Ciemieniucha to dolegliwość, która bardzo często dotyka niemowlęta. Zazwyczaj pojawia się po pierwszym miesiącu życia, lecz może występować także dużo później, zanim dziecko skończy półtora roku.
Charakterystycznym dla ciemieniuchy objawem są grube, żółtawe łuski, które z wyglądu przypominają łupież, pojawiające się na głowie maleństwa. Zmiany te mogą pokryć całą główkę, bądź występować miejscowo, z rzadka mogą pojawić się w bardziej nietypowych miejscach, takich jak tylne okolice uszu, okolice pępka, szyja, czy nawet pośladki. Chociaż ciemieniucha wygląda dość nieestetycznie, nie jest jednak groźna dla malucha i istnieją sposoby na szybkie się jej pozbycie.
Ciemieniucha – przyczyny
Ciemieniucha jest efektem nadmiernej działalności gruczołów łojowych, umiejscowionych na główce niemowlęcia. Przyczyną tego są hormony matki, które przez jakiś czas po porodzie znajdują się jeszcze w organizmie dziecka i pobudzają jego gruczoły do intensywniejszej pracy. W wyniku tego wydziela się nadmierna ilość łoju, która łączy się ze złuszczonym naskórkiem, tworząc na głowie dziecka żółte, skorupkowate plamy. Dodatkowym czynnikiem, który sprzyja występowaniu ciemieniuchy, jest ciepła pora letnia. Gruczoły łojowe pracują wówczas na wyższych obrotach.
Ciemieniucha – zapobieganie
Dobrego sposobu na zapobiegnięcie ciemieniusze tak naprawdę nie ma, istnieje jednak kilka dobrych nawyków, które mogą pomóc uchronić przed nią naszego dzidziusia. W tym celu trzeba po wyjściu na dwór zakładać dziecku bawełnianą białą czapeczkę, którą po wejściu do pomieszczeń zdejmujemy, aby główka się nie spociła. Dobrym zwyczajem jest także przeczesywanie włosków dziecka miękką szczoteczką lub grzebykiem codziennie, oraz mycie główki mniej więcej dwa razy w tygodniu. Do mycia włosków przez pierwszy rok życia dziecka możemy używać samej wody (jeśli uznamy, że to za mało, można zaopatrzyć się w nieperfumowany szampon lub mydełko dla dzieci).
Ciemieniucha – jak leczyć?
Jeśli już dostrzeżemy u naszego dziecka charakterystyczne dla ciemieniuchy zmiany, nie ma się co martwić na zapas. Ciemieniucha, mimo swego nieszczególnie atrakcyjnego wyglądu, nie jest dla maleństwa groźna, nie boli go, ani nie swędzi. Możemy skorzystać z paru znanych sposobów na pozbycie się jej. Najpopularniejsza jest metoda polegająca na smarowania główki maluszka oliwką na 15 minut przed każdą kąpielą. Można również nasączyć oliwką watę, położyć dziecku na główkę i przykryć czapeczką. Po upływie kwadransa wyczesujemy łuski z główki delikatną szczoteczką i myjemy dziecku głowę. Gdy ciemieniucha cechuje się większym nasileniem, należy użyć specjalnego preparatu, który możemy kupić w aptece. Specyfiki te mają za zadanie zmiękczać i nawilżać skórę, oraz przywracać jej równowagę hydrolipidową.
Gdy ciemieniucha zniknie, nie oznacza to końca problemu. Dolegliwość ta lubi powracać, dlatego należy obserwować systematycznie główkę dziecka. Jeśli domowe sposoby, czy preparaty z apteki nie przyniosą rezultatu, trzeba wybrać się z dzieckiem do dermatologa, który przepisze specjalną maść która zapobiegnie powstawaniu łusek, dostępną tylko na receptę.
Was this helpful?
0 / 0