Cyberprzemoc – co to jest?
Cyberprzemoc jest przemocą poprzez użycie mediów, elektroniki i świata zasilanego przez prąd. Objawia się głównie za pomocą Internetu przy użyciu telefonów komórkowych, kamer wideo, aparatów fotograficznych, a szczególnie komputerów. Tak nie wiele potrzeba, a jak bardzo można zaszkodzić. Choć wygląda na przemoc nie groźną, często ma bardzo poważne skutki. Dotyczy nie tylko osób dorosłych ale również i dzieci, szczególnie tych w klasach gimnazjum bądź starszych.
Cyberprzemoc jest bezpiecznym sposobem obrażenia, zranienia bądź doprowadzenia osoby prześladowanej do bardzo dużych obrażeń psychicznych. Przestępca używając cyberprzemocy jest nietykalny, anonimowy, a zarazem bezpieczny. Polsce pisemna obraza nie jest karalna, tak więc jeśli nawet udałoby się prześladowca złapać, nie podlegałby on żadnej karze. Osoba prześladowana zazwyczaj nie ma pojęcia kto jej dokucza, ani dlaczego. Jedyne co może zrobić w kierunku osoby rozpoznanej, to pozwać prześladowcę o naruszenie dóbr osobistych. Osoby posługujące się przemocą w Internecie obrażają swoje ofiary, wysyłając im obraźliwe maile, zdjęcia, umieszczając witryny internetowe bądź wpisywanie na forach internetowych.
Cyberprzemoc w Internecie
Zazwyczaj przestępcy chodzi o obrażenie, poniżenie bądź nastraszenie ofiary za pomocą sms czy też wiadomości przesyłanych drogą elektroniczna. We wszystkim pomaga im Internet, który umożliwia im znęcanie się nad większą liczbą osób jednoczenie. Częstą formą jest umieszczanie w Internecie nagranych filmów, bądź zrobionych zdjęć np. na dyskotekach, stacjach czy w innych miejscach, gdzie mogło wydarzyć się coś ciekawego. Oczywiście filmy i zdjęcia umieszczane są bez wiedzy jak i zgody osoby nagrywanej. Zdarzają się przypadki w cyberprzemocy, gdy przestępcy podszywają się za daną osobę używając jej danych, zdjęć lub wypowiedzi w Internecie np. na portalach randkowych.
Istnieje odmiana cyberprzemocy, nazywana flaming. To inaczej kłótnia internetowa na forach internetowych, czatach i innych tego typu stronach. Przestępca ze swą ofiarą, bądź ofiarami toczy tzw. wojnę na obelgi, używając celowo ostrych, obraźliwych i krytycznych słów. Cała wojna zaczyna się od zwykłej niezgodności zdań na dany temat, przechodzi w kłótnię, a kończy się na poważnych obelgach, które dość wyraźnie osadzają się w naszych głowach, psując resztę dnia, a nawet dłuższego okresu czasu.
Mimo iż cyberprzemoc wydaje się niegroźna, bo przecież można zignorować napastnika, jednak dla wielu może skończyć się tragedią. Są bowiem osoby o bardzo wrażliwej i delikatnej psychice, dla których takie znęcanie może się skończyć poważnym urazem psychicznym, bądź nawet w najgorszym wypadku samobójstwem. Pewnie wiele osób uważa, że troszkę sprawa została wyolbrzymiona. Jednak wszystko jest bardzo poważną sprawą, której dowodem jest wiele sytuacji życiowych.
Cyberprzemoc w szkole
Weźmy jako przykład nagrany film w szatni żeńskiej, który zostaje umieszczony w Internecie. Sprawa nagłaśnia się automatycznie i ekspresowo. Z Internetu korzysta każdy młody człowiek. Pośród nagranych kobiet będą takie o silnej psychice, które nie popuszczą draniowi i na szczęście stały lekko bokiem, bądź przykryte ręcznikiem. Będą też i te, które mają niską samoocenę, a taka sytuacja tylko je pogrąży. Znajomi, którzy obejrzą film w Internecie zaczną się z nich naśmiewać, podkreślając wady i przypominając o kompleksach, a takie traktowanie ofiary doprowadzi ją do załamania, traumy psychicznej bądź samobójstwa. To tylko jeden z przytoczonych przykładów, a jest wiele różnych sytuacji, które poprzez cyberprzemoc, potrafią ludziom zniszczyć życie. Wystarczy jedno zdjęcie na nieodpowiedniej stronie z kłamliwym komentarzem, osoby pracującej na wysokim, szanowanym stanowisku, a poprzez Internet i plotki, taka osoba może nie tylko stracić pracę i reputację ale i własne wartości, które doprowadzą ją do złego stanu psychicznego.
Cyberprzemoc – gdzie szukać pomocy?
Tak więc należy być czujnym i reagować na takie sytuacje. Nie pozwalajmy takim ludziom bezkarnie żyć i niszczyć życia innych. Reagujmy na ich cierpienie i wyciągnijmy pomocną dłoń, gdyż tak samo nas jak i naszych bliskich mogła spotkać podobna sytuacja. Stojąc obok i nie reagując stajemy się współwinni tragedii, a poczucie winy może dręczyć nas latami. Osoby poszkodowane przez cyberprzemoc nie mogą czuć się same z tym wszystkim, rodzina i przyjaciele powinni być blisko i pomóc im odzyskać spokój psychiczny. Pedagodzy, nauczyciele, rodzice, przyjaciele powinni być czujni i zdawać sobie sprawę jakie zagrożenie, w szczególności dla dzieci, niesie Internet.
Was this helpful?
3 / 0