Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK
Moda na zdrową żywność i ekologiczny (zdrowy) styl życia nie przemija, a wręcz przybiera na mocy co może tylko cieszyć. Coraz większa liczba działkowiczów, właścicieli małych przydomowych ogrodów i ogródków, a nawet osoby hodujące rośliny na balkonach coraz częściej i chętniej sięgają po sprawdzone sposoby walki ze szkodnikami i chorobami dotykającymi nasze rośliny lecz nie przy pomocy środków chemicznych lecz naturalnych sposobów znanych i stosowanych przez wieki. Pozwala to na chronić rośliny i nas samych przed szkodliwymi skutkami chemicznych środków ochrony roślin.
Jak chronić rośliny nie używając przy tym zdradliwej chemii? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Naturalnych sposobów walki z chorobami i szkodnikami roślin znamy wiele. Wymagają jednak one od nas nieco więcej zaangażowania i chęci poświęcenia czasu na przygotowanie preparatów umożliwiających nam podjęcie skutecznej walki z nimi. Za pomocą tego typu preparatów możemy chronić zarówno kwiaty , drzewa ozdobne jak i owocowe oraz krzewy. Przy ich pomocy możemy również odżywiać i nawozić nasze rośliny aby pięknie kwitły i owocowały.
Samemu możemy przygotowywać preparaty roślinne. W tej grupie preparatów znajdziemy: wyciągi, wywary, napary i gnojówki przygotowywane z roślin zielonych jak i suszu. Możemy skorzystać również z gotowych lecz naturalnych i bezpiecznych zarówno dla roślin nas samych preparatów tak zwanych biopreparatów jak również różnego rodzaju i preparatów do zwabiania i wyłapywania szkodników.
Sposoby na podjęcie i korzystanie z preparatów własnoręcznie przygotowanych. Jest ich kilka rodzajów wszystkie skuteczne i bezpieczne. Ich niezaprzeczalna zaleta jest zdecydowanie niższy koszt niż zakup gotowych środków chemicznych oraz zdecydowanie krótszy czas karencji i prewencji. Zazwyczaj plony możemy zbierać nawet po 1 do trzech dni od momentu przeprowadzenia zabiegu opryskiwania czy podlewania. • Wyciągi – przygotowuje się poprzez zlewanie gorąca wodą roślin wcześniej do tego celu przygotowanych(np. pociętych) w beczkach, wiadrach czy kadziach i moczeniu ich przez 24 godziny . Po tym czasie wyciągiem podlewamy lub opryskujemy nasze rośliny. • Wywary – jak w przypadku wyciągu zalewamy i moczymy 24 godziny po tym zczasie dodatkowo gotujemy przez 20-30 minut. Gotowe do stosowania są po ostygnięciu. Można je przechowywać szczelnie zamknięte nawet przez okres 3 miesięcy. • Napary – rośliny zalewa się wrzątkiem i parzy pod przykryciem przez około 30 minut. Następnie po ostudzeniu gotowe są do wykorzystania.
• Gnojówki. Ich przygotowanie jest najbardziej kłopotliwe. Sam proce może przebiegać od 2 do 6 tygodni i może się podczas niego wydobywać nieprzyjemny zapach. Rośliny zalewa się woda i pozostawia do momentu zakończenia procesu fermentacji. Z tego typu preparatów możemy korzystać od 1 do 2 miesięcy od momentu ich przygotowania.
Biopreparaty to kolejny sposób ochrony roślin bez użycia chemii. Wśród nich możemy wybierać spośród preparatów roślinnych, bakteryjnych , opartych na wirusach owadzich czy pasożytniczych grzybów. Cechą charakterystyczną tych preparatów jest ich duża selektywność. Odpowiednio zastosowane nie szkodzą nam roślinom i pozostałym zwierzętom i roślinom żyjącym w ich otoczeniu a wyłącznie szkodnikom do walki z którymi zostały zastosowane. Szkodniki i czynniki chorobotwórcze nie mogą się na nie uodpornić co pozwala nam na korzystanie z nich wielokrotnie jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.
Kolejny sposób na walkę ze szkodnikami a w rezultacie chorobami roślin jest stosowanie urządzeń i preparatów do zwabiania i wyłapywania szkodników. Kolorowe tabliczki lepowe i feromonowe tabliczki pozwalają na określeniem momentu ataku szkodników i wyeliminowania ich. Kolory określają rodzaj szkodnika z którym umożliwiają skuteczną walkę.
Teraz podpowiemy kilka praktycznych przepisów z wykorzystaniem konkretnych ziół -roślin. Pozwalają one nie tylko skutecznie walczyć z chorobami i szkodnikami często atakującymi nasze rośliny ale są jednocześnie skutecznymi odżywkami i nawozami. Do najbardziej znanych i cenionych ziół używanych do nawożenia w ogrodach ekologicznych i nie tylko należą pokrzywa, piołun, skrzyp i żywokost. Jak również mięta, rumianek, majeranek, liście bzu czarnego, cebula, chrzan i czosnek. Na choroby grzybicze i wirusowe polecamy: napary przygotowane z chrzanu lub czosnku którymi można opryskiwać rośliny bądź też przygotowanie wywaru z skrzypu polnego. Poszczególnych roślin potrzebować będziemy chrzan:250g, czosnek 50g, skrzyp polny 150 g świeżych roślin. Na mszyce i owady ssące: wywar z 20 g wiórów drzewa kwasja w połączeniu z łyżką szarego mydła . Wywaru nie rozcieńczamy. Wyciąg z 200g świeżej pokrzywy. Wywar z 200 g świeżych liści rabarbaru skutecznie zwalcza mszyce na drzewach wiśni.
Warto również zabezpieczać pnie drzew. Do tego celu warto zastosować i wykorzystać mieszaninę naturalnej gliny z wapnem i bentonitem. To bardzo skuteczny sposób. Przed jego zastosowaniem trzeba oczyścić pień.
Korzystanie ze starych i sprawdzonych sposobów i świadoma rezygnacja z chemicznych środków ochrony roślin na rzecz tych ekologicznych nie tylko pozytywnie wpłynie na stan środowiska naturalnego ale przede wszystkim na stan naszego zdrowia i smak i jakość używanych przez nas owoców i warzyw pochodzących z naszych ogrodów i ogródków.
Was this helpful?
0 / 0