Czyszczenie srebra

Czyszczenie srebra

W naszych domach zapewne gości srebro w różnej postaci. Są to zarówno różnego rodzaju ozdoby typu figurki lub repliki naczyń. W licznych domach, króluje też wciąż moda na srebrne zastawy lub sztućce. Wyglądają one naprawdę szykownie i bardzo ciekawie. Lubimy także nosić biżuterię srebrną. Dlaczego? ponieważ srebro pasuje do wszystkiego.

Możemy je nosić na co dzień jak i na uroczyste okazje. Gdy pełni ono rolę ozdoby wnętrza, także pasuje ono do każdego stylu: zarówno nowoczesnego jak klasycznego. Jest ono po prostu uniwersalne. Być może dlatego, że srebrne ozdoby nadają wnętrzom wyjątkowości. Biżuteria srebrna jest natomiast nie tylko elegancka i szalenie gustowna. Może ona przyjąć bardzo pomysłowe formy i wzory. Srebro jest też dużo tańsze niż wiele innych materiałów zdobniczych.

Niestety srebro ma ten minus, że często się brudzi. Powstaje na nim wówczas ciemny – niekiedy nawet czarny nalot. Nie wygląda to zbyt estetycznie, wówczas też pojawia się pytanie o to, jak wyczyścić srebro w domu? Nie chcemy przecież wydawać pieniędzy, by nosić swoją biżuterię do złotnika, by czyścił nam nasze bransoletki, łańcuszki i pierścionki. Jest to możliwe i to nawet bez nakładu ogromnej kasy czy też wielu wyjątkowych zdolności. Wystarczy nam miseczka z wodą, nieco soli a do wyczyszczenia biżuterii wystarczy zwykła folia aluminiowa. I co? – prawda że niedrogo? Ale wracając do tematu. Istnieje wiele sposobów na czyszczenie srebra, stare i sprawdzone sposoby to czyszczenie srebra sodą, sokiem z cytryny, popiołem z papierosa i folią aluminiową. Niektórzy propagują także takie domowe sposoby jak czyszczenie srebra colą lub czyszczenie srebra octem.

Kiedyś nie było mowy o tym by nasze wyroby ze złota czy srebra zrobiły się szare i brudne, było dużo mniej zanieczyszczeń i nasze wyroby nie robiły się zaśniedziałe. Dziś możemy w sklepach dostać specjalny płyn do czyszczenia naszej biżuterii, jeśli jednak go nie dostaniemy, to możemy użyć do czyszczenia naszych pierścionków folii aluminiowej. Na czym to polega?

Do miseczki z wodą należy wsypać sól, cała musi się rozpuścić, na dno naczynia kładziemy folię aluminiową. Wrzucamy do miski naszą biżuterię i zostawiamy w roztworze na kilka godzin. Po kilku godzinach nasza biżuteria będzie czysta a folia pokryta ciemnym osadem. Inny domowy sposób na czyszczenie srebra to czyszczenie sodą. Należy nasypać sody na watę (lub wacik do demakijażu) i pocierać swój łańcuszek, bransoletki i pierścionki miejsce koło miejsca. Powodzenia i nieco cierpliwości, a z pewnością nasze srebro odzyska swój dawny blask!

Was this helpful?

0 / 0