Drogi frank szwajcarski – co na to frankowicze?

Drogi frank szwajcarski – co na to frankowicze?

Ostatnie tygodnie listopada były istną katastrofą dla frankowiczów. Kurs franka osiągnął bardzo wysoki poziom, który dawno nie był widziany na wykresach. Co oznaczają wysokie notowania dla frankowiczów? Czy mają one znaczenie dla innych walut? Nic nie wskazuje na to, że sytuacja się uspokoi w najbliższym czasie. Frankowicze nie ustają w próbach złagodzenia spłaty rat kredytu we frankach, które w ciągu pół roku mogły znacznie wzrosnąć przez wysokie kursy i słabość polskiej waluty.

Dlaczego kurs CHF podskoczył w górę?

W ciągu pół roku kurs CHF wzrósł o ponad 40 groszy. W ostatnich dniach listopada 1 CHF kosztował ponad 4,50 zł! Takie notowania były ostatni raz widziane w 2015 roku, podczas czarnego czwartku, kiedy bank centralny Szwajcarii uwolnił kurs franka, a ten gwałtownie poszybował w górę budząc grozę wśród frankowiczów. Aktualnie sytuacja na światowym rynku walutowym nie wydaje się korzystna. Dodatkowo polski złoty jest osłabiony poprzez politykę NBP, a na efekty podwyżek procentowych przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Problemy naszej waluty przekładają się na relację pary walutowej CHF/PLN, co skutkuje wysokimi notowaniami.

Co z kredytami we frankach?

Wysoki kurs franka szwajcarskiego oznacza wzrost rat dla frankowiczów. Osoby, które zdecydowały się na kredyt we frankach, początkowo cieszyły się z niskiej raty, ponieważ w latach boomu na zadłużenia denominowane w walutach obcych, były one znacznie korzystniejsze niż te w rodzimej walucie. Pierwsze problemy rozpoczęły się podczas kryzysu finansowego w 2008 roku, a następnie w 2015, gdy Narodowy Bank Szwajcarii podjął decyzję, że nie będzie już bronił kursu franka. Wówczas notowania CHF sięgnęły prawie 5 zł. Aktualnie kurs franka znów poszedł w górę, a jego wzrost o ponad 40 groszy od czerwca znacznie przełożył się na wysokość raty kredytu.

Jak tanio kupić franki szwajcarskie?

Szczyty kursu franka skłaniają frankowiczów do szukania rozwiązań, niektórzy czekają na rozwiązania prawne na poziomie państwowym, a inni samodzielnie próbują wywalczyć ugodę w sądzie. W spłacie kredytu we frankach może ulżyć zakup waluty po korzystnym kursie. Przykładowo kantory internetowe lub społecznościowe platformy wymiany walut oferują znacznie korzystniejsze ceny CHF niż banki. Serwis https://www.walutomat.pl/kursy-walut/chf-pln/ oferuje wymianę walut bez spreadu. Dzięki czemu można zaoszczędzić na spłatach rat kredytu we frankach.

Was this helpful?

0 / 0

Dodaj komentarz 0