Gra karciana Uno

Gra karciana UNO to bardzo ciekawa propozycja gry. Talia składa się z kart zwykłych o kolorach czerwieni, zieleni, niebieskiego i żółtego. Przedział liczbowy od 0 do 9. W talii znajdują się również karty funkcyjne.

  • KARTA STOP – w talii znajduje się 8 kart STOP, po dwie do każdego z powyższych kolorów.
  • KARTA ZMIANY KIERUNKU – w talii znajduje się 8 kart zmiany kierunku, po dwie do każdego koloru.
  • KARTA +2 – w talii znajduje się 8 kart +2, po dwie do każdego koloru.
  • KARTA +4 – w talii znajdują się cztery czarne karty +4.
  • KARTA ZMIANA KOLORU – w talii znajdują się cztery karty do zmiany koloru.

Gra karciana UNO – zasady

Liczba graczy od 2 do 10. Zaczynamy od wybrania osoby rozpoczynającej, która rozda pierwsze karty. Warto przygotować sobie kartkę na której będą wypisani wszyscy zawodnicy. Na kartce będą zapisywane wyniki uzyskane w danym rozdaniu. Będą to albo liczby albo np. X, które oznaczają, ze dana osoba w tym rozdaniu wygrała. Osoba rozpoczynająca rozdaje każdemu po 7 kart i jedną z talii kładzie na środek stołu. Następny ruch wykonuje osoba po lewej stronie (gra toczy się wg wskazówek zegara). Zadaniem gracza jest dopasowanie karty do leżącej na stole kolorem, liczbą lub symbolem. Jeżeli nie posiada takiej karty, musi wziąć kartę z kupki pozostałych kart. Jeżeli wyciągnięta karta a talii pasuje do odkrytej na stole, gracz może ją jeszcze odłożyć, jeśli nie dodaje ją do swojej talii, a ruch przejmuje kolejny gracz. Często zawodnicy zmieniają zasadę i w przypadku braku posiadania pasującej karty w swojej talii, tej z kupki nie można dodawać już na odkrytą kartę, natychmiastowo dochodzi ona do naszej talii.

Znaczenie kart:

SKIP gracz traci kolejkę
REVERSE zmiana kierunku gry
KARTA +2 gracz do swojej talii dokłada 2 karty w kupki
KARTA ZMIANY KOLORU gracz decyduje o zmianie koloru
KARTA +4 to zmiana koloru i dla następnego gracza cztery dodatkowe karty z kupki

Kiedy graczowi zostaje w ręku jedna karta musi powiedzieć głośno UNO. Jeśli tego nie zrobi musi wziąć z kupki 2 karne karty, jednak tylko wtedy gdy któryś z graczy zauważy. Wygrywa ten zawodnik, który jako pierwszy pozbędzie się wszystkich kart.

Gra karciana UNO online

Na TEJ STRONIE możesz spróbować swoich sił w grę UNO online

Was this helpful?

6 / 3