Dna moczanowa

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Skaza moczanowa, artretyzm, diathesis urica, arthiris urica lub po prostu dna moczanowa, to bardzo przewlekła choroba, związana bezpośrednio z zaburzeniem metabolizmu tak zwanego kwasu moczowego, który tworzy się z puryn. Dnę moczanową podzielono na dwie główne grupy, pierwsza to dna moczanowa pierwotna, natomiast druga z nich to dna moczanowa wtórna. Dna pierwotna cechuje się przede wszystkim tym, że w dziewięćdziesięciu procentach przypadków, występowanie jej jest związane z upośledzeniem systemu wydalającego kwas moczowy do cewek nerkowych. Powodowane jest to znacznym obniżeniem filtracji bądź też sekrecji (proces polegający na wydzielaniu z układu krwionośnego różnych substancji do kanalików proksymalnych) kwasu moczowego oraz znacznego zwiększenia poziomu resorpcji owego kwasu. Z kolei pozostałe dziesięć procent przypadków dny pierwotnej jest powodowane głównie przez nadmierną produkcję kwasu moczowego, które z kolei może być wywoływane przez różnego rodzaju przyczyny. Dna moczanowa wtórna to dolegliwość powodowana na skutek innych chorób. Najczęściej jest to powodowane na skutek białaczki, niedokrwistości hemolitycznej lub czerwienicy prawdziwej, a także na skutek chemioterapii lub radioterapii prowadzonej podczas leczenia nowotworów. Dna moczanowa wtórna może być także wywołana na skutek znacznego obniżenia wydalania kwasu moczowego z organizmu na przykład na skutek znacznego głodu, kwasicy ketonowej oraz mleczanowej, różnego rodzaju chorób nerek, a także w wyniku zażywania różnego rodzaju leków moczopędnych.

Objawy dny moczanowej

Pierwszym i najczęstszym zauważalnym objawem dny moczanowej jest jej nagły oraz ostry atak. Przeważnie dotyczy ona jednego stawu, a nie kilku, objawia się bardzo ostrym bólem danego stawu, w połączeniu z ogólnymi objawami stanów zapalnych. Zastosowano również swego rodzaju podział dla miejsc występowania dny moczanowej i tak odpowiednio, podagra to zapalenie stawu palucha stopy, czyli stawu środstopno-paliczkowego. Dalej jest chiragra, czyli zapalenie jednego ze stawów ręki, gonagra to stan zapalny kolana, z kolei omagra to stan zapalny stawu barkowego człowieka. Ataki takie pojawią się najczęściej w godzinach porannych, większe nasilenie ataków obserwuje się również po obfitych posiłkach, a w szczególności takich, w których występowało połączenie z większą ilością alkoholu. Dna moczanowa nieleczona samoistnie ustępuje po około dwudziestu jeden dniach, nie mnie jednak, schorzenie to gdy jest nieleczone może powodować kolejne dolegliwości. Do objawów dny przewlekłej zalicza się między innymi guzki, które są zgromadzeniami kwasu moczowego w miękkich tkankach organizmu człowieka. Guzki takie przebijają się na zewnątrz z miejsca ich powstawania, dlatego tez można zauważyć spore zgrubienia w miejscach występowania schorzenia. Nefropatia, kamica moczowa, to objawy dny przewlekłej, ze strony układu moczowego, do objawów tego schorzenia zalicza się także bardzo charakterystyczne dla tej choroby ubytki w kościach, gdzie występuje dna moczanowa.

Dna moczanowa – rozpoznanie

Lekarz może rozpoznać to schorzenia najczęściej przez dokładnie przeprowadzony wywiad z osobą chorą, przeprowadzeniem odpowiednich badań laboratoryjnych oraz radiologicznych. Szczególnie zaznacza się, że dna moczanowa niekoniecznie musi objawiać się podwyższonym stężeniem kwasu moczowego. Najczęściej jednak stuprocentowym potwierdzeniem występowania tego schorzenia jest wykrycie tak zwanych kryształów kwasu moczowego w płynach stawowych danego stawu człowieka lub także w wymazie pobranym z tkanek miękkich w miejscu występowania tak zwanych guzków moczanowych. Jeśli badania wyżej wymienione jednak nie dadzą stu procentowej pewności dla lekarza prowadzącego to ma on jeszcze jedną możliwość, a mianowicie wykonanie próby biologicznej z użyciem specjalnego środka jakim jest kolchicyna, stosowana zresztą jako lekarstwo na dnę moczanową.

Leczenie dny moczanowej

Leczenie dny moczanowej polega w głównej mierze na zmianie przyzwyczajeń w stylu życia, oczywiście na zdrowsze przyzwyczajenia. Jest to kluczowy element, ponieważ dzięki zmianie przede wszystkim diety i trybu życia, człowiek może utrzymać na odpowiednim poziomie poziom kwasu moczowego, co z kolei przyczyni się do zanikania schorzenia. Najważniejsze zalecenia odnośnie leczenia dny moczanowej to doprowadzenie do odpowiedniej masy naszego ciała, kolejny element to dieta, która będzie bardzo uboga w produkty, mogące zwiększać poziom kwasu moczowego (mięso, owoce morze, produkty zawierające fruktozę – najczęściej napoje). Wskazanym jest by spożywać większą ilość orzechów chudego nabiału oraz dodatkowe uzupełnianie poziomu witaminy C w organizmie. Osoba ze tym schorzeniem nie powinna także spożywać mocnych alkoholi oraz piwa, najlepiej jest nie spożywać ich w żadnym stopniu, jeśli jednak nie jest to możliwe powinno zostać to ograniczone do minimum. Palenie papierosów jest równie nie wskazane co picie alkoholu. Dodatkowo osoba cierpiąca na dnę moczanową powinna zadbać o swoją kondycję fizyczną, na początku niewymagającymi wielkiego wysiłku ćwiczeniami.

Dna moczanowa – leczenie lekami

Istnieje również możliwość leczenia dny moczanowej za pomocą środków farmakologicznych. W pierwszym etapie, czyli bezobjawowej dnie moczanowej, leczenie farmakologiczne nie jest wymagane, w przypadku kolejnego etapu, czyli ostrego napadu bólu związanego z dną moczanową lekarz może zastosować leczenie za pomocą niesteroidowych leków zwalczających zapalenie lub bardzo popularnej w leczeniu dny moczanowej kolchicyny. Kolejnym etapem jest tak zwany okres między napadami dny, stosuje się wtedy między innymi leki zmniejszające stężenie kwasu moczowego, jednak lekarz może dodatkowo zalecić leki przeciwzapalne ponieważ stosowanie tych leków, może spowodować napad dny moczanowej. W leczeniu dny przewlekłej stosowane są takie leki jak allopurynol lub febuksostat, obydwa leki hamują praktycznie całkowicie produkcję kwasu moczowego, który powoduje dnę moczanową.

Was this helpful?

0 / 0