Etapy ciąży

Etapy ciąży

Ciąża jest niewątpliwie najbardziej wyjątkowym okresem w życiu każdej z kobiet. Jest to zarazem okres bardzo wielu zmian zachodzących w jej organizmie. Aby ciąża przebiegała w sposób prawidłowy, wymagane jest stosowanie się do odpowiednich zaleceń, w tym także właściwej diety, która powinna zawierać dobrze dobrane proporcje składników odżywczych, takich jak witaminy, sole mineralne, białka, cukry i tłuszcze.

Wzorcowy czas trwania ciąży oblicza się od daty zapłodnienia i szacuje się go na 268 dni. Dokładna data jajeczkowania nie jest znana, podobnie jak czas zapłodnienia, dlatego więc czas ciąży liczy się od daty ostatniego miesiączkowania i zakłada się, że ciąża powinna trwać 280 dni (czyli 40 tygodni). Metodą na obliczenie czasu trwania ciąży jest także badanie ultrasonografem, które pozwala na określenie wielkości dziecka.

Etapy ciąży tydzień po tygodniu

Przebieg ciąży dzieli się na trzy okresy zwane trymestrami, każdy z nich liczy sobie trzy miesiące. W czasie każdego z trymestrów w życiu płodowym dziecka zachodzą bardzo istotne zmiany, które mają doprowadzić do pełnego rozwinięcia się zarodka oraz przystosowanie go do samodzielnego życia poza organizmem matki.

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr ciąży trwa czternaście tygodni, w czasie ich trwania wykształcają się podstawowe narządy dziecka, które osiąga długość dziewięciu centymetrów. Gdy tylko kobieta wyczuje, że mogło dojść do zapłodnienia i jest w ciąży (występuje wtedy cały szereg objawów, zarówno domyślnych, jak i prawdopodobnych oraz pewnych), powinna pójść do lekarza, który udzieli jej informacji o prawidłowym przebiegu ciąży i udzieli odpowiednich porad. W trymestrze pierwszym nie zmienia się wygląd zewnętrzny kobiety, ciężko jest nawet zauważyć, że jest w ciąży. Jednak we wnętrzu organizmu matki dzieje się bardzo wiele. W pierwszym miesiącu nie mamy jeszcze do czynienia z płodem, ale z embrionem, w którym zaczynają się kształtować najważniejsze narządy przyszłego dziecka, takie jak mózg, serce. Rozwija się również pępowina, która będzie pośredniczyć w przekazywaniu substancji odżywczych dziecku. W kolejnym miesiącu embrion przeobraża się już w płód, którego zalążkowe narządy zaczynają się powiększać, najszybciej rozwija się mózg, pojawia się wątroba oraz żołądek, zaczynają się uwidaczniać także kończyny oraz uszka. Waga kobiety ciężarnej zasadniczo się nie zmienia, odczuwa natomiast ona szereg nieprzyjemnych doznań, jak męczenie się, częstomocz, mdłości. W miesiącu trzecim dziecko może osiągnąć wielkość do około dziewięciu centymetrów i ważyć 30 gramów. Główka i kończyny zaczynają się ruszać, choć są to ruchy niewyczuwalne dla matki. Zaczynają kształtować się narządy płciowe, pojawiają się paznokcie. Kobieta może przybrać nieznacznie na wadze, zazwyczaj około dwóch kilogramów, zwiększa się również temperatura jej ciała.

Drugi trymestr ciąży

W drugim etapie ciąży, który trwa od 15 do 24 tygodnia, można już rozpoznać płeć dziecka, a samopoczucie kobiety ulega znaczącej poprawie, nieprzyjemne objawy znikają. Ciężarna może również odczuwać już ruchy dziecka. W czwartym miesiącu ciąży rozwój dziecka jest dość szybki, osiąga ono długość do 25 centymetrów i może ważyć około 150 gramów. Ciąża staje się już widoczna, kobieta przybiera na wadze kolejne dwa kilogramy. W miesiącu piątym dziecko rośnie o pięć centymetrów, a jego waga może sięgać do pół kilograma, możliwe jest już odsłuchanie bicia serca dziecka. Piersi matki powiększają się, a sutki przybierają ciemniejszą barwę, jest to oznaka przygotowywania do karmienia. Ruchy dziecka są coraz mocniej odczuwalne. W szóstym miesiącu notuje się dalszy rozwój fizyczny dziecka, powiększa się ono o następne pięć centymetrów i jest cięższe o 200 gramów. Dziecko jest w zasadzie w pełni ukształtowane, choć nie posiada warstewki tłuszczu. Dziecko zaczyna również ssać kciuk i płakać, a jego ruchy są coraz intensywniejsze. W drugim trymestrze kobieta ciężarna powinna zadbać o odpowiednio dopasowaną dietę, gdyż w tym czasie dziecko rośnie najszybciej i wykazuje wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Kobieta może przybrać na wadze od pięciu do dziewięciu kilogramów.

Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr, czyli ostatnie 16 tygodni ciąży to okres, w którym płód staje się w pełni wykształconym małym człowiekiem, gotowym do przetrwania poza organizmem mamy. Na tym etapie ciąży kobieta może odczuwać pewne nieprzyjemności związane z przesuwaniem się dziecka w kierunku miednicy, może to być parcie na podbrzusze, pęcherz, ciężarna bywa również często bardzo zmęczona, trzeci trymestr charakteryzuje się najbardziej dynamicznym wzrostem dziecka. W siódmym miesiącu ciąży waga dziecka waha się od jednego do dwóch kilogramów, zaś jego wielkość wynosi do 40 centymetrów. Małe zaczyna kopać, wiercić się i przemieszczać. Kobiecie mogą w tym czasie dokuczać skurcze nóg, żylaki, zaparcia, hemoroidy i inne dolegliwości. Ósmy miesiąc to dalszy intensywny wzrost dziecka, które coraz bardziej zaczyna przesuwać się w dół miednicy, ciężarna mama powinna w tym czasie bardzo dużo odpoczywać. W ostatnim miesiącu ciąży dziecko osiąga długość około 50 centymetrów i wagę między 3 a 4,5 kilograma. W tym okresie dziecko jest już przygotowane do porodu i zajmuje miejsce na dnie miednicy, najlepiej, jeśli jest ułożone główką w dół.

Ostatni etapy ciąży – poród

Objawem, który zwiastuje poród jest obniżenie się dna macicy, który następuje zwykle na dwa tygodnie przed rozpoczęciem samego porodu. Ciężarna odczuje to jako zmniejszenie się nacisku na żołądek, przez co będzie oddychać swobodniej. Za samo rozpoczęcie porodu uznaje się wystąpienie regularnych i cyklicznych skurczów macicy, następujących przynajmniej raz na dziesięć minut. Skurcze te powodują rozszerzanie się szyjki macicy, co prowadzi do urodzenia dziecka.

Was this helpful?

1 / 0