Durian

Durian

Durian, zwany również zybuczkowcem to owoc potężnego drzewa, mierzącego około 50m, należącego do rodziny wełniakowatych. Drzewa duriana rosną w Azji południowo-wschodniej, a najczęściej występują w Malezji, gdzie uprawy tej rośliny trwają od stuleci. Kwiaty drzewa durian mają wielkie kielichy, jednak nie charakteryzują się ładnym zapachem, wręcz przeciwnie. Kwiatostan drzewa składa się z około 30 kwiatów, które wyrastają z pnia oraz grubszych gałęzi drzewa.

Durian – owoc

Owoc durian to najczęściej jajowata torba, która przybiera wagę około 4kg, posiadającą kolce oraz kolor brązowo lub zielono żółty. Owoc gdy dojrzewa pęka, odsłaniając miąższ o barwie śmietanowo białawej. Wewnątrz znajdują się nasiona, wielkością przypominające kasztan, otoczone soczystą osnówką. Owoc jest dość duży, przybierający wielkość około 30cm średnicy, pokryty bardzo ostrymi kolcami. Będąc pod drzewem durian uważajmy, gdyż spadający owoc może nawet zabić.

Durian – smak

Owoc Durian jest jak najbardziej jadalny, jednak ze względu na nieprzyjemny zapach, nie chętnie jest jadany, a to błąd. Smak owocu jest niezwykle wykwintny, a wręcz ponoć rozpływa się w ustach. Jego smak porównywany jest często zarówno łagodnego smaku sera śmietankowego, migdałów, orzechów, jak i sosy cebulowego lub malin. Durian według swych wielbicieli, raz spróbowany staje się uzależnieniem, nie ma osób nie lubiących go, wręcz staje się uzależnieniem. Im wcześniej owoc zjadany, tym więcej intensywnego smaku w sobie kryje.

Durian w Polsce

Bardzo trudno dostać gdziekolwiek w Europie owoc durian, jedynie można na niego trafić w Marketach Tropikalnych, gdzie dostępne są wszelkie owoce egzotyczne, rzadko spotykane. Z pewnością trudniej dostępny w małych miastach. W Polsce bardzo rzadko, ale nielicznie się pojawia, można powiedzieć iż jest raczej nieznany.

Durian – ciekawostki

Owoc durian ze względu na swój nieprzyjemny zapach jest zakazany w wszelkich środkach komunikacji oraz miejscach publicznych. Choć jego smak wręcz uzależnia, przez swych wielbicieli zjadany jest na świeżym powietrzu. Ponoć w wielu krajach jego pochodzenia, dochodzi do rozwodów, przez małżonków mających odmienny pogląd na jego temat. Dojrzały owoc durian, wiszący na cienkim włosku, podczas spadania może zabić człowieka, co niestety bardzo często się zdarza.

Was this helpful?

0 / 0