DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Alkoholizm jest chorobą na własne życzenie. Wyleczenie się z alkoholizmu jest rzeczą niemożliwą, a jedynym sposobem uwolnienia się jest zaprzestanie jej rozwojowi, poprzez brak spożywania jakichkolwiek alkoholi. Jeśli alkoholik wygra taką walkę i przestanie pić, niestety pozostanie alkoholikiem, gdyż każdy łyk wciągnie go w kolejny etap picia. Alkoholizm w Polsce jest coraz częstszym problemem rodzinnym, niestety większości rodzin nie udaje się go pozbyć. Największymi ofiarami alkoholizmu są dzieci, których rodzice kompletnie zaniedbują, pozostawiając na pastwę losu.

Rodzina w której jest alkoholik tak naprawdę również jest uzależniona i zmuszona do walki z niewielką szansą na zwycięstwo. Dzieci dorastające wśród alkoholików stają się innymi ludźmi niż ich rówieśnicy, są bardziej skryci, nieufni i samotni. Bywają wyciszeni i nie rzucający się nikomu w oczy ale są i tacy, których każdy widzi i nie koniecznie jest z tego faktu zadowolony.

DOROSŁE DZIECI ALKOHOLIKÓW

Wpływ alkoholizmu na dzieci jest różny, jednak zostawia ślad w ich życiu na zawsze. Nie ma znaczenia czy pije jeden z rodziców czy też oboje, to dzieci cierpią najbardziej, często też obwiniając się o wszystko. Myślą, że są złymi dziećmi, bo ich rodzice nie kochają i sięgają po alkohol. Dorosłe dzieci alkoholików nie mają niestety kolorowego dzieciństwa, pięknych zabawek czy wspomnień przepełnionych miłością rodziców. Jedyne co spotyka ich w domu to ból , cierpienie, niepewności, obelgi, żal, nieprzytomni rodzice czy też ciągłe awantury. Często są katowane lub wykorzystywane seksualnie, a zdarza się i tak, że nikomu niepotrzebne. Wracają do domów w których nikt na nie czeka z pachnącym obiadem i otwartymi ramionami, a cóż dziecku więcej trzeba niż miłości rodziny.

DDA – EMOCJE

Młoda osoba dorastająca w rodzinie alkoholików często doświadcza kłamstw, niesłowności i zmiany zdania bez żadnych powodów. Ma to ogromny wpływ na rozwój dziecka, gdyż w przyszłości staje się osobą nieufną, niepewną, ostrożną, samotną i dość krytyczną dla samego siebie. Ciężko mu znaleźć przyjaciół, a jeśli już się otworzy, bardzo długo buduje zaufanie. Jedno kłamstwo lub niedotrzymane słowo wzbudza w nim wspomnienia i może doprowadzić do rozpadu przyjaźni lub związku. Dorosłe dzieci alkoholików wybierają dwie różne drogi w życiu. Zdarza się tak, że zostają w domu z pijącymi rodzicami, pogłębieni w depresji i złej samoocenie, zniechęceni do życia i jakichkolwiek zmian.

Patrząc na rodziców bez życia, jakichkolwiek celów, nie widzą również dla siebie przyszłości, bo jakże trudno jest stworzyć własny dom, pełen miłości i szczęścia, skoro nigdy się go nie zaznało i nie wiadomo jak smakuje. Jakże więc potoczy się ich życie? Czy staną się podobni do swoich rodziców i z głębokiej rozpaczy sięgną po alkohol? Czy rodzina alkoholików staje się w końcu przykładem dla dzieci, które nie widzą w tym żadnego zła? Widują swoich rówieśników, jednak rzadko widzą ich życie, gdyż żyją zupełnie na boku. Wybierają więc drogę najlepiej im znaną, w samotności, bez miłości i szczęścia oraz domu pełnego ciepła. Jednak jest jeszcze druga droga, ta lepsza, dająca dorosłym dzieciom alkoholików szansę na lepsze życie.

DDA – CECHY

Wszystko jednak zależy od nich samych oraz sytuacji w ich domach. Jeśli dziecko ma silny charakter lub zapragnie normalnego życia, ma ogromną szansę by żyć zupełnie inaczej. Poprzez upór i wiarę w samego siebie, dorosłe dzieci alkoholików są przeciwieństwami rodziców. Zaraz po opuszczeniu domu stają się samodzielni, zaradni i osiągają wymarzony cel. Często bywają mimo tego skryci i samotni, jednak ci najbardziej uparci, zakładają rodziny i budują dom jakiego nigdy nie mieli. Dają swoim dzieciom to czego im zawsze brakowało, otaczają je miłością i spełniają każdą daną obietnicę, która jak się okazuje ma ogromny wpływ na ich przyszłe życie. Dorosłe dzieci alkoholików wybierają różne drogi, co ma wpływ na ich decyzje? Czy wszystko zależy od sytuacji w ich domu i wysokości uzależnienia rodziców od alkoholu? Czy też największą rolę odgrywa ich charakter, który pozwala zmienić życie lub karze pogodzić się z losem.

DDA – TYPY Dzieci alkoholików starają się walczyć i bronić przed alkoholizmem, pragną uchronić nie tylko samych siebie ale i rodzinę jak i samego alkoholika. Walczą z całym światem, a czasami nawet z samym sobą by cokolwiek zmienić na lepsze. Jednak zazwyczaj to wszystko jest ponad ich siły, niszczy ich samych, odbierając dzieciństwo, młodość i jakiekolwiek wartości. Gdy czują się już bezradne, wybierają jedną z ról, która staje się ich drugą naturą na resztę życia dziecka i człowieka dorosłego. Jakie są więc role, które wybierają dzieci alkoholików?

