Droga Krzyżowa

Czym jest droga krzyżowa w Kościele Katolickim? Jak się ją obchodzi? Najprościej mówiąc jest to nabożeństwo, które odprawia się w charakterze adoracyjnym, w okresie wielkopostnym. Polega na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć u złożenie do grobu.

Jeżeli chodzi o sam symbol drogi krzyżowej, oznacza ona przede wszystkim mękę Jezusa, przedstawienie pasyjne, jak również i czwartą tajemnicę bolesną różańca świętego.

Droga krzyżowa – historia

Sama droga krzyżowa powstała już w Jerozolimie. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie. Droga krzyżowa składa się z czternastu stacji, które przedstawione są na obrazach lub rzeźbach, rozmieszczonych na bocznych ścianach kościoła. Stacje te mają naprawdę bardzo bogatą symbolikę. Są podstawą do rozważania dotyczącego nawet takich kwestii, jak prawda, miłość, oddanie…

Obchodzenie drogi krzyżowej może mieć różny wymiar. Najczęściej odbywa się w kościele, gdzie ksiądz wraz z ministrantami, chodzi dookoła świątyni i zatrzymując się przed każdym obrazkiem, opisuje przebieg tego zdarzenia i wysuwa konkretne wnioski, na które każdy uczestnik powinien zwrócić uwagę. Drogę krzyżową można jednak zrobić poprzez stacje wykonane na transparentach, umieszczone na jednej z głównych ulic, za którą podążają uczestnicy takiej drogi.

Droga krzyżowa – stacje

Czternaście stacji krzyżowych, czternaście kluczowych momentów dla Jezusa w ostatniej drodze, w końcu czternaście konkretnych przemyśleń, tez, znaczeń. Dla każdego mogą oznaczać coś innego, dla każdego mogą mieć inny ukryty wymiar.

Większość z nas uczęszcza na drogę krzyżową, nie każdy jednak jest w stanie powiedzieć, czym poszczególne dane stacje krzyżowe są.

Droga krzyżowa – znaczenie

Można więc pokrótce zająć się przemyśleniami i konkretnym znaczeniem kolejnych stacji drogi krzyżowej.

  1. Pierwsza stacja – JEZUS NA ŚMIERĆ SKAZANY. Piłat więc osądza, że Jezusa należy zabić.
  2. Druga stacja – JEZUS BIERZE KRZYŻ NA SWOJE RAMIONA. Pokazane jest, jak włożono mu na głowę koronę cierniową i jak przybrano go w szkarłatny płaszcz. Już na początku tej drogi został pobity, wyszydzony i opluty.
  3. Trzecia stacja – JEZUS UPADA PO RAZ PIERWSZY. Kiedy Jezus szedł na Miejsce Czaszki zwane Golgotą, od ciężarem krzyża, upadł po raz pierwszy. Podniósł się jednak i wyruszył w dalszą drogę.
  4. Czwarta stacja – JEZUS SPOTYKA SWOJĄ MATKĘ. Matka widząca swojego syna w takim cierpieniu, nie mogąca do tego nic zrobić, jest najbardziej nieszczęśliwą osobą. W takiej sytuacji, każdy ból dziecka, odbiera sama na sobie w sposób podwójny.
  5. Piąta stacja – SZYMON CYRENEJCZYK POMAGA NIEŚĆ KRZYŻ JEZUSOWI.
  6. Szósta stacja – WERONIKA OCIERA TWARZ JEZUSA. Weronika która całą drogę szła za Jezusem ociera mu twarz, na chuście odbija się jego wizerunek.
  7. Siódma stacja – JEZUS UPADA PO RAZ DRUGI. Nowy ból, nowe rany, coraz gorsza męka. Jezus jednak nie poddaje się i idzie dalej.
  8. Ósma stacja – JEZUS POCIESZA PŁACZĄCE NIEWIASTY. To nie on jest pocieszany, ale w tym bólu i cierpieniu, on jeszcze ma siły, żeby pocieszać
  9. Dziewiąta stacja – JEZUS UPADA PO RAZ TRZECI. To już jego ostatni upadek
  10. Dziesiąta stacja – JEZUS Z SZAT OBNAŻONY. Zabrali mu wszystko co na sobie miał. Pozostała jedynie cierniowa korona na głowie.
  11. Jedenasta stacja – JEZUS DO KRZYŻA PRZYBITY
  12. Dwunasta stacja – ŚMIERĆ JEZUSA NA KRZYŻU.
  13. Po nich następuje trzynasta stacja – JEZUS ZDJĘTY Z KRZYŻA.
  14. Czternasta stacja – JEZUS ZŁOŻONY W GROBIE.

Co wydarzyło się później każdy z nas wie…

Was this helpful?

3 / 0