Dolegliwości w ciąży

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Ciąża to okres, w którym każda kobieta odczuwać będzie jakieś dolegliwości. W czasie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do szeregu zmian, które wywołują nieprzyjemne skutki. Większość z nich nie powinna niepokoić, jednak jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem, który rozwieje nasze obawy. Najważniejszą zasadą jest to, aby nie próbować leczyć się samemu bez opinii lekarza, gdyż nawet te leki, które są bez recepty mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój płodowy dziecka. Wszelkie dolegliwości ciążowe są podobne u wszystkich kobiet, różnią się natężeniem oraz tym, że u jednych kobiet występują, u innych zaś nie, lub mają bardzo słabe objawy.

Dolegliwości w ciąży

1. Nudności i wymioty. Cierpi na nie zdecydowana większość ciężarnych. Najczęściej zdarzają się w drugim i trzecim miesiącu ciąży i w godzinach porannych. Ich przyczyna nie jest dokładnie znana, spowodowane są najprawdopodobniej zmianami hormonalnymi (w szczególności gonadotropiną kosmówkową). W celu zapobieżenia nudnościom należy jeść potrawy lekkostrawne. Zaleca się jedzenie większej ilości posiłków dziennie, lecz w mniejszych porcjach. Między posiłkami powinno się pić dużo płynów, dzięki czemu zapobiega się odwodnieniu. Okres ciąży sprzyja także wyczuleniu na niektóre zapachy i smaki, może zdarzyć się tak, że ulubiona potrawa okaże się nie do przełknięcia. Przede wszystkim nie wolno zmuszać się do jedzenia. Nie wolno stosować żadnego typu środków przeciwwymiotnych bez uprzedniej porady lekarza. Jeśli wymioty są częste i nie ma możliwości przyjmowania pokarmów, konieczna jest konsultacja u lekarza, gdyż taki stan powoduje spadek wagi i odwodnienie.

2. Zaparcia to również bardzo częsty problem kobiet w ciąży. Zapobiec im może przestrzeganie odpowiedniej diety. Należy w takich sytuacjach odżywiać się posiłkami lekkostrawnymi i w szczególności takimi, które zawierają dużo błonnika – chleb z pełnego ziarna, jarzyny, owoce, otręby, siemię lniane. Przy zaparciach należy zadbać o regularne wypróżnianie się, warto chodzić do toalety nawet jeśli nie odczuwamy potrzeby. Trzeba unikać mocnej herbaty, czekolady i innych produktów o właściwościach zapierających. Warto wypróbować domowe środki, takie jak rozmiękczone śliwki suszone, siemię lniane, maślanka. Farmaceutyczne środki przeczyszczające stosujemy tylko po konsultacji z lekarzem.

3. Żylaki – kolejna dość powszechna przypadłość dotycząca kobiet w ciąży, powszechniejsza u tych ciężarnych, które miały już w rodzinie takie przypadki. Żylaki powstają poprzez zmniejszenie elastyczności żył wynikające z działania hormonów, oraz ograniczonego odpływu krwi z miednicy. Żylakom sprzyja długie stanie i ograniczony ruch. Żeby im zapobiec należy zrezygnować z butów na obcasach, dużo spacerować, odpoczywać z nogami w górze.

4. Zmiany na skórze. Tworzą się wskutek zwiększenia się poziomu odkładanej melaniny, mają podłoże hormonalne. Przebarwienia pojawiają się zazwyczaj na twarzy. Mogą również ciemnieć zmiany skórne które ciężarna już wcześniej miała na ciele (pieprzyki, blizny, piegi). Zmiany takie znikają w parę dni po porodzie, zaś po paru miesiącach nie ma już po nich śladu. Aby im zapobiegać nie należy wystawiać się na słońce i stosować kremy z wysokim filtrem. Dodatkowo nieprzyjemną dolegliwością są rozstępy na skórze. Występują najczęściej na brzuchu, biodrach, udach i piersiach i mają kolor czerwony lub różowy. Po porodzie blakną. Nie ma możliwości zapobieżenia ich powstawaniu, można je złagodzić stosując kremy uelastyczniające przeciw rozstępom.

5. Bóle kręgosłupa – lokują się najczęściej w okolicy lędźwiowo – krzyżowej i dotyczą bardzo wielu ciężarnych. Przyczyną bólów kręgosłupa są zmiany hormonalne, które powodują rozluźnianie się połączeń stawowych. Do występowania bólu przyczynia się również dodatkowe obciążenie kręgosłupa, jakim jest szybko przybierające na wadze dziecko. Dobrym sposobem na wyeliminowanie bólów kręgosłupa jest wcześniejsze przygotowanie się do ciąży poprzez systematyczne ćwiczenia mięśni brzucha i pleców. W czasie ciąży ból można zmniejszyć poprzez ruch, unikanie podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz spanie na twardych materacach.

6. Bezsenność – dolegliwość występująca od samego początku ciąży. Ciężarne kobiety mają problemy z zaśnięciem, często wybudzają się w nocy, przez co są stale zmęczone za dnia. Główną przyczyną są czynniki psychiczne – stresy, niepokój, radość. W ostatnim trymestrze ciąży przyczyną bezsenności może być rozmiar brzucha i ruchy płodu, zwiększone parcie na pęcherz, skurcze w nogach. Przy problemach z bezsennością nie powinno się pić kawy i herbaty przed snem, warto także robić sobie odprężające kąpiele, spacery na świeżym powietrzu przed snem.

Was this helpful?

0 / 0