Detektyw Monk

Detektyw Monk

Detektyw Monk to amerykański serial z gatunku komedii kryminalnej. Wyemitowano 8 sezonów, które składały się ze 125 odcinków. Pierwszy odcinek w Ameryce można było oglądać 12 lipca 2002 roku a ostatni 4 grudnia 2009 roku. W Polsce pierwszy raz emitowany w kwietniu 2003 roku w Canal+.

Detektyw Monk – obsada

Główny bohater serialu to były policjant Adrian Monk (Tony Shalhoub). Po śmierci żony, która została zamordowana Monk cierpi na nerwicę natręctw, która objawia się różnymi fobiami (m.in. przesadna dbałość o higienę, paniczny strach przed dentystą, psami, jaskiniami a nawet mlekiem i grzybami!). Zostaje przez to zwolniony z pracy na podstawie paragrafu 106C dotyczącego „odchyleń w psychice”. Adrian załamał się i na trzy lata zamknął się w domu. Dopiero dzięki pomocy energicznej pielęgniarki Sharon Fleming (Bitty Schram) wychodzi z domu. Dostaje pracę konsultanta Departamentu Policji San Francisco. Jego zadanie polega na wspieraniu kapitana Lelanda Stottlemayera. Zostaje detektywem i rozwiązuje sprawy morderstw.

Detektyw Monk – charakterystyka

Detektyw Monk ma niesamowitą zdolność logicznego myślenia, szybkiego łączenia faktów i świetną fotograficzną pamięć. Jest mistrzem w swoim fachu. Jednak dla Monka jego praca ma być tylko drogą do odnalezienia sprawcy śmierci żony. Uważa, ze rozwiązanie jak największej liczby spraw pozwoli rozwiązać tą najważniejszą zagadkę – kto jest mordercą Trudy??

Bohaterami głównymi oprócz Adriana Monka są także:

  • Sharon Fleming (Bitty Schram) – jego pielęgniarka i asystentka w sezonach 1-3. Pod koniec sezonu 3 zmęczona natręctwami Monka wróciła do swojego byłego męża. Zostawiła Monkowi tylko krótką wiadomość.
  • Natalie Teeger  ( Traylor Howard) – została asystentką Monka po odejściu Sharon. Ma córkę Julie, jej mąż Mitch zginął w 1998 r. w Kosowie. Była z Monkiem do końca serialu.
  • Oficer Randy Disher ( Jason Gray-Stanford) – młody, naiwny i ambitny porucznik policji w wydziale zabójstw. Często spotyka się ze złośliwymi uwagami swojego przełożonego. Znany ze swoich dziwnych teorii na temat sposobu rozwiązywania zagadek kryminalnych.
  • Kapitan Leland Stottlemeyer (Ted Levine), kapitan w Departamencie Policji w San Francisco. Ma żonę. Wcześniej współpracował z Monkiem w wydziale zabójstw. Obecnie korzysta z jego pomocy w bardzo trudnych sprawach. Choć na początku był bardzo negatywnie nastawiony do Monka, później zostają oni przyjaciółmi. Pracują razem aż do końca serialu.

Detektyw Monk – ciekawostki

Serial zdobył wielką popularność na całym świecie i otrzymał wiele znaczących nagród m.in. Złoty Glob w 2003 roku dla najlepszy aktora w serialu komediowym lub musicalu -Tony Shalhoub Nominacje do Złotych Globów w roku 2004, 2005, 2007 i 2009 dla najlepszego aktora w serialu komediowym lub musicalu- Tony Shalhoub.

detektyw-monk-2

Serial wygrał tez 8 nagród Emmy i zdobył 10 nominacji w latach 2003-2010 oraz dwie nominacje do Satelit w 2004 i 2005 roku.

Amerykańska Gildia Aktorów Filmowych przyznała w roku 2004 i 2005 nagrodę dla najlepszego aktora w serialu komediowym lub musicalu- Tony Shalhoub oraz pięć nominacji do tej nagrody w latach 2003, 2007, 2008, 2009 i 2010.

Was this helpful?

1 / 0