Gdzie na wakacje?

Gdy przychodzą miesiące letnie od razu staje przed nami pytanie gdzie na wakacje? Problem jest spory, gdyż obecnie mamy do wyboru nie tylko wyjazdy w tereny położone na terenie Polski, jak to było w czasach obowiązywaniu ustroju socjalistycznego, lecz także całą Europę. Ta ostania stanęła dla nas otworem po wejściu kraju w obszar państw Unii Europejskiej.

Gdzie na wakacje?

Z kolei granice otworzyły się dla nas całkowicie, gdy przyjęto nas do państw strefy Schengen, dzięki czemu podróżujemy bez paszportów i kontroli granicznych. Wyraźnie też spadły ceny oferowane na przykład przez biura turystyczne. Czasami zdarza się wręcz, że koszt pobytu w jednym krajów europejskich jest niższy niż ceny oferowane w Polsce. Warto więc rozważyć opcję wyjazdu samochodem za granicę lub z biurem podróży i opiekunem. Plusem wyjazdu samodzielnego będzie na pewno brak narzucanego z góry przez organizatorów planu pobytu, lecz musimy się wtedy liczyć z kosztami paliwa, które i tak ostatnio jest bardzo drogie i bije rekordy cenowe za litr. Plusem wyjazdu organizowane we własnym zakresie jest więc całkowita swoboda wyboru lokalizacji, w które zamierzamy się udać.

Gdzie na wakacje w Europie?

Możemy też urządzić sobie wczasy objazdowe, dzięki którym każdego dnia będziemy na przykład odwiedzać inną miejscowość, lub co dwa dni inny kraj europejski. Jeśli natomiast koszt paliwa przekracza nasz budżet, a nie zamierzamy wybierać oferty biura turystycznego, możemy wybrać na przykład wyjazd autokarem lub pociągiem do danego kraju i na miejscu wynająć samochód, która to usługa jest poza granicami polski bardzo popularna.

Gdzie na wakacje z dzieckiem?

Powinniśmy też rozważyć to, czy zamierzamy wybrać się razem dzieckiem. Jeśli tak to musimy pamiętać o planie wczasów, w którym będą punkty atrakcyjne dla naszych pociech. Nic bowiem gorszego nie moglibyśmy zrobić, niż traktowanie dziecka jako dodatku i zajęcie się wyłącznie własnymi przyjemnościami. Aby uniknąć takich scenariuszy, możemy w tym samym terminie przecież zorganizować dziecku wyjazd w inne miejsce. Może to się okazać zbawienne wyjście, gdyż sami na pewno chcemy odpocząć też od dzieci, a one również nie są zbyt szczęśliwie, gdy ma się je cały czas na oku.

Wybór pory roku nie powinien nam stwarzać problemu, gdyż zarówno Polska jak i kraje europejskie oferują wiele atrakcji przez cały rok. Zimą, jeśli zostajemy w kraju na pewno trzeba wyjechać w góry. O ich atrakcyjności nie trzeba nikogo przekonywać, także turystów zagranicznych. Zakopane na przykład jest oblegane przez gości ze wszystkich stron świata. Przyjeżdżają tu głównie miłośnicy białego szaleństwa oraz ludzie zakochani w górach. Jeśli natomiast mamy ochotę na ciepłe klimaty warto wybrać się na przykład w basen Morza Śródziemnego lub do krajów Północnej Afryki, gdzie cały rok możemy zażywać kąpieli słonecznych na plaży. Z kolei latem polskie góry zapewne jeszcze bardziej przyciągają turystów, tylko że tym razem z uwagi na piesze wycieczki, podczas których miłośnicy widoków zapierających dech w piersiach zdobywają szczyty Tatr jedne za drugim.

Gdzie na wakacje w Polsce?

Zostając w Polsce mamy też do wyboru liczne kurorty nad wybrzeżem, które rozciągają się wzdłuż całej północnej granicy. Modna jest też w ostatnich latach Chorwacja, która kusi niewysokimi cenami i bajecznymi widokami. Mnóstwo wysp rozsianych przy jej wybrzeżu przyciąga także żeglarzy zakochanych w tym sporcie. Jesień i wiosna to miesiące dobre szczególnie na wyjazdy zagraniczne do krajów, gdzie już panuje wysoka temperatura. Polacy upodobali sobie także szczególnie Grecję, która jest chyba jeszcze piękniejsza od Chorwacji dzięki swojemu zlokalizowaniu głównie na wyspach. Można także odwiedzić stolicę Włoch, czyli Rzym, gdzie zgromadzone są ogromne ilości zabytków, które są dobre do zwiedzania na każdą porę dnia i roku.

Was this helpful?

0 / 0