Ćwiczenia dla ciężarnych

Ćwiczenia dla ciężarnych

cwiczenia-dla-ciezarnych_m-3483193Kobieta w ciąży powinna dbać nie tylko o to, by właściwie się odżywiać ale również o to, by utrzymać swoje ciało w dobrej kondycji. Gdy to zaniedbają, może pojawić się problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów po urodzeniu dziecka. Dotyczy to zarówno kobiet młodych jak i nieco bardziej dojrzałych pań.

na-kregoslup_m-7957862Ćwiczenia dla ciężarnych

Wokół ciąży wciąż istnieje wiele stereotypów i mitów, które powinny ulec obaleniu. Jednym z nich jest to, że podczas tak wyjątkowego stanu, jakim jest ciąża ćwiczenia oraz wszelka aktywność fizyczna jest wysoce zabroniona. Według wielu osób kobieta będąca w stanie błogosławionym powinna tylko leżeć i odpoczywać. Rzeczywiście, jest to prawdą, w przypadku, gdy ciąża jest zagrożona i istnieje niebezpieczeństwo, że podczas ruchu może coś złego stać się z płodem, a nawet dojść do poronienia. Jednakże we wszystkich innych przypadkach ćwiczenia w ciąży są jak najbardziej wskazane.

Wiele kobiet nie ma jednak pojęcia, jaki typ ćwiczeń wykonywać bądź jaką inną aktywność podjąć. Najlepiej jest, by decyzję co do rodzaju takich ćwiczeń podjął lekarz prowadzący, z którym koniecznie trzeba się na ten temat skonsultować. Może bowiem być tak, że pomimo naszego dobrego samopoczucia, ćwiczenia w ciąży będą niewskazane. Jeżeli jednak uzyskamy zgodę lekarza na takową aktywność warto ją podjąć natychmiast. Uzyskane efekty mogą przekroczyć nasze najśmielsze oczekiwania.

cwiczenia-dla-ciezarnej_m-3427269Zresztą plusów takiego działania jest wiele, a minusów niepodjęcia aktywności fizycznej w ciąży jeszcze więcej. Dlatego też należy ułożyć wraz z lekarzem odpowiednią gimnastykę i regularnie ją wykonywać. Zyska się więcej energii, a przede wszystkim wzrost wagi będzie bardziej kontrolowany. Trzeba bowiem pamiętać, że dla kobiety o normalnej budowie ciała (której wskaźnik BMI mieści się pomiędzy 18 a 25) idealny przyrost masy w czasie ciąży osiągnąć powinien poziom nie większy niż 12 -13 kilogramów.

Ćwiczenia dla ciężarnych – przykłady

Dobrym rozwiązaniem jest lekki aerobik, w czasie którego wykonuje się ćwiczenia mające na celu podniesienie zapotrzebowania mięśni na tlen, przez co organizm bardziej się dotlenia. Niezaprzeczalną zaletą aerobiku jest też to, iż w jego wyniku pobudza się do pracy serce oraz płuca, a także poprawia krążenie i wzmacnia mięśnie, co na pewno przyczynia się do bardziej sprawnego porodu. Ciekawą propozycję ćwiczeniową dla kobiet ciężarnych stanowi też forma calisthenics, czyli rytmiczne lekkie ćwiczenia tonizujące i rozwijające mięśnie oraz korygujące postawę. Za ich sprawą można złagodzić ból kręgosłupa, a także wzmocnić odporność, zarówno fizyczną, jak psychiczną. Ćwiczenia dla ciężarnych mogą też odbywać się w wodzie, można pływać, ale też i uprawiać specjalną odmianę aerobiku wodnego. Warto spróbować też jogi oraz ćwiczeń z ciężarkami.

Tak więc, kochane „ciężarówki” – ruszajcie się i bądźcie wciąż w dobrej formie!

Was this helpful?

0 / 0