Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Czym jest daltonizm? To choroba uniemożliwiająca właściwe rozpoznawanie barw. Nazwa tej choroby pochodzi od nazwiska angielskiego chemika J. Daltona, który jako pierwszy ja zdefiniował i opisał na własnym przykładzie w 1794 roku. Często ma ona podłoże genetyczne ale i można ja nabyć w wyniku uszkodzenia siatkówki lub dróg wzrokowych, a także w wyniku stosowania niektórych leków. Wrodzony daltonizm czyli zaburzenia w widzeniu – rozpoznawaniu barwy czerwonej (protanopia), (zielonej – deuteranopia), żółto-niebieskiej (tritanopia), czerwono-zielonej (daltonizm).
Zaburzenia w rozpoznawaniu barw głównie dotyczą mężczyzn. Dotkniętych tych schorzeniem jest około 15 % mężczyzn i tylko od 0,5 do 1% kobiet.
Najcięższą z form daltonizmu jest monochromatyzm. Osoby cierpiące na monochromatyzm nie mogą rozróżniać barw ale ich widzenie jest w miarę normalne. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku achromatopsji. W tym przypadku chorzy poza brakiem możliwości rozpoznawania barw mają trudności w w widzeniu przy normalny świetle.
Obecnie medycyna – choć stoi na coraz to wyższym poziomie – nie wiele jest w stanie pomóc chorym dotkniętym tą chorobą. Daltonizm przez długi czas uważany był za chorobę nieuleczalną. Obecnie istnieje trzy sposoby leczenia daltonizmu i są nimi: stosowanie soczewek kontaktowych Colorlite, stosowanie terapii chromagenowej i terapii genowej. W przypadku stosowania soczewek kontaktowych które przy pomocy specjalnej warstwy zmieniają spektrum przechodzącego przez nie światła. W terapii chromogenowej stosuje się inny rodzaj soczewek . W tym konkretnym przypadku leczenie polega na zmianie natężenia koloru odbieranego światła przez oko nie dominujące. W wyniku czego mózg zmuszony zostaje do rozróżniania kolorów , które do tej pory wyglądały dla niego tak samo. Największe nadzieje pokładane są w terapii genowej. Naukowcom z jej użyciem udało się wyleczyć dwie małpy chorujące na daltonizm.
Jak na ironię losu natura uczyniła z daltonistów ludzi wyjątkowych. Daltoniści posiadają bowiem talenty nieosiągalne dla osób zdrowych normalnie widzących. Potrafią oni bardzo trafnie analizować czarno – białe zdjęcia lotnicze. Dodatkowo kobiety będące nosicielkami uszkodzonych genów maja zdecydowanie większą wrażliwość na kolory niż reszta ludzkiej populacji.
Daltonizm może przysporzyć nam nieco problemów, jeśli będziemy się starać o prawo jazdy. Każdy kandydat na kierowcę musi przejść badania okulistyczne podczas których sprawdzane jest widzenie barw. Brak widzenia barw daltonizm nie jest przeciwwskazaniem do otrzymania prawa jazdy w ramach kat. A oraz B. Niestety osoby starające się o uzyskanie uprawnień kierowcy zawodowego takiegoż pozwolenia nie otrzymają.
Was this helpful?
0 / 0