Fajka wodna

szisza palenie

Dla wielu osób fajka wodna jest całkowicie nieznana, choć przez wiele osób jest ona używana. Zazwyczaj korzystają z niej ludzie w krajach arabskich. Sama fajka wodna pochodzi zaś z Indii.

Czym jest fajka wodna?

jest i jakie jej zastosowanie? Otóż jest to jeden z rodzajów fajki, w której dym wciągany jest przez filtr wodny, w którym ulega schłodzeniu i oczyszczeniu. To, co stanowi filtr, to szklane lub metalowe naczynie, które zawsze wypełnione jest wodą. Rurka zanurzona jest w wodzie i doprowadza dym z cybucha, która połączona jest z ustnikiem. Kiedy ktoś zaciąga dym, wówczas wytwarza się w rurce podciśnienie, które powoduje, że dym przepływa poprzez wodę w kierunku ustnika.

Fajka wodna – budowa

Jak zbudowana jest taka fajka wodna? Składa się ona z dzbanka, który najczęściej tworzy szklane naczynie, do którego wlewa się wodę. Dzbanek taki można w odpowiedni sposób zdobić i kupować wedle swoich upodobań. Następnym elementem jest system metalowej rury, która nakładana jest na wierzch. Pełni rolę korka, jak również i doprowadzenia powietrza i odprowadzenia dymu. Trzecia część zaś, składa się z węża zakończonego ustnikiem, przez który zaciąga się dym, jaki powstaje w szklanym naczyniu. Nie jest to trudne do zrobienia i z pewnością każdy potrafiłby taki dym wciągnąć.

szisza
Szisza

Rodzaje fajek wodnych

Występują dwa rodzaje fajek wodnych. Jedna to bongo, która jest niewielkich rozmiarów i nie posiada węża. Druga zaś, to szisza, która jest arabską fajką wodną służącą do palenia melasy, czyli mokrego tytoniu.

Fajka wodna a zdrowie

Taka fajka wodna nie jest bez znaczenia dla naszego zdrowia. Jest ona dużo bardziej szkodliwa, niż zwykle palenie papierosów. Dym, który się wdycha z sziszy, może powodować raka płuc, choroby układu sercowo – naczyniowego oraz inne choroby. Palenie sziszy zazwyczaj trwa około 40 minut, powoduje tym samym, że przez długi czas pali się dużą ilość tytoniu, a to z pewnością nie wróży niczego dobrego. Taki rodzaj palenia jest również uzależniający, do tego uzależnia dużo silniej niż papierosy, co wydatnie zwiększa zagrożenie chorobami.

Podczas palenia sziszy wydziela się znacznie więcej substancji smolistych, niż w przypadku palenia papierosów. Nie trzeba więc z pewnością nikogo przekonywać, jak bardzo szkodliwe jest jej działanie.

Wiadomo, że jeżeli jedzie się do krajów arabskich, czy też spędza się czas ze znajomymi w miejscu, gdzie taka fajka wodna się znajduje, można oczywiście zobaczyć, jak to działa i na jakiej zasadzie się opiera.

Wiadomo też, że każdy żyje tylko raz i wszystkiego w życiu chciałby spróbować. Na pewno od jednego razu, nikt się nie uzależni i tym samym też nie zaszkodzi sobie pod żadnym względem. Jeśli zaś ktoś zbyt często sięga po tego typu rozwiązania, może to już dużo gorzej działać na niego i na jego zdrowie.

Czasami poprzez zabawę można zniszczyć sobie swoje jedyne, cenne zdrowie. A na tym przecież nie zależy nikomu. Róbmy więc wszystko w granicach zdrowego rozsądku, nie zapominając o tym, co jest dla nas najważniejsze i co stanowi rzecz pierwszorzędną.

Was this helpful?

0 / 0