Cytologia

Cytologia

Każda dojrzała kobieta, powinna bezwzględnie dbać o swoje zdrowie. W tym celu powinna pamiętać ona o ważnych badaniach i wizytach lekarskich. Jest to szczególnie ważne kiedy kobieta marzy o tym, by zostać w przyszłości szczęśliwą mamą. W tym celu powinna ona zapisać się do tak zwanej poradni “K”. Jest to rejonowa lub przyszpitalna poradnia, w której kobiety mogą skorzystać zarówno z pomocy lekarskiej jak i z porad w jaki sposób dbać o siebie. najlepszym momentem na zapisanie się do tego typu poradni, jest moment kiedy kobieta decyduje się lub zdecydowała się na rozpoczęcie życia seksualnego.

Cytologia – na czym polega?

Jednym z badań, które wtedy będzie musiała wykonać jest tak zwana cytologia. To badanie, które zleca a często wykonuje w gabinecie ginekologicznym sam lekarz. Jest ono niemal całkowicie bezbolesne a pomaga wyeliminować bardzo groźne choroby.

Badanie cytologiczne czy też cytologia to jedno z najważniejszych w życiu kobiety. Pomaga bowiem w szybkim wykryciu raka szyjki macicy. A zatem czegoś, co jest bezpośrednim zagrożeniem dla jej życia. Bo nie od dziś wiadomo, że szybko rozpoznany rak ma największe szanse na wyleczenie.

Cytologia – jak się przygotować?

Jak każde badanie ginekologiczne, także cytologia wymaga od kobiety bardzo dużej elastyczności oraz rozluźnienia. Musi bowiem, przynajmniej pośrednio, przełamać swój strach. Takie badanie należy wykonywać cyklicznie przynajmniej raz na pół roku. Aczkolwiek jest kilka ograniczeń odnośnie terminu, w którym najlepiej wykonać badanie. Kiedy zatem? Na pewno nie może to być cztery dni po ostatniej miesiączce a także cztery dni przed następną miesiączką. Najlepszy do tego jest okres między dziesiątym a osiemnastym dniem cyklu miesiączkowego. Wtedy badanie jest najbardziej dokładne i jesteśmy w stanie uzyskać bardzo szczegółowe wyniki, dzięki którym postawienie diagnozy nie będzie sprawiało chociażby najmniejszych problemów. Warto, zatem wykonywać takie badanie zawsze, gdy jest okazja albowiem wtedy dbamy o swoje zdrowie najlepiej jak tylko możemy. Jednocześnie jest to też pewna gwarancja, na urodzenie zdrowego i tryskającego szczęściem maleństwa.

Cytologia – jak często?

Kobiety powinny zadbać o regularne badanie cytologiczne. Warto w tym celu dopytać lekarza, jak częste powinno ono być. Ważna informacja: cytologia jest badaniem całkowicie darmowym! Można je też wykonać, na własne żądanie w prywatnych przychodniach, jednakże najczęściej jest to zbędne gdyż i tak przy najbliższym badaniu ginekologicznym, lekarz zleci kobiecie wykonanie cytologii.

Was this helpful?

0 / 0