Gorączka trzydniowa

Wrzuć artykuł na Fejsa! poleć na NK

Gorączka trzydniowa, bardzo często znana jako „trzydniówka” jest doskonale znana większości mam. Przychodzi nagle bez żadnych dodatkowych objawów, maluszek nie ma bowiem ani kataru ani kaszlu ani też na nic się nie skarży. Zazwyczaj maluszek w ciągu dnia jest żywiołowy i jak co dzień bardzo aktywny, a w nocy lub z rana następnego dnia budzi się z gorączką, którą ciężko zbić. Mama zastanawia się co się dzieje? Czy to przeziębienie? A może ząbki? Jednak odkryć przyczynę nie jest łatwo. Mamy, które mają pierwsze dziecko zazwyczaj są przerażone, nie wiedzą jak maluszkowi pomóc, a tym bardziej nie zrozumiałe dla nich jest to, że gorączka nie znika, a na wieczór wręcz rośnie. Czym jest trzydniówka? Dlaczego gorączka trwa aż trzy dni?

Gorączka trzydniowa – występowanie Gorączka trzydniowa występuje zazwyczaj u dzieci małych między 6, a 36 miesiącem życia. W medycynie nazywana jest rumieniem nagłym, będącym łagodną infekcją wirusową, która trwa zazwyczaj trzy dni, jednak może się przeciągnąć do pięciu. Jednak nie jest to wcale dla dziecka takie złe, wręcz przeciwnie pomaga dziecku. W czym może pomóc trzydniowa gorączka? Okres inkubacji trzydniówki wynosi od 5 do około 15 dni, dzięki niej dziecko nabiera odporności na całe życie. No cóż jako mama muszę się z tym zgodzić. Moja Amelia miała trzydniówkę około 11 miesiąca życia. Zawsze była bardzo aktywna i nagle spała i spała. Okazało się, że ma gorączkę, a po wizycie pediatry stwierdzoną trzydniówkę. Trzy dni leżała, spała, oglądała bajeczki, była jak nie ona. Jednak gdy wyzdrowiała miała jeszcze więcej energii. Od pojawienia się trzydniówki moja Amelia nigdy nie chorowała (dziś ma ukończone 3 latka). Tak więc mogę potwierdzić, ze jej organizm się uodpornił. Gdy ja chodzę ciepło ubrana, ona biega w krótkim rękawku i nawet zimnych dłoni nie ma.

Trzydniówka rozpoczyna się nagłym wzrostem gorączki, nawet do 40°C. Nie poprzedzają jej żadne objawy, dziecko czuje się doskonale i nagle ma gorączkę. Jak już wspomniałam zazwyczaj utrzymuje się do 3 dni, nad ranem delikatnie maleje, zaś na wieczór rośnie. W momencie spadania temperatury, na pleckach dziecka pojawiają się plamiste kropki, podobne do tych występujących przy różyczce czy szkarlatynie. Plami choć mogą wydać się mamą groźne bardzo szybko znikają. Występują najczęściej na pleckach, szyi, dłoniach i nogach. Po dwóch dniach po wysypce nie ma bezpowrotnie śladu, jej wystąpienie oznacza koniec choroby, a co najważniejsze, oznacza iż dziecko przestaje zarażać.

Jak przebiega trzydniówka? Wszystko zależy od wysokości temperatury dziecka oraz od tego jak maluch ją znosi. Choroba nie jest niebezpieczna, a każde dziecko znosi ją zupełnie inaczej. W momencie gdy gorączka bardzo wzrasta, powyżej 40°C, co się zdarza, dziecko może dostać drgawek. Mimo iż wiemy co dziecku dolega, same stwierdzamy trzydniówkę, należy wezwać lekarza rodzinnego. Lekarz potwierdzi diagnozę i podpowie co podawać i jak ulżyć dziecku. Trzydniowa gorączka często mylona jest z szkarlatyną lub odrą, tym bardziej warto zasięgnąć porady lekarskiej. Kontakt z lekarzem jest konieczny w przypadku wystąpienia drgawek.

Trzydniówka – objawy Objawami jest wyłącznie gorączka. Brak dodatkowych objawów. Przed wystąpieniem gorączki maluszek czuje się bardzo dobrze, co podpowiada nam mamom iż nie rozkłada go przeziębienie. Gdy gorączka spada już na ciele dziecka pojawiają się różowe plamki, znikają zaś po około 2 dniach.

Jak pomóc dziecku w okresie trzydniówki? Z pewnością bardzo ważne, by dziecku obniżać gorączkę. Nie przegrzewajmy dziecka dodatkowo ubraniami, lepiej ubrać je lekko, by choć tyle było mi lepiej. W domu również nie może być zbyt gorąco. Na czoło niezbędne będą zimne okłady, choć dzieci zazwyczaj ich nie lubią, duża różnica temperatur wiele dzieci rozdrażnia. Niezbędne będą leki przeciwgorączkowe zalecane przez lekarza. W czasie trwania gorączki dziecko powinno zostać w domu. Zadbaj by twój maluszek się nie odwodnił i podawaj mu dużo smacznych płynów. Nie zmuszaj go do jedzenia, ważne by dużo piło.

Was this helpful?

0 / 0