Dlaczego spóźnia mi się okres?

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Okres pojawia się co miesiąc, nie zawsze jednak regularnie. Jednak z biegiem lat znamy nasz organizm jak i pojawiający się okres do tego stopnia iż jego kilkudniowe opóźnienie wywołuje w nas ogromny stres. Pierwsza myśl jaka nam wtedy towarzyszy to „jestem w ciąży! jak to się mogło stać, przecież uważałam!”. Jednak brak okresu niekoniecznie oznacza ciążę, powodów opóźnienia się jego pojawienia może być znacznie więcej. Oto one:

STRES
Codzienne życie pełne stresu, nerwów i przykrych wydarzeń może również być powodem spóźniającej się miesiączki. Nieprzyjemne i silne przeżycia, które miały miejsce w ciągu ostatnich dni mogą zatrzymać proces cyklu miesiączkowego. Niby nic się nie wydarzyło ale zeszłotygodniowe egzaminy dały ci się we znaki i zabrały kilka ładnych godzin snu? I to wystarczy by stres wpłynął na regularność twojej miesiączki.

PODRÓŻE
Przypomnij sobie czy w ciągu ostatniego miesiąca wyjeżdżałaś gdzieś dalej, gdzie klimat ulegał zmianie? Być może to niedorzeczne, ale zmiana klimatu również ma wpływ na przebieg cyklu miesiączkowego. Podczas przebywania w innym miejscu i powrotu do miejsca zamieszkania, pojawienie się okresu może ulec przesunięciu od kilku do kilkunastu dni.

WYCZERPANIE
Miałaś ostatnio może bardzo dużo pracy? Jesteś zmęczona, wyczerpana i jedyne o czym marzysz to długi sen? Wyczerpanie również zatrzymuje pojawienie się okresu, nawet do czasu poprawy twojej formy i nabrania przez ciebie energii.

ODCHUDZANIE
Zbyt drastyczna dieta, przesadzone zrzucanie kilogramów oraz katowanie się i głodzenie może doprowadzić do długiego zaniku okresu. Zbyt szybki spadek wagi powoduje niespodziewanie szybką utratę tkanki tłuszczowej, która jest niezbędna wytworzenia estrogenów i ich magazynowania. Ważne by podczas odchudzania zachować zdrowy rozsadek i nie szkodzić swojemu zdrowiu.

LEKI
Zbyt silne leki mogą być powodem nawet całkowitego zatrzymania miesiączki. Głównie mające wpływ na zaburzenia okresu mają leki na obniżenie ciśnienia, leki na uspokojenie oraz psychotropowe. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie porada lekarska w celu dopasowania leków z antykoncepcją.

ANTYKONCEPCJA
Jeśli stosujesz antykoncepcję, ominięcie tabletki lub zapomnienie o jej wzięciu może zatrzymać cykl, jednak tylko w nielicznych przypadkach doprowadzić do ciąży. Takie zatrzymanie okresu jest przejściowe, warto jednak zasięgnąć porady ginekologa.

Jeśli okres spóźnia się dłużej niż zwykle najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u ginekologa, który odpowie na wszelkie twoje pytania i znajdzie przyczynę. Z pewnością podpowie co robić, a ty poczujesz się spokojna i bezpieczna.

Was this helpful?

0 / 0