Feng shui – jak komfortowo poczuć się w swojej sypialni, pokoju, kuchni

feng-shui

Feng shui znaczy dosłownie tyle co „wiatr i woda”. Wiatr jest symbolem tego, czego nie można ujrzeć, dostrzec, zaś woda symbolizuje to, czego nie da się uchwycić. W połączeniu tych symboli otrzymujemy życiową siłę, która jest niewidoczna i niemożliwa do pochwycenia. Sztuka ta, wywodząca się ze starożytnych Chin obejmowała pierwotnie układ przestrzenny zabudowy miast, wsi, ale również domostw i zabudowań gospodarczych.

Obecnie zasada feng shui stosowana jest przez ludzi, którzy chcą we własnym domu poczuć się komfortowo i bezpiecznie, którzy pragną także pozbyć się nawarstwionego w ciągu dnia zmęczenia. Umiejętne stosowanie zasad feng shui ma doprowadzić człowieka do osiągnięcia harmonii. Celem feng shui jest uspokojenie zmęczonego i zestresowanego umysłu, co w obecnym, pędzącym na złamanie karku życiu może okazać się bardzo pomocne. Cofnijmy się więc do jego podstawowych założeń tejże sztuki, która opiera się mądrości chińskiej filozofii, liczącej sobie ponad 4000 lat.

Do podstawowych komponentów feng shui zalicza się:

 1. Niedefiniowalne i przenikające całą materię świata TAO.
 2. Dualistyczną zasadę Yin i Yang, która dotyczy dosłownie wszystkiego.
 3. Energię Chi, która jest siłą napędzającą wszystko we wszechświecie.
 4. Wu Shing, która łączy się ściśle z zasadą Yin yang oraz energią Chi, tak samo więc jak one dotyczy wszystkiego co nas otacza. Na Wu Shing składa się pięć praelementów, z których złożony jest świat i cały kosmos. Są to: ogień, drzewo, woda, ziemia i metal.

W dzisiejszym świecie już mało kto pamięta o tym, skąd wyrosło feng shui, tylko prawdziwi miłośnicy potrafią zdefiniować znaczenie tego słowa i wiedzą jakie są elementy składowe tejże sztuki. Feng shui obecnie sprowadza się głównie do urządzania mieszkania i jego aranżacji tak, aby energia swobodnie w nim przepływała i krążyła w odpowiedni sposób. Zakłócenia w obiegu energii Chi w naszym mieszkaniu mogą doprowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia, kłopotów finansowych, zawodów miłosnych, pogorszenia się relacji z naszymi znajomymi i innymi ludźmi. Aby zapobiec wszystkim tym problemom i niepowodzeniom, mistrzowie sztuki feng shui wypracowali szereg prostych, acz skutecznych działań, mających nam pomóc w okiełznaniu energii Chi i skierowaniu jej na właściwe tory.

Warto więc poznać niektóre z nich:

 1. Oszczędzanie wody. Należy zawsze zakręcać kapiące krany, naprawiać je, by woda nam nie uciekała, bowiem symbolizuje ona dobrobyt, tak więc razem z cieknącą wodą wyciekają nam pieniądze.
 2. Jak najmniej kantów w domu. Zaokrąglone przestrzenie przedmiotów i mebli przyciągają do nas fortunę, zaś kanciaste – wyganiają ją. Zły wpływ ostrych krawędzi można zniwelować ustawiając w pobliżu rośliny. Nie warto również trzymać w domu rzeczy, których nie lubimy.
 3. Utrzymuj porządek. Należy uporządkować swoje biurko aby pracować swobodnie. Małe biurka również nie są wskazane, warto wymienić je w miarę możliwości na większe. Nieporządek w miejscu pracy nie sprzyja koncentracji i harmonijnemu przepływowi energii.
 4. Mały metalowy bibelocik – warto postawić na biurku mosiężną lub srebrną figurkę, korzystnie odbija się to na naszych interesach.
 5. Kolor czerwony. Warto zadbać, aby jakiś czerwony akcent znalazł się w pokoju, w którym mieszkamy. Czerwień uważana jest w Chinach za kolor przynoszący szczęście.
 6. Powieś w domu witraż. Najlepszym na to miejscem jest okno. Witraże są symbolem dobrobytu, szczęścia i bogactwa. Światło które przez nie przenika ożywia barwy i tworzy specjalny nastrój.

Również w miłości warto stosować się do zasad, które proponuje nam feng shui. Dzięki niewielkim zmianom, które wprowadzimy u siebie w domu, możemy nadać falom miłości pożądany bieg. Wystarczy jedynie, że dodamy do otoczenia jakiś kolor bądź zapach.

Mistrzowie feng shui również i w tej materii polecają kilka sposobów:

 1. Kwiat i zapach maku. Warto sięgnąć po magiczny zapach opium, jego zapach wzmaga działanie dobrej energii i działa jak afrodyzjak. Wstawiając kwiaty maku do flakonika pobudzimy energię seksualną zarówno swoją, jak i partnera.
 2. Koraliki w oknie. Powieszenie paciorków, najlepiej żółtych, odwiedzie nas od nieuzasadnionej zazdrości i wątpliwości co do wierności partnera.
 3. Muszelki z morza. Kompozycja z muszelek pozwoli wam na odkrycie na nowo życia towarzyskiego, zwłaszcza, jeśli jedno z nas niezbyt chętnie udziela się w towarzystwie.
 4. Figurka ze srebra. Ustawiając ją przy lustrze zapobiegniemy oddalaniu się od nas naszej miłości, sprawi, że partner na nowo się do nas zbliży.

Warto odkryć i poznać zalety sztuki feng shui oraz stosować je w życiu codziennym. Feng shui w domu i feng shui w mieszkaniu to nie jakaś magia, a wydatne podniesienie komfortu życia. Opieranie się na mądrości życiowej mieszkańców starożytnych Chin na pewno przyniesie nam same wymierne korzyści, pozytywnie odbije się na zdrowiu naszym i rodziny, pozwoli uratować związek i sprawi, że będziemy ludźmi szczęśliwymi.

Was this helpful?

1 / 0

Dodaj komentarz 0