W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, że musi podjąć komunikację z otaczającym je światem. Początkowo porozumiewa się ze światem za pomocą sylab, okrzyków podkreślanymi czasem przez śmiech lub płacz. Niedoświadczone mamy dzięki różnym poradom zawartym w fachowej literaturze mogą dowiedzieć się jak uczyć dziecko mówić, aby nauka ta była dla niego miłym doświadczeniem i powodowała ciekawość odkrywania, jednocześnie w zdrowy sposób mobilizując do poznawania wyrazów, zwrotów i ich znaczenia.
Kiedy dziecko zaczyna mówić
Istnieją różne przedziały wiekowe, kiedy dziecko zaczyna mówić. Zazwyczaj jest to okres od ukończenia pierwszego roku życia wzwyż. Tempo rozwoju zdolności interpersonalnych naszego dziecka zależy w ogromnym stopniu od nas samych, od stopnia okazywania czułości, spędzania czasu, mówienia do dziecka nawet wtedy, gdy wiemy, że niewiele jeszcze pojmuje. Obecność rodzica daje poczucie bezpieczeństwa, a w sytuacjach stresowych, niezdrowych oraz nerwowych dziecko nie mówi, ponieważ lęk je ogranicza i blokuje spontaniczność.
Dlaczego dziecko nie mówi?
Dziecko nie chce mówić z różnych przyczyn. Może być to spowodowane napięciem nerwowym, jeżeli przebywa w domu pełnym przemocy lub patologii. Wielu rodziców wychowujących swoje latorośle w prawidłowych warunkach wpada w panikę, gdy widzą tylko milczenie lub słyszą niewyraźnie sylabizowanie w chwili, kiedy dziecko powinno zacząć mówić, bo jest już duże. Jeśli trudno jest poradzić sobie samym z taką przypadłością – poradami służą lekarze logopedii, którzy za pomocą zabaw oraz terapii psychologicznej odkryją przed dzieckiem nowy, fascynujący świat wyrazów i mowy.
Was this helpful?
0 / 0