Fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa to pewien gatunek rośliny jednorocznej, która przynależy do rodzin bobowatych. Jej pochodzenie sięga Ameryki Środkowej i Południowej, jednak jej uprawa odbywa się w wielu krajach, także w Polsce występuje jako roślina uprawna.

Fasolka szparagowa – odmiany

Fasolka składa się z łodygi rozgałęzionej, która osiąga wysokość około 60cm, a u odmian karłowatych potrafi się wzbić do 120cm. Fasolka ma liście bardzo delikatne. Dwa pierwsze liście są całobrzegie, następne zaś trójlistkowe. Barwa liści zalicza się od jasno zielonej do ciemnozielonej, ich odcień zależy głównie od odmiany fasolki. Fasolka porośnięta motylkowymi kwiatami, które rosną zebrane w grona około 8 sztuk, przypomina piękny kwiecisty krzew. Ze względu na piękno jej kwiatów, fasolka jest również hodowana w celach dekoracyjnych. Kwiaty wyrastają z kątów po około 60 dniach od siewu. Kwiaty fasolki mają biały kolor, zdarza się jednak tez fioletowy lub czerwony w zależności od odmiany. Owoce fasolki to wydłużone strąki, wypełnione nasionami.

Fasolka szparagowa – uprawa

Fasolka szparagowa jest uprawiana jako warzywo z grupy roślin strączkowych. Cieszy się dużą dawką wartości odżywczych. Hodowana głównie w celach spożywczych. Najważniejsze w fasolce są nasiona, które zawierają dużo białka , nawet w całych strąkach. Fasolkę spożywa się świeżą po ugotowaniu, surowa nie nadaje się do jedzenia. Doskonale nadaje się do mrożenia i konserwowania. Fasolka jest raczej warzywem ciepłolubnym, a wiec nadaje się do temperatury około 10°C. Wilgotność w miejscu przechowywania fasolki może wynosić do 90%, a jej świeżość zostanie zachowana nawet do 7 dni.

Fasolka szparagowa – właściwości

Fasolka swoje miejsce znalazła również w medycynie. Odwar ze strąków fasolki działa moczopędnie, a także znacznie przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi. Fasolka szparagowa to doskonale warzywo, które doskonale pasuje jako dodatek do wielu dań. Poza tym jest smaczna i zdrowa, jednak lekko wzdymająca.

Fasolka szparagowa – przepisy

fasolka-szparagowa-w-bulce

KLASYCZNA FASOLKA SZPARAGOWA

Tak podawaną fasolkę szparagową zna każdy.

Składniki:

  • Fasolka szparagowa,
  • Sól,
  • Masło,
  • Bułka tarta.

Sposób przygotowania:

Fasolkę dokładnie myjemy i odcinamy jej ogonki, wraz z ciągnącą się wzdłuż nicią. Wrzucamy do wrzącej, osolonej wody. Gotujemy do momentu aż nie stanie się miękka. W małym rondelku rozpuszczamy masło i gdy zacznie wrzeć mieszamy z bułką tartą, tworząc polewę. Ugotowaną fasolkę polewamy taką forma zasmażki. I gotowe. Proste i bardzo smaczne! Smacznego!

FASOLKA SZPARAGOWA Z SOSEM CZOSNKOWYM

Składniki:

  • Fasolka biała szparagowa,
  • 4 ząbki czosnku,
  • Płaska łyżka mąki,
  • Szklanka mleka,
  • Sól,
  • Pieprz,
  • 6 łyżek oleju.

Sposób przygotowania:

Fasolkę dokładnie myjemy i kroimy na kawałki. Gotujemy we wrzącej, osolonej wodzie do momentu zmięknięcia. Na patelni rozgrzewamy olej i dodajemy do gorącego oleju wyciśnięty czosnek. Całość lekko dusimy. Dodajemy mąkę i mieszamy, by nie powstały grudki. Do gotowego sosu dodajemy fasolkę. Całość doprawiamy do smaku według uznania. Podawać najlepiej na ciepło lub jako dodatek do obiadu.

Smacznego!

Was this helpful?

1 / 0