Gimnastyka korekcyjna – skolioza
W leczeniu skoliozy stosuje się ćwiczenia symetryczne i asymetryczne. W przypadku ćwiczeń asymetrycznych ćwiczenia wymagają większej kontroli ćwiczącego więc zalecane jest by ćwiczyć je w pojedynkę. Odwrotnie jest natomiast w przypadku ćwiczeń symetrycznych, gdyż lepiej jest gdy wykonujemy je w grupie. Bardzo ważne jest by, pracować głównie nad prostownikami grzbietu, które ściągają mięśnie brzucha i mięśnie pośladków. Bardzo istotne są ćwiczenia oddechowe.
Przykłady ćwiczeń:
- leżąc na brzuchu podnosimy obie ręce prostując przy tym kręgosłup, ręce muszą być maksymalnie wyciągnięte.
- leżąc przodem rozsuniętymi rękoma toczymy piłkę do przodu i następnie do tyłu, ręce muszą być maksymalnie wyprostowane.
- stojąc tyłem do ściany głowa, plecy muszą przylegać do ściany, rękoma do góry wyciągamy się (rośniemy) jak tylko potrafimy.
Gimnastyka korekcyjna w szkole
Bardzo ważnym i istotnym zadaniem szkoły jest dbanie o poprawną sylwetkę i kręgosłup u dziecka. Do ich zadań i celów należy między innymi poprzez zajęcia z wychowania fizycznego, dbanie by dziecko uczestniczyło w gimnastyce korekcyjnej. Jej której głównym celem jest zapobieganie pomiędzy stwierdzonymi wadami postawy i odchyleń fizjologicznych.
Ważnym jest by:
- utrzymywać równowagę i pionową postawę ciała,
- utrzymywanie odpowiedniego napięcia mięśni,
- koordynacje ruchów,
- kontroli precyzji wykonywania ruchów dowolnych.
Gimnastyka korekcyjna w przedszkolu
Gimnastyka korekcyjna jest przeznaczona głównie dla dzieci najmłodszych, które jeszcze nie wymagają postępowania rehabilitacyjnego, są to zazwyczaj dzieci wczesnoprzedszkolne lub przedszkolne. Dzieci u których wady postawy są wynikiem bardzo słabego umięśnienia lub złego nawyku utrzymania prawidłowej postawy ciała.
Do wad postawy zalicza się:
- plecy okrągłe,
- plecy wklęsłe,
- plecy okrągło-wklęsłe,
- plecy płaskie,
- boczne skrzywienie kręgosłupa (skolioza),
- klatka piersiowa lejkowata,
- klatka piersiowa kurza,
- koślawość kolan,
- szpotawość kolan,
- stopa płaska,
- stopa płasko-koślawa,
- stopa szpotawa,
- stopa wydrążona,
- zniekształcenia palców stóp.
Gimnastyka korekcyjna dla dzieci
Nie od dziś wiadomo, że dzieci nie lubią ćwiczyć, co zatem mamy zrobić? Możemy zachęcić je między innymi poprzez ćwiczenia i zabawę z rodzicami. Widząc że będą musiały się starać by być lepszymi od swoich rodziców będą starały się wykonywać ćwiczenia jak najlepiej, oto przykłady takich ćwiczeń:
- Bujamy się łapiąc zabawki.
- Udajemy zwierzę albo przedmiot – wymagamy konkretnej postawy.
- Na niby wycieramy plecy.
Ważne jest żeby pracowały u dziecka wszystkie części ciała, by było dobrze rozciągnięte.
Was this helpful?
0 / 0