Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Sztuka bonsai, czyli sztuka miniaturyzacji drzew wywodzi się ze średniowiecznych Chin, pierwsze źródła pisane na temat bonsai pochodzi z połowy czternastego wieku, zaś najwcześniejsze rysunki pochodzą z ksiąg spisanych w roku 1309. Sztuka ta wymarła w Chinach, przeniknęła jednak do Japonii, gdzie tamtejsi miłośnicy drzewek doprowadzili ją do perfekcji.
W dawnych czasach sztuką hodowli drzewek bonsai zajmowali się arystokraci, duchowni, najogólniej rzecz ujmując – osoby dobrze urodzone. Drzewko bonsai stało się dostępne dla zwykłych ludzi w wieku siedemnastym.
Drzewko bonsai – gatunki
Sztuka hodowania bonsai nie jest polecana raczej ludziom niecierpliwym. Wyhodowanie perfekcyjnej formy drzewka to wynik wieloletniej pracy i pielęgnacji, niekiedy nawet jednym drzewkiem zajmuje się kilka pokoleń ogrodników. Do osiągnięcia drzewka o bajkowym wyglądzie trzeba wielu lat intensywnej i szczególnie drobiazgowej pracy. Rezultat powinien wyglądać tak, jak dorosłe duże drzewo, oczywiście pomniejszone w odpowiedniej skali. Do hodowli drzewka bonsai wybierane są zazwyczaj gatunki drzew o zdrewniałych pędach i są to drzewa długowieczne, na przykład sosna, świerk, dąb.
W sztuce bonsai występuje wiele stylów kształtowania drzewka, różnica polega głównie na kształcie pnia oraz odchyleniu od doniczki. Należy wiedzieć, że hodowla drzewka nigdy nie jest skończona, gdyż jest to żywa roślina, która wymaga stałej pielęgnacji, która polega nie tylko na podlewaniu, ale również na dbaniu o kształt rośliny, poprzez stosowanie technik mechanicznych, takich jak przycinanie, owijanie gałęzi drutem w celu zachowania kształtu. Często spotyka się dodatkowe elementy kompozycyjne towarzyszące samemu drzewku, np. kamyki lub inne małe roślinki.
Drzewko bonsai – rodzaje
• Chokkan. To styl podstawowy, charakteryzuje się mocnym pionowym pniem, który harmonizuje z głównymi gałęziami, które formuje się w kształt piramidy. Uformowanie drzewka w tym stylu nie jest jednakże łatwe, mimo iż styl zwany jest podstawowym. Drzewa które polecane są w tym stylu to sosna, modrzew, cyprys, wiąz i buk.
• Hokidachi. Jest najczęściej wybieranym przez początkujących miłośników bonsai. Stworzenie go nie wymaga wielkiej wprawy. Drzewko takie ma koronę miotlastą. Z pnia wyrastają główne konary, które tworzą wachlarzowatą formę korony. Do formowanie gałęzi w tym stylu najlepsze są drzewa bez nisko rosnących gałęzi. Najczęstsze są tu brzozy, klony i cyprysiki.
• Kabudachi. To drzewko, w którym z jednego systemu korzenia wyrasta kilka pni. Wymogiem stylu jest nieparzysta liczba pni. Tutaj najczęściej spotyka się sosny i świerki.
• Moyogi to styl wyprostowany nieregularny. Tworzy się go poprzez uformowanie gałęzi w trzech kierunkach, co daje wrażenie perspektywy.
• Sokan – jest to drzewko bonsai o dwóch pniach. To jedyny wyjątek w stylach bonsai, gdzie dozwolona jest parzysta liczba pni. Należy zwrócić uwagę, aby pnie nie były równej długości i aby gałązki pni nie krzyżowały się ze sobą.
• Netsuranari – czyli styl pełzający – to bonsai z nieparzystą liczbą pni, które wyrastają z poziomo wkopanego w ziemię pnia. Styl ten jest bardzo rzadko spotykany nawet w Japonii.
• Ishizuke. To sposób nasadzania drzewek bonsai na kamieniach. Ukształtowanie bonsai zależy wyłącznie od wizji bonsaisty, wyznacznikiem stylu jest właśnie obecność kamienia. Najlepszymi gatunkami drzew są wiązy, klony czy jałowce.
• Saikei, czyli przedstawienie krajobrazu w miniaturce. Używa się tu drzewek, skał, piachu, mchów co daje wrażenie naturalnego urozmaiconego pejzażu. Styl ten charakteryzuje się tym, że w każdej chwili można taki krajobraz rozebrać i złożyć w nowy, unikalny sposób.
Drzewko bonsai – pielęgnacja
Pielęgnowanie bonsai to ciągła dbałość o jak najkorzystniejsze warunki dla drzewka. Wymaga to ciągłego utrzymywania wilgotnej gleby, odpowiedniej, optymalnej temperatury, która wynosi około 15 – 30 stopni. Drzewko należy trzymać w dość ciemnym miejscu, gdyż nie lubi ono mocnego słońca. Najlepiej jest, gdy promienie słoneczne docierają do bonsai przez kilka przedpołudniowych godzin. Konieczne jest też przycinanie pędów drzewka przez cały rok, sprzyja to zagęszczeniu liści.
Trzeba również zadbać, aby drzewko bonsai nie miało zbyt mało korzeni, gdyż nie pozwoli to drzewku na prawidłowe pobieranie wody i mikroelementów. Jeśli chodzi o przesadzanie, to młode bonsai przesadzamy co dwa lata, starsze zaś co trzy (liściaste) i pięć (iglaste).
Was this helpful?
0 / 0