samo stężenie jak w organizmie matki. Niebezpieczeństwo polega jednak na tym, że organizm dziecka nie ma wykształconych mechanizmów, które chronią przed alkoholem i eliminują go, zatem skutki jego działania są odczuwane dwa razy dłużej. Alkohol w bardzo wysokim stopniu przyczynia się do powstawania różnych zaburzeń w rozwoju, upośledzeń fizycznych oraz psychicznych. Dziecko pijącej kobiety może urodzić się mniejsze, występuje większe ryzyko zgonu noworodka. Objawy zaburzeń wynikających z picia alkoholu w ciąży zwane są najczęściej Zespołem Alkoholowym Płodu (FAS – Fetal Alcohol Syndrome). Skutki FAS odczuwane są przez całe życie.
Palenie papierosów również nie wpływa pozytywnie na rozwijające się w łonie matki dziecko. Warto jak najwcześniej rzucić palenie (najlepiej w fazie planowania ciąży, jeśli zaś ciąża była niespodziewana, to rzućmy palenie jak najszybciej po jej potwierdzeniu). Palenie tytoniu jest szczególnie niebezpieczne dla dziecka od czwartego miesiąca ciąży. Jest to jedna z częstszych przyczyn poronień i porodów przedwczesnych. Dzieci mam palących zazwyczaj ważą mniej, często zapadają na choroby dróg oddechowych. Palenie ma również bardziej trwałe skutki, udowodniono bowiem że dzieci palaczek są niższe i osiągają gorsze wyniki w nauce. Dziecku zamkniętemu w brzuchu mamy podczas palenia każdego papierosa brakuje tlenu niezbędnego do prawidłowego rozwoju. Przyszła mama powinna również wystrzegać się miejsc, w których się pali, gdyż bierne palenie, choć mniej szkodliwe, nie pozostaje bez wpływu na płód.
Równie szkodliwy wpływ na rozwijające się dziecko mają narkotyki, zażywane przez ciężarną. Działają one podobnie do alkoholu, substancja odurzająca przenikając przez łożysko stopniowo je niszczy, przez co zaburzony jest przepływ krwi. Wynikiem tego jest o wiele mniejsza ilość składników odżywczych potrzebnych dziecku, co bardzo niekorzystnie odbija się na jego rozwoju. Na skutek stosowania narkotyków mogą rozwijać się u dziecka wady wrodzone, powikłania, może również dojść do poronienia i przedwczesnego porodu. Ponadto dziecko już na początku swojego samodzielnego życia może przejawiać oznaki uzależnienia się od narkotyków.
Nieco mniej szkodliwy wpływ na płód ma kofeina. Znajduje się ona przede wszystkim w kawie, ale także w wielu innych napojach, takich jak herbata, cola, napoje energetyzujące. Im więcej kobieta ciężarna wypija takich napojów dziennie, tym większa jest możliwość złego wpływu na organizm dziecka. Zdaniem badaczy, niekorzystne działanie na płód ma wypijanie już czterech filiżanek kawy dziennie – kofeina powoduje zaburzenia rytmu pracy serca, odwapnienie i odwodnienie organizmu. Ponadto kawa i napoje kofeinowe ograniczają wchłanianie żelaza, które niezbędne jest przy produkcji hemoglobiny. Dlatego warto ograniczyć kawę oraz inne napoje z kofeiną i zastąpić je wodą mineralną lub jak najbardziej naturalnymi sokami owocowymi.
Ostatnim istotnym czynnikiem zagrażającym ciąży jest wysoka temperatura ciała ciężarnej. Gorączkę należy obniżać, gdyż może spowodować ona na przykład uszkodzenia płodu czy skurcze macicy mogące prowadzić do poronienia lub zbyt wczesnego porodu. Pamiętajmy, że temperatura podwyższa się także w saunie i kąpieli, dlatego saunę warto póki co wyeliminować, natomiast czas trwania kąpieli skrócić do kilku minut lub zastąpić ją prysznicem. Zagrożenia w ciąży to temat, którego nie należy w żadnej mierze bagatelizować!
Was this helpful?
1 / 0