Emerytura – to świadczenie pieniężne przyznawane jako zabezpieczenie bytu dla osób, które nie są już zdolne do pracy zarobkowej. Dotyczy ono byłych pracowników, przedsiębiorców, rolników.
Polski system emerytalny składa się z tzw. 3 filarów
I filar – Fundusz Ubezpieczeń Społecznych – obowiązkowy. To w przyszłości nasza emerytura, wypłacana przez ZUS. Pieniądze w ZUS są wydawane na bieżąco (na dzisiejszych emerytów). Oznacza to, że nasza składka nie jest inwestowana (a więc nie zarabia na siebie). Kiedy przejdziemy na emeryturę, prawdopodobnie będziemy ją otrzymywać ze składek osób pracujących.
II filar – Otwarty Fundusz Emerytalny
(OFE) – obowiązkowy. OFE, to pieniądze, które otrzymamy od wybranego przez siebie jednego z kilkunastu działających w Polsce OFE. Pieniądze z tego filaru są inwestowane: w papiery wartościowe, obligacje, bony skarbowe i akcje. Zyski wpływają na nasze konto. W każdej chwili możemy sprawdzić jak sobie radzi fundusz i czy dobrze inwestuje nasze pieniądze. Raz w roku powinniśmy dostawać zestawienie, informujące ile pieniędzy fundusz emerytalny zgromadził na naszym koncie.
III filar – Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) – dobrowolny.
Nowa emerytura przysługuje ubezpieczonym, urodzonym po 31 grudnia 1948 roku, którzy osiągnęli minimalny wiek emerytalny. Dla kobiet wynosi on co najmniej 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat.
Prawo do nowej emerytury zależy więc tylko od osiągnięcia minimalnego wieku emerytalnego. Natomiast bez znaczenia dla ustalenia prawa do emerytury pozostaje okres pozostawania w ubezpieczeniu, a więc zarówno długość tego okresu, jak i tytuł ubezpieczenia.
Rodzaje emerytur
- emerytura pomostowa,
- emerytura policyjna,
- emerytura wojskowa,
- emerytura po mężu,
- rolnicza – emerytura z KRUS. KRUS – Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Kto może przejść na nową emeryturę w niższym wieku emerytalnym?
- Ubezpieczeni zatrudnieni, w ramach stosunku pracy, w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Wiek emerytalny dla tej grupy ubezpieczonych waha się od 40-55 lat dla kobiet i od 45-60 lat dla mężczyzn. Warunkiem uzyskania emerytury jest udokumentowanie wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, wynoszącego co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 dla mężczyzn, w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
- Ubezpieczeni wykonujący działalność twórczą lub artystyczną. Oznacza to, że prawo do emerytury nabywa osoba, która osiągnie określony dla danego rodzaju działalności wiek emerytalny i udowodni okres składkowy i nieskładkowy w takim samym wymiarze jak podano powyżej.
- Ubezpieczeni legitymujący się okresami pracy górniczej i niespełniający warunków do górniczej emerytury – jeżeli udowodnią co najmniej 5-letni okres pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią albo w kopalniach odkrywkowych. Ta grupa ubezpieczonych nabywa prawo do emerytury o 6 miesięcy wcześniej za każdy rok takiej pracy, nie więcej jednak niż o 15 lat, o ile udowodnią okres składkowy i nieskładkowy wynoszący odpowiednio co najmniej 20 lat (kobiety) i 25 lat (mężczyźni).
- Ubezpieczeni zatrudnieni na kolei – jeśli osiągną wiek emerytalny, wynoszący dla kobiet 55 lat, a dla mężczyzn 60 lat, oraz udokumentują okres składkowy i nieskładkowy, w tym co najmniej 15-letni okres zatrudnienia na kolei.
Ustalenie prawa do emerytury następuje na wniosek ubezpieczonego. Powinien zawierać:
- imiona i nazwisko,
- datę i miejsce urodzenia,
- imiona rodziców,
- miejsce zamieszkania,
- adres do korespondencji (jeżeli jest inny niż miejsce zamieszkania),
- numer PESEL,
- numer NIP,
- podpis wnioskodawcy,
- numer rachunku i nazwa banku – jeśli emerytura ma być przekazywana na rachunek.
Was this helpful?
0 / 0