BOHATER – dziecko staje się głową rodziny odpowiedzialną za wszystko, dba o porządek, często w młodym wieku pracuje by zapewnić rodzinie wyżywienie i tym samym niestety alkohol (rodzic alkoholik wykorzystuje sytuację iż dziecko zarabia i jest dla niego gotów się poświęcić). Dziecko przyjmujące rolę bohatera rezygnuje całkowicie z własnego życia, potrzeb i przyjemności, żyje życiem rodziców alkoholików i całe poświęca walce z nałogiem, który niszczy jego rodzinę. Niestety nie ma czasu zadbać o samego siebie, zazwyczaj ratowanie rodziny zajmuje mu całe życie lub przychodzi etap kiedy staje się jednym z nich obarczony wyrzutami sumienia iż to jego wina, bo zbyt mało się starał i przegrał.

WSPOMAGACZ – dziecko, które całym sercem skupia się nad uchronieniem rodzica pijącego przed nałogiem i jego skutkami. Otacza go swoim parasolem ochronnym i walczy by cokolwiek zmienić, by całkowicie pozbyć się problemu. Często jako dorosły człowiek wiąże się z kobietą/mężczyzną alkoholikiem, którym opiekuje się resztę życia.

MASKOTKA – dziecko którego zadaniem jest odciągnięcie rodziców od codziennego życia, którym zawładnął alkohol. Ma rozbawiać swoją osobą i zajmować rodziców tak by nie mieli czasu na pijaństwo. Jest ulubieńcem rodziców, niestety konsekwencją tej roli jest całkowite pozbawienie się własnych uczuć bólu i cierpienia.

NIEWIDOCZNE DZIECKO – ma swój świat w którym żyje, gdyż z powodu swej bezsilności ucieka od rzeczywistości. Izoluje się od ludzi i żyje pochłonięte fantazją. W dorosłym życiu nie potrafi zbudować związku, ucieka do alkoholu lub narkotyków, skazane na samotność.

Niestety rzeczywistość jest okrutna. Cała wiara i siła, która dawała mu nadzieję na zmianę życia i wygraną w dorosłym życiu każe płacić ogromną cenę. Dorosłe dziecko alkoholika w swe dalsze życie wchodzi z poniższymi cechami, na które miało wpływ dotychczasowe życie: • Ma poważne problemy z nawiązywaniem bliższych znajomości i budowaniem zaufania do ludzi • Izoluje się od świata i ludzi • Traktuje się poważnie • Strachem i przesadnym zachowaniem reaguje na zmiany w życiu na które nie ma wpływu i czuje się bezsilny • Pragnie poparcia i potwierdzenia od innych • Czuje się inny od wszystkich rówieśników • Bywa całkowicie nieodpowiedzialny lub przesadnie odpowiedzialny • Często ustępuje innym • Jest impulsywny • Boi się awantury czy konfrontacji z innymi • Czuje się ofiarą i tak się zachowuje • Boi się utraty bliskich osób • Boi się bliższych kontaktów z ludźmi • Unika okazywania uczuć • Ma skłonności do nadużywania alkoholu lub innych używek • Wiąże lub wiązał się z osobą uzależnioną • Nie jest konsekwentny • Swoje życie poświęca pracy • Ma problemy w relacjach damsko-męskich • Kontroluje siebie i innych co staje się jego nawykiem • Podporządkowuje swoje życie innym, płacąc tego wysoką cenę • Obwinia się za całe zło świata • Nie potrafi wypoczywać ani się relaksować • Rzadko zdarza mu się śmiać lub odczuwać szczęście • Jest samotnikiem odizolowanym od świata • Nadal opiekuje się rodzicami i pomaga w każdej sytuacji • Kłamie, mimo iż nie musi • Nie potrafi być rodzicem lub ma z tym tymczasowe kłopoty

• Żyje z dnia na dzień by tylko żyć pozbawiony jakichkolwiek priorytetów

Mimo iż życie dorosłego dziecka alkoholika jest wyłącznie kwestią indywidualną to ślad w jego psychice zawsze w jakimś stopniu zostaje. Nie łatwo jest uciec ani też zmienić swojego życia jednak zawsze warto próbować. Jeśli nie uda się pomóc rodzicom, warto pomóc samemu sobie.

DDA – TERAPIA

Istnieje wiele placówek oraz poradni, które chętnie udzielają pomocy dzieciom alkoholików i dających wskazówki na dalsze życie. Nigdy nie jest za późno by cokolwiek zmienić i dać samemu sobie to czego nie znalazło się w domu. Alkohol potrafi zmarnować większość życia więc warto zawalczyć o jego skrawek, by był całkowicie nasz i pozwolił nam na odrobinę szczęścia.

Jeśli rodzice wybierają życie obarczone alkoholem, a nasza pomoc nie ma szans zwycięstwa, zmieńmy choć swoje życie, by w przyszłości nasze dzieci nie miały takich kłopotów oraz zmartwień jak my. Nic nie robienie niczego nie zmienia, a podjęcie jakiegokolwiek kroku jest doskonałym początkiem do szczęśliwego zakończenia i wolnego od alkoholu, pełnego szczęścia życia.

Was this helpful?

0 / 0