Etapy porodu

etapy-porodu_m-5806771Poród, zwany inaczej rozwiązaniem, stanowi zakończenie ciąży. Polega na wyparciu z macicy dziecka oraz zespolonego z nim pępowiną łożyska. Najlepiej jest, jeśli poród nastąpi między trzydziestym siódmym, a czterdziestym drugim tygodniem ciąży. Jest to okres optymalny, gdyż wtedy dziecko jest na tyle rozwinięte, że bez pomocy będzie w stanie przeżyć poza łonem matki, w środowisku zupełnie odmiennym, niż do tej pory miało. Ciąże, które zakończyły się porodem przed tym okresem nazywamy ciążami przedwczesnymi, zaś te, których rozwiązanie nastąpiło po upływie czterdziestu dwóch tygodni, są ciążami przenoszonymi. Zarówno poród przedwczesny jak i zbyt późny niesie za sobą zwiększone zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Można powiedzieć, że ile kobiet, tyle typów porodu – nie ma reguły, która określałaby czas trwania akcji porodowej. Poród może równie dobrze trwać ledwie parę godzin, jak i ponad dobę. Wiele kobiet, które będą rodzić, bardzo obawia się tego, co je czeka, boją się nieznanego. Mimo tego, że każdy poród jest inny, jeśli chodzi o czas jego trwania, wszystkie one mają jedną cechę wspólną – są podzielone na trzy etapy, przez które przejść musi każda z rodzących kobiet.

Etapy porodu naturalnego

Etap pierwszy – określany jako etap rozwierania

Rozpoczyna się niepozornie, po prostu pojawiają się co pewien okres czasu skurcze, które przypominać mogą bóle menstruacyjne. Są to skurcze mięśni macicy, wraz z którymi następuje lekkie rozwieranie szyjki macicy. Nie warto wtedy panikować, może się okazać, że skurcze ustąpią po jakimś czasie i że wystąpiły ze względu na stresującą dla kobiety sytuację, lepiej więc przeczekać w domu, jeśli nic się nie zmieni, należy przygotować się do wizyty w szpitalu, poprosić kogoś (męża, członków rodziny, sąsiadów) żeby nas tam zawiózł. Do szpitala należy udać się bezwzględnie, gdy skurcze są regularne, silne i występują z częstotliwością dziesięciu minut, lub gdy odeszły wody płodowe. W pierwszym etapie porodu organizm kobiety może również mieć samoistną potrzebę oczyszczenia się. Dlatego jednym ze zwiastunów mogą być wymioty lub biegunka. Rozwieranie się szyjki macicy może potrwać od kilku do kilkunastu godzin, przy czym u kobiet, które jeszcze nie rodziły, będzie to zwykle dłuższy okres. Czas rozwierania może ulec skróceniu, gdy kobieta przygotowywała się do porodu na przykład w szkole rodzenia i zna techniki oddychania, aktywnie uczestniczy w akcji porodowej. Pierwszy etap porodu to okres przygotowania się dziecka do przyjścia na świat, przyjmuje ono najwygodniejszą do poruszania się kanałami rodnymi pozycję, przyciąga główkę do klatki piersiowej a nóżki do tułowia.

Etap drugi to ten, w którym dochodzi do urodzenia dziecka

Następuje pełne rozwarcie szyjki macicy, ma ono około 10 centymetrów. Etap ten jest krótszy niż pierwszy, potrwać może od zaledwie kilkunastu minut do około dwóch godzin. Jest to faza parcia, które samo w sobie nie jest bolesne, nie można go również powstrzymać, gdyż występuje odruchowo. Na tym etapie bardzo ważne jest oddychanie, które powinno być spokojne i przyśpieszać się w miarę odczuwania potrzeby parcia. Najczęściej pierwsza pokazuje się główka dziecka, następnie przez drogi rodne przechodzą barki i brzuch, po czym na świecie pojawia się noworodek. Czasami potrzebny jest zabieg nacięcia krocza, gdy występują jakieś problemy z przedostaniem się dziecka przez pochwę. Urodzony dzidziuś zabierany jest przez lekarza na swoje pierwsze w życiu badanie, zostaje zważone, zmierzone i ocenione ze względu na wykazywane funkcje życiowe, skalą oceny zdrowia noworodka jest dziesięciopunktowy system Apgar.

Etap trzeci to obkurczanie się macicy w celu wydalenia łożyska

Etapy porodu naturalnegoTrwa od kilku minut do około pół godziny. Towarzyszą temu o wiele łagodniejsze skurcze niż wcześniej, mogą być nawet nieodczuwalne. Urodzenie łożyska kończy akcję porodową. Lekarze sprawdzają czy łożysko jest całe i czy nie ma potrzeby przeprowadzenia zabiegu łyżeczkowania. Ewentualne nacięcie krocza zostaje teraz zaszyte w znieczuleniu miejscowym.

Niektóre źródła wymieniają także czwarty etap porodu, w którym kobieta zostaje poddana obserwacji. Czas obserwacji może się wydłużyć do czterech godzin, jeśli dostrzeżono jakieś nieprawidłowości, czy komplikacje. Dokładniej badane jest również nowo narodzone dziecko. Jeśli nie wystąpią żadne problemy, lekarze dadzą kobiecie dziecko i przewiozą do sali porodowej, gdzie oboje pozostaną przez parę dni na obserwacji, po czym zostaną wypisani do domu.

Was this helpful?

0 / 0