Gorączka u niemowląt

Gorączka u niemowląt

goraczka-niemowle_m-8225807Wszystkie mamy niemowląt są najszczęśliwsze wtedy, kiedy ich maleństwo jest zdrowe, radosne, ma apetyt i nie zdradza żadnych niepokojących objawów. Naturalną jednak rzeczą jest, że najzdrowszy nawet maluch od czasu do czasu nam się rozchoruje. Objawem infekcji organizmu jest przede wszystkim podwyższona temperatura ciała.

Gorączka u niemowląt – ile stopni?

goraczkaumalucha_m-8324521

U zdrowego niemowlęcia temperatura ciała waha się od 36,6 do 37,5ºC. Stan podgorączkowy stwierdzamy, gdy temperatura sięga 38ºC, za gorączkę uważa się temperaturę podniesioną powyżej 38ºC. Jak wygodnie zmierzyć temperaturę ciała dziecka? Dobrym rozwiązaniem są obecne na rynku termometry elektroniczne – czy to w formie smoczka, czy też z wąską końcówką, umożliwiające delikatne wprowadzenie do odbytu.

Gorączka u niemowląt – objawy

goraczka-u-niemowlat_m-2569009Gorączka u niemowląt wywołuje rozdrażnienie dziecka, warto więc eliminować stres związany z tradycyjnymi metodami z zastosowaniem termometrów rtęciowych. Kiedy już stwierdzimy, jak bardzo gorączkuje nasz maluch, powinniśmy zapewnić mu ciepło do chwili ustabilizowania się temperatury. Na tym etapie ważne jest, aby malec był przewiewnie ubrany, co zapobiegnie dodatkowemu przegrzaniu. Jeśli dziecko spoci się, należy przebrać je w suche ubranko i uzupełniać deficyt wody herbatkami ziołowymi.

Nie przekarmiamy niemowlęcia, gdyż z pewnością ma obniżony apetyt. Jeśli temperatura przekracza 39ºC, konieczne jest zastosowanie kąpieli ochładzającej – wystarczy, by woda miała temperaturę niższą o 2ºC – oraz chłodnych kompresów na czoło i okolice pachwin. Samodzielnie, bez konsultacji lekarskiej, możemy podawać dziecku leki przeznaczone dla niemowląt, pamiętając o ścisłym stosowaniu zaleceń podanych na ulotce. Aplikujmy jednak lek po przekroczeniu temperatury 38ºC.

Gorączka u niemowląt – przyczyny

mierzenietemperatury_m-9421245

Częstym powodem takiej gorączki jest bolesne ząbkowanie niemowlęcia. Jedną z odmian jest tak zwana gorączka trzydniowa. Inna przyczyną może być infekcja organizmu ewentualnie choroby zakaźne. jeśli gorączka przekracza 40ºC, nie ustępuje po trzech dobach, wywołuje u dziecka drgawki i sztywność odcinka szyjnego oraz dotyczy maluszka poniżej 6 m-ca życia – niezbędny jest kontakt z lekarzem.

Pamiętajmy, że objawy gorączki u niemowląt ustępują przeważnie tak szybko, jak się pojawiły i nie powinny wywoływać w nas paniki, ale wyważone postępowanie w celu jak najszybszego osiągnięcia komfortu dla nas i dla malucha.

Was this helpful?

0 / 